Loading...
Kręgosłup

Spłycenie lordozy szyjnej

Spłycenie lordozy szyjnej

Tryb życia i nawyki człowieka XXI wieku prowadzą najczęściej do nerwic, otyłości i schorzeń układu kostnego. Długie godziny spędzone przez komputerem, wlepianie się w tablety i telefony komórkowe przynoszą bolesne konsekwencje.

Czym jest lordoza

Etymologia słowa lordoza pochodzi z greckiego lordos, czyli po prostu zgięty. Jest ściśle związana ze swoim przeznaczeniem, ponieważ lordoza to nic innego, jak łukowate wygięcie kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Lekkie wygięcie jest stanem naturalnym, problem rozpoczyna się, kiedy lordoza się pogłębia: kręgosłup wygina się do przodu, co powoduje dolegliwości bólowe. Ból wywołany pogłębioną lordozą może wystąpić w odcinku lędźwiowym i szyjnym.

Spłycenie lordozy szyjnej może powodować ostry ból

Spłycenie lub spłaszczenie lordozy szyjnej jest objawem zwyrodnienia kręgosłupa i oznacza, że prawidłowy kształt nie jest zachowany, tylko ten odcinek jest „wyprostowany”. Często jest to wina naszego spadku genetycznego, ale w większej mierze zależy od naszych nawyków i trybu życia.

Przyczyny sprzyjające spłyceniu lordozy szyjnej

Bezpośrednią przyczyną spłycenia lordozy szyjnej jest choroba zwyrodnieniowa kręgów szyjnych i krążków międzykręgowych. Prowadzi to do odczuwania bólu w szyjnym odcinku kręgosłupa, który promieniuje w kierunku pleców lub rąk. Dodatkowymi dolegliwościami są  napięte mięśnie karku.

Kolejną przyczyną spłycenia lordozy szyjnej może być uraz mechaniczny, jak w przypadku wypadków komunikacyjnych, gdzie głowa zostaje szarpnięta nagle do przodu i tyłu. To częste, ale pojedyncze przypadki, które wpływają na powstanie schorzenia.

Spłycenie lordozy szyjnej powstaje też między innymi poprzez nieprawidłową postawę i nieustanne ustawianie szyi w zgiętej pozycji podczas jazdy samochodem, pracy na komputerze, czytania lub pisania. Aby uniknąć tej dolegliwości, należy bezwzględnie pamiętać o siedzeniu prosto i nie pochylaniu głowy do przodu notorycznie.

Objawy i dolegliwości

Objawy spłycenia lordozy szyjnej zawsze wiążą się ze wzmożonym bólem karku, który może trwać od kilku minut, aż do kilku godzin, promieniując na plecy, szyję, skronie i oczodoły.

Schorzenie może prowadzić do przemieszczenia krążka międzykręgowego, czyli dyskopatii. Ucisk nerwowy również powoduje nieznośny ból. Spłycenie lordozy szyjnej doprowadza także do kręgozmyku, zwężenia otworu międzykręgowego, powstawania osteofitów, lub spondylozy.

Chorobę można wykryć we wczesnym stadium starannie analizując ból, który towarzyszy odchylaniu głowy do tyłu, drętwienie rąk, bóle barków i bóle promieniujące do szyi i kończyn.

Diagnoza i ćwiczenia pomagające zniwelować ból

Spłycenie lordozy szyjnej diagnozuje się poprzez wykonanie zdjęcia RTG kręgosłupa. Po zdiagnozowaniu przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej pacjent zostaje wysłany do ortopedy i neurologa.

Leczenie rozpoczyna się od pomocy pacjentowi nowych nawyków: odpowiedniej postawy, wyprostowanej sylwetki oraz wstawaniu i robieniu kilku kroków podczas godzin pracy. Drugim, niezbędnym elementem jest rehabilitacja dobrana przez ortopedę lub specjalistę rehabilitacji. Ćwiczenia wykonywane regularnie i prawidłowo przynoszą sporą ulgę w bólu. Aby wzmocnić efekt rehabilitacji, zaleca się również pływanie w basenie. Przypisywane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz rozluźniające mięśnie.

Pływanie może pomóc przy dolegliwościach związanych ze spłyceniem lordozy szyjnej

W ciężkich przypadkach dyskopatii pomóc może jedynie zabieg neurochirurgiczny.

Bardzo silne dolegliwości bólowe mogą być niwelowane przy pomocy usztywniającego kołnierza ortopedycznego. Pomocne mogą okazać się zabiegi ultradźwiękami, naświetlanie lampami sollux, magnetoterapia lub jonoforeza.

Źródła:

  • Wójcik A., Lordoza szyjna – spłycona i pogłębiona, objawy i ćwiczenia, 2017.
  • Spłycenie lordozy szyjnej, jego przyczyny, profilaktyka i leczenie, 2017.
  • Lordoza, 2017, https://pl.wikipedia.org/wiki/Lordoza.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.