Loading...
Zdrowie

Schodołazy z krzesełkiem czy bez? Które rozwiązanie jest lepsze?

Specjalna winda dla osób niepełnosprawnych ruchowo

Wśród schodołazów wyróżniamy nie tylko modele gąsienicowe i kroczące, ale i wyposażone w krzesełko bądź miejsce na wózek inwalidzki. Rozwiązania te naturalnie mają swoich przeciwników i zwolenników. W tym artykule zbierzemy różne opinie na temat tych urządzeń i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, które z nich jest lepsze.

Schodołazy z krzesełkiem – charakterystyka

Schodołazy z wbudowanym krzesełkiem występują zarówno w wersji gąsienicowej, jak i kroczącej. Urządzenia te służą do pokonywania schodów przez osoby z niepełnosprawnością ruchową poruszające się na wózkach inwalidzkich. Aby skorzystać z tego typu rozwiązania, niepełnosprawny musi przenieść się lub zostać przeniesiony na siedzisko urządzenia.

O ile podniesienie dziecka nie powinno być większym problemem, tak przeniesienie osoby dorosłej może być wyzwaniem. Niepełnosprawni o znacznym stopniu ograniczenia ruchowego nie są w stanie pomóc swoim opiekunom. Z kolei opiekunowie nie zawsze mają wystarczającą ilość siły, aby unieść, a następnie ostrożnie posadzić podopiecznego na krzesełko – dwa razy. Po pokonaniu schodów niepełnosprawny musi wrócić na swój wózek, więc trzeba po raz kolejny go przenieść.

Zaletą tego rozwiązania jest większa uniwersalność. Wybierając urządzenie z krzesełkiem, nie trzeba martwić się o to, czy będzie odpowiednie do posiadanego wózka. Schodołaz z krzesełkiem często ma też bardziej kompaktowe rozmiary i pasuje do różnych rodzajów schodów.

Schodołazy na wózek inwalidzki – czy sprawdzają się lepiej?

Schodołazy bez krzesełek przeznaczone są do korzystania z wózkiem inwalidzkim, który jest przypinany do urządzenia np. specjalnymi pasami. Inne modele mogą być wyposażone w platformę najazdową, na którą wjeżdża się wózkiem, a następnie unieruchamia koła. Wówczas niepełnosprawny nie musi zmieniać siedziska i przez cały proces pokonywania schodów znajduje się w swoim wózku.

Tego typu rozwiązanie jest korzystne dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, które nie są w stanie samodzielnie przesiąść się na krzesełko. Dla niepełnosprawnego możliwość pozostania we własnym wózku jest także bardziej komfortowa, tym bardziej jeśli nie towarzyszy mu zaufana osoba. Jedyny na świecie schodołaz samoobsługowy występuje właśnie w wersji bez krzesełka.

Przed zakupem należy również zwrócić uwagę na dopasowanie schodołazu do danego rodzaju wózka. W przypadku tradycyjnych modeli ręcznych nie nie powinno to być problemem – schodołazy bez krzesełek pasują do większości tego typu urządzeń. Szczegółowe informacje na temat kompatybilności różnych schodołazów znajdziesz np. w opisie produktów w sklepie internetowym pokonaj-bariery.pl.

Jaki schodołaz wybrać – z krzesełkiem czy bez niego?

Wybór odpowiedniego schodołazu to kwestia bardzo indywidualna. Na decyzję wpływają nie tylko warunki, w jakich urządzenie będzie używane, ale także posiadany wózek i stopień niepełnosprawności. Przed zakupem urządzenia warto rozważyć wszystkie za i przeciw przytoczone powyżej, a jeśli to możliwe – przetestować urządzenie w praktyce. Można np. skorzystać z wynajmu schodołazów i sprawdzić, czy dany sprzęt odpowiada zarówno niepełnosprawnemu, jak i opiekunowi.

Jak widać, w praktyce trudno o jednoznaczną, decydującą opinię, które z omawianych rozwiązań jest lepsze. Przewaga uzależniona jest przede wszystkim od indywidualnych preferencji i upodobań oraz możliwości finansowych. Rozważenie powyższych kwestii z pewnością pomoże jednak w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.