Loading...
Uroda

Usuwanie kaszaków i gradówek

Usuwanie kaszaków i gradówek

Kaszaki i gradówki to zmiany pojawiające się na skórze. Zazwyczaj nie są one groźne dla zdrowia, niemniej jednak często wywołują dyskomfort estetyczny. Podpowiadamy jak skutecznie i bezpiecznie je usunąć.

Czym są kaszaki i gradówki?

Kaszaki i gradówki to dwie, powszechnie występujące zmiany skórne, które zazwyczaj nie są groźne dla zdrowia. Kaszaki to małe, twarde guzki o barwie skóry lub lekko żółtawej. Gradówki natomiast to niewielkie brodawki, które zwykle mają kolor skóry, czasem z delikatnym zabarwieniem. Zarówno jedne jak i drugie są bezbolesne, ale mogą powodować swędzenie i podrażnienia w miejscu ich występowania. Przyczyny ich powstawania są bardzo różne i mają na nie wpływ między innymi indywidualne predyspozycje genetyczne a także skłonności do nadmiernego rogowacenia naskórka. Na ich powstawanie ma wpływ m.in. noszenie zbyt ciasnej odzieży czy pocieranie skóry.

Metody usuwania kaszaków i gradówek

Kaszaki i gradówki to zmiany, które można w prosty i szybki sposób usunąć z powierzchni skóry. Jest na to wiele sposobów. Najprościej można się ich pozbyć w domu korzystając ze specjalnych preparatów aptecznych. Usuwanie zmian skórnych w ten sposób jest bezbolesne, ale może być nieskuteczne. Dlatego znacznie lepszym pomysłem jest wizyta u dermatologa, który nie tylko w bezpieczny sposób usunie zmiany, ale także wypowie się na temat ich ewentualnej złośliwości.

Usuwanie gradówek i kaszaków w gabinecie dermatologicznym może być wykonane na kilka różnych sposobów. Po dokładnym zbadaniu zmian lekarz zaproponuje pacjentowi najlepszy sposób ich usunięcia. Najczęściej wykonywane są zabiegi krioterapii, elektroterapii, likwidacji laserowej a w razie konieczności stosuje się leczenie chirurgiczne. Wszystkie te metody mają swoje wady i zalety.

Krioterapia – jest to usuwanie zmian skórnych poprzez wymrażanie ich. Zabieg polega na zamrożeniu i usunięciu poszczególnych narośli za pomocą ciekłego azotu. Do wykonania zabiegu wykorzystuje się znieczulenie miejscowe. Powstałe po zabiegu rany szybko się goją i zazwyczaj nie pozostają po nich żadne ślady.

Elektroterapia – to zabieg, podczas którego kaszaki i gradówki są usuwane za pomocą prądu elektrycznego. Zabieg ten jest bezpieczny i bezbolesny. Podczas jego wykonywania wykorzystywane jest znieczulenie miejscowe. Metoda ta pozwala na bardzo precyzyjne usuwanie zmian nawet, jeśli są one umiejscowione nieco głębiej w strukturze skóry.

Likwidacja laserowa – usuwanie zmian za pomocą lasera jest bardzo precyzyjne i charakteryzuje się niskim ryzykiem powikłań. Dlatego też jest to jedna z najchętniej wybieranych metod usuwania zmian na skórze.

Zabieg chirurgiczny – interwencja chirurgiczna jest stosowana do usuwania dużych zmian skórnych, które trudno usunąć za pomocą innych metod. Usuwanie zmian w ten sposób jest bardzo skuteczne, niemniej jednak obarczone jest ryzykiem powstawania blizn.

Kaszaki i gradówki, choć zwykle niegroźne, mogą stanowić pewien dyskomfort estetyczny. Istnieje wiele metod ich usuwania. Można je usunąć samodzielnie w domu za pomocą środków dostępnych w aptekach, niemniej jednak znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wizyta u dermatologa. Podczas niej lekarz zbada zmiany skórne i dobierze najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na ich usunięcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.