Loading...
Jedzenie

Sushi na przestrzeni lat – jak zmieniały się trendy i preferencje dotyczące tej japońskiej potrawy?

Sushi leży na tacach na stole

Sushi należy do najbardziej znanych i lubianych potraw na świecie. Zachwyca swoim apetycznym wyglądem i bogactwem smaków. Wiedząc, skąd wywodzi się sushi, kolejna wizyta w restauracji z pewnością będzie jeszcze ciekawszym doświadczeniem. Historia sushi sięga wielu stuleci wstecz. Kiedy powstało pierwsze sushi i czy wyglądało tak jak to, które znamy teraz?

Skąd wywodzi się sushi?

Większość z nas kojarzy sushi z Japonią. Co prawda jest to tradycyjna japońska potrawa, ale to nie tam przyrządzono je po raz pierwszy. Aby dotrzeć do korzeni, musimy się przesunąć jeszcze dalej, bo do Chin. Historia sushi zaczyna się blisko 300 r. p.n.e., kiedy to Chińczycy szukali metody na to, by zakonserwować ryby słodkowodne. Po ich złowieniu w Mekongu wrzucano je do dużych beczek z gotowanym ryżem. Następnie dochodziło do procesu fermentacji, podczas której ryż kwaśniał. W efekcie ryby na dłużej zachowywały swoją świeżość.

Po tym, jak sposób ten dał zadowalające efekty, zaczęli go stosować buddyjscy mnisi w Japonii. Stopniowo w diecie pojawiały się nie tylko sfermentowane, ale i surowe ryby. Kolejne lata zachęcały do eksperymentów kulinarnych i dodawania różnych warzyw i wodorostów. Historia sushi nie wskazuje więc jednego autora tej potrawy. Raczej było to danie, które ewoluowało przez całe stulecia, by finalnie osiągnęło formę, jaka jest nam bliska teraz. Patrząc na tak imponującą tradycję sushi, u nas danie zyskało popularność niedawno, bo dopiero w XXI wieku.

Jak powinno wyglądać sushi?

Biorąc pod uwagę to, jak długa jest historia sushi i jak wiele było i jest dostępnych jego wariantów, pojawia się pytanie, czym wyróżnia się prawdziwe sushi i jak powinno wyglądać? Podstawą jest możliwość włożenia do ust całego kawałka, bo tylko wtedy można w pełni doświadczyć eksplozji smaków, jakie się w każdym kęsie przenikają. Osoba wykonująca sushi musi mieć wiedzę na temat kuchni azjatyckiej. Ponadto musi wykazywać się kreatywnością, by sushi łączyło elementy tradycyjnego sushi ze wpisaniem się w dzisiejsze oczekiwania. Współczesne sushi najczęściej poza ryżem zawiera tuńczyka, łososia, owoce morza, wodorosty i warzywa.

Jakie sushi są najpopularniejsze?

Kiedy przyjrzymy się klasycznym zestawom sushi, to z reguły zawierają maki w kilku odsłonach i nigiri. Maki sushi dzielą się na futomaki, hosomaki, uramaki i temaki. Ich wspólną cechą jest to, że są to krojone na cienkie kawałki rolki powstałe z ryżu, warzyw, ryb i nori, czyli specjalnych suszonych wodorostów. W zależności od tego, jaki jest kształt rolki oraz tego, czy nori stanowi zewnętrzną, czy wewnętrzną warstwę, mamy do czynienia z innym typem maków. Natomiast nigiri to najprostszy typ sushi. W tym przypadku mamy podłużny kawałek ryżu, na którym znajduje się cienki plaster krewetki bądź ryby. Obok tak tradycyjnych wariantów nie brakuje innych kawałków, które często są podobne do sushi, są równie smaczne, ale jednak od prawdziwego sushi nieco odbiegają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.