Loading...
Dom i rodzina

Kawa czy herbata – co lepsze?

osoby trzymają w dłoniach kubki z kawą i herbatą

Zarówno kawa, jak i herbata to napoje, bez których wiele osób nie wyobraża sobie dnia. Co więcej, w obu przypadkach można mówić o właściwościach, które pozytywnie wpływają na ludzki organizm. Co zatem będzie lepsze: kawa, czy herbata? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w niniejszym artykule.

Pozytywne efekty picia kawy

Picie kawy wielu osobom kojarzy się z przyjemnością, która pozwala się zrelaksować oraz cieszyć doskonałym smakiem. Równie wiele osób pije ją po to, by uzyskać efekt pobudzenia, co jest możliwe dzięki zawartej w niej kofeinie. Nie każdy jednak ma świadomość, że kawa nie tylko pobudza, ale również wspomaga metabolizm, czy pozwala obniżyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera, Parkinsona, czy demencję. Wszystko to jest możliwe dzięki pozytywnym właściwościom kofeiny. Warto również wiedzieć, że kwas chlorogenowy znajdujący się w kawie wpływa na zmniejszenie ryzyka cukrzycy, a antyoksydanty ograniczają ryzyko zachorowania na raka. Poza tym ma również dobry wpływ na układ sercowo-naczyniowy, ponieważ minimalizuje ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, ataku serca, powstawania skrzepów, a także udaru, przez co przyczynia się do redukcji zagrożenia przedwczesnym zgonem w ich wyniku. Oczywiście największe korzyści zdrowotne przynosi picie czarnej kawy, która jest jak najmniej przetworzona.

Prozdrowotne efekty picia herbaty

Jak wspomniano we wstępie nie tylko kawa, ale również herbata, a w zasadzie jej picie przynosi pozytywne efekty dla zdrowia. W przypadku czarnej herbaty mówimy przede wszystkim o dodawaniu energii, poprawie koncentracji, czy przyspieszeniu pracy żołądka oraz obniżaniu ciśnienia krwi. Regularne picie czarnej herbaty pozwala również zmniejszyć ryzyko powstawania zakrzepów, a pozytywne efekty z pewnością odczują również zęby, które będą mniej narażone na powstawanie próchnicy. Równie popularna jest zielona herbata, która charakteryzuje się działaniem przeciwbakteryjnym oraz przeciwwirusowym. Co więcej, jej regularne spożywanie pozwala obniżyć poziom cholesterolu, oczyścić organizm z różnego rodzaju toksyn, czy zredukować stres. W przypadku obu odmian herbat, czyli czarnej oraz zielonej warto również wspomnieć o wykorzystaniu do robienia okładów, co pozwala zmniejszyć opuchliznę oraz zaczerwienienie oczu.

Kawa czy herbata – co wybrać?

Na podstawie obu poprzednich akapitów z całą pewnością można stwierdzić, że zarówno picie kawy, jak i herbaty przynosi pozytywne efekty dla ludzkiego zdrowia oraz samopoczucia. Niemożliwe jest zatem jednoznaczne stwierdzenie, który napój jest lepszy, ponieważ wiele w tym przypadku zależy od konkretnej osoby, jej potrzeb oraz preferencji smakowych. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że nadmierne spożywanie zarówno kawy, jak i herbaty mimo pozytywnych właściwości tych napojów może być szkodliwe. W związku z tym nie warto przesadzać z ilością, którą należy ograniczyć do 2-3 filiżanek kawy oraz herbaty dziennie.

Podsumowując należy stwierdzić, że wybór pomiędzy kawą, a herbatą jest naprawdę trudne. Oba napoje korzystnie w odpowiednich dawkach korzystnie działają na ludzki organizm, co sprawia, że można je pić w różnych sytuacjach i wzajemnie uzupełniać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.