Loading...
Choroby

Psychoterapia online- nowy model pomocy psychologicznej

Kobieta na psychoterapi online

Żyjemy w bardzo trudnych czasach. Stres, zmęczenie, praca ponad siły i oczekiwania otoczenia sprawiają, że coraz więcej osób ma problemy emocjonalne.

Depresja i załamanie nerwowe dotykają coraz większej liczby osób, dlatego tak ważny jest dostęp do pomocy psychologicznej. Gdzie można zatem szukać pomocy?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Psychoterapia online- jak to działa?
  • Czy psychoterapia jest metodą o udowodnionej naukowo skuteczności?

Jak już wspominaliśmy problemy psychiczne są udziałem coraz większego procenta populacji na świecie. Niestety dostęp do specjalistów i fachowej pomocy bywa czasami utrudniony. Na szczęście z pomocą przychodzi nam współczesna technika i możliwość spotkań online.  Jak wiadomo psychoterapia to jedna z metod leczenia schorzeń o różnym podłożu czy źródle. Na psychoterapię udają się między innymi osoby uzależnione od alkoholu, pacjenci cierpiący na depresję czy osoby zmagające się z symptomami choroby psychicznej.

Psychoterapia – czy spotkania online pozwalają na zbudowanie dobrej relacji terapeutycznej?

Psychoterapia online to rozwiązanie, które pomaga połączyć w sobie osiągnięcia współczesnej techniki z terapią dla pacjentów. Szczególnie w obecnych czasach jest to bardzo wygodne rozwiązanie i sposób na dooracie z pomocą do pacjentów, którzy w normalnych warunkach nie mogą liczyć na pomoc specjalistów, psychiatrów czy psychologów. Docierający z pomocą psycholog online może być równie skuteczny, jak specjalista prowadzący terapie w gabinecie terapeutycznym. Pamiętajmy, że pomoc psychologiczna opiera się w dużej mierze na rozmowie, a tę można z powodzeniem prowadzić podczas internetowych spotkań online.

Na skuteczność psychoterapii wpływ ma bardzo wiele czynników, dlatego nie należy z góry zakładać, że na skuteczną terapię ma jedynie wpływ sposób w jaki odbywają się spotkania ze specjalistą. Wspominamy o tym dlatego, że psychoterapia online może być nowością dla wielu pacjentów, a część z nich może podchodzić do tej formy kontaktu dość nieufnie. Zupełnie niepotrzebnie. Spotkania online to po prostu inny sposób na odbycie psychoterapii, tak jak ten tradycyjny opiera się przecież na rozmowie. Co ciekawe terapia poznawczo-behawioralna jest nurtem o najlepiej udokumentowanej skuteczności tzn., że ta metoda leczenia przynosi najwięcej efektów w postaci wyleczenia pacjentów leczonych tą metodą. Dodatkowo specjalista może zalecić leczenie farmakologiczne jako wsparcie dla psychoterapii. Włączenie leków do terapii pacjenta jest uzależnione od jego potrzeb oraz postawionej diagnozy. Podobnie zalecona psychoterapia opiera się na potrzebach pacjenta oraz diagnozie. Jej przebieg jest ściśle kontrolowany przez lekarza prowadzącego lub głównego terapeutę.

Spotkania online ze specjalistami – nawet w takiej formie terapia zmienia nastawienie pacjenta

Psychoterapia online może być równie skuteczna jak spotkania twarzą w twarz z psychologiem. Dzięki spotkaniom internatowym można leczyć między innymi takie choroby jak depresja, zaburzenia odżywiania czy prowadzić psychoterapię z innego ważnego dla pacjenta powodu.

Warto wiedzieć, że psychoterapia to nie tylko metoda leczenia zaburzeń psychiki. To również fachowy sposób na rozmowę i pokazanie pacjentowi drogi do zmiany. Dzięki psychoterapii pacjent dowiaduje się w jaki sposób może sobie pomóc, zmieniając swoje nastawienie do świata czy sposób postepowania.  Psychoterapia indywidualna jest bardzo skuteczną metodą leczenia. Niezależnie od tego czy odbywa się w formie rozmów online czy w gabinecie terapeuty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.