Loading...
Kręgosłup

Spłycenie lordozy szyjnej

Spłycenie lordozy szyjnej


Tryb życia i nawyki człowieka XXI wieku prowadzą najczęściej do nerwic, otyłości i schorzeń układu kostnego. Długie godziny spędzone przez komputerem oraz wpatrywanie się w tablety i telefony komórkowe przynoszą bolesne konsekwencje. Jednym z coraz powszechniejszych problemów jest spłycenie fizjologicznej lordozy kręgosłupa, prowadzącej do poważnych stanów zwyrodnieniowych, w zakresie całego układu ruchu. Jednak co to lordoza i czym objawiają się jej zaburzenia, takie jak np. lordoza spłycona?

Lordoza – co to jest?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak radzić sobie z dolegliwościami związanymi ze spłyceniem lub pogłębieniem lordozy, należy wyjaśnić, co to jest lordoza. Etymologia słowa lordoza pochodzi z greckiego lordos, czyli po prostu zgięty. Jest ściśle związana ze swoim przeznaczeniem. Mianem lordozy określa się łukowate wygięcie kręgosłupa w kierunku brzusznym. Naturalnie występuje lordoza szyjna oraz lędźwiowa. Lekka fizjologiczna lordoza jest stanem naturalnym, problem rozpoczyna się, kiedy zgięcie się pogłębia: kręgosłup wygina się do przodu, co powoduje dolegliwości bólowe. Ból wywołany pogłębioną lordozą może wystąpić w odcinku lędźwiowym i szyjnym.

Prawidłowa krzywizna lordozy ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania kręgosłupa. Dzięki fizjologicznym wygięciom kręgosłup jest w stanie równomiernie przenosić obciążenia na miednicę, nogi i inne rejony ciała. Dzięki temu do pracy angażowane są większe partie mięśni oraz powięzie. Spłycenie lordozy jest stanem uniemożliwiającym prawidłową pracę kręgosłupa.

Spłycenie fizjologicznej lordozy szyjnej lub lędźwiowej jest objawem zwyrodnienia kręgosłupa i oznacza, że prawidłowy kształt nie jest zachowany, tylko ten odcinek jest „wyprostowany”. Często jest to wina naszego spadku genetycznego, ale przede wszystkim nasze nawyki odpowiadają za wystąpienie takich stanów jak spłycona lub pogłębiona lordoza.

Spłycenie lordozy szyjnej a wyprostowanie lordozy szyjnej

Spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej lub spłycenie lordozy szyjnej, to nie to samo, co wyprostowanie lordozy szyjnej lub lędźwiowej, które jest znacznie bardziej zaawansowanym problemem. Nie należy także mylić tej dolegliwości z hiperlordozą, czyli stanem, w którym lordoza kręgosłupa ulega nadmiernemu wygięciu.

Spłycenie lordozy szyjnej może powodować ostry ból

Spłycenie lub spłaszczenie lordozy szyjnej jest objawem zwyrodnienia kręgosłupa i oznacza, że prawidłowy kształt nie jest zachowany, tylko ten odcinek jest „wyprostowany”. Często jest to wina naszego spadku genetycznego, ale w większej mierze zależy od naszych nawyków i trybu życia.

Przyczyny sprzyjające spłyceniu lordozy szyjnej

Mężczyzna mający spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej
Źródło: Freepik.com

Bezpośrednią przyczyną spłycenia lordozy szyjnej jest choroba zwyrodnieniowa kręgów szyjnych i krążków międzykręgowych. Prowadzi to do odczuwania bólu w szyjnym odcinku kręgosłupa, który promieniuje w kierunku pleców lub rąk. Dodatkowymi dolegliwościami są  napięte mięśnie karku.

Kolejną przyczyną spłycenia lordozy szyjnej może być uraz mechaniczny, jak w przypadku wypadków komunikacyjnych, gdzie głowa zostaje szarpnięta nagle do przodu i tyłu. To częste, ale pojedyncze przypadki, które wpływają na powstanie schorzenia.

Spłycenie lordozy szyjnej powstaje też między innymi poprzez nieprawidłową postawę i nieustanne ustawianie szyi w zgiętej pozycji podczas jazdy samochodem, pracy na komputerze, czytania lub pisania. Aby uniknąć tej dolegliwości, należy bezwzględnie pamiętać o siedzeniu prosto i nie pochylaniu głowy do przodu notorycznie.

Spłycona lordoza szyjna – dokładne przyczyny

Ból w szyjnym odcinku kręgosłupa, promieniujący w kierunku pleców lub rąk bardzo często wiąże się ze stanem, w którym nadmiernie spłycona zostaje lordoza szyjna. Objawy obejmują także nadmierne napięcie mięśni karku. Do najczęstszych sytuacji, w których występuje spłycona lordoza należą:

  • choroba zwyrodnieniowa kręgów szyjnych i krążków międzykręgowych,
  • uraz mechaniczny, zwłaszcza typu whiplash (z ang. smagnięcie biczem), występujący w wypadkach komunikacyjnych: polega on na gwałtownym szarpnięciu głowy do przodu oraz do tyłu,
  • utrzymywanie nieprawidłowej postawy, związane z ciągłym ustawianiem szyi w zgiętej pozycji, np. przy czytaniu, pisaniu, pracy na komputerze lub podczas jazdy samochodem.

Spłycona lordoza lędźwiowa – dokładne przyczyny

Prawidłowa lordoza lędźwiowa zależy od stanu mięśni przykręgosłupowych. Wiele czynności powoduje ich przykurczenie lub nadmierne rozciągnięcie, przez co zaburzone zostają ich funkcje. Aby uniknąć bólu, organizm zaczyna „szukać” innych, tzw. kompensacyjnych ustawień szkieletu, mięśni czy więzadeł. Z tego powodu spłycenie lordozy lędźwiowej wiąże się z wystąpieniem zmian w rejonie miednicy, bioder, kolan, żeber oraz odcinka piersiowego kręgosłupa.
Lordoza lędźwiowa spłycona występuje zazwyczaj wskutek:

  • utrwalonych, nieprawidłowych nawyków ruchowych,
  • nieergonomiczna praca fizyczna,
  • nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa podczas siedzenia lub leżenia.

Objawy i dolegliwości

Kobieta wykonująca ćwiczenia na lordozę lędźwiową spłyconą
Źródło: Pexels.com

Lordoza szyjna spłycona wiąże się ze wzmożonym bólem karku, który może trwać od kilku minut, aż do kilku godzin, promieniując na plecy, szyję, skronie i oczodoły. Schorzenie może prowadzić do przemieszczenia krążka międzykręgowego, czyli dyskopatii. Ucisk nerwowy również powoduje nieznośny ból. Spłycenie lordozy szyjnej doprowadza także do kręgozmyku, zwężenia otworu międzykręgowego, powstawania osteofitów, lub spondylozy. Chorobę można wykryć we wczesnym stadium starannie analizując ból, który towarzyszy odchylaniu głowy do tyłu, drętwienie rąk, bóle barków i bóle promieniujące do szyi i kończyn.

Lordoza lędźwiowa spłycona daje z kolei, oprócz bólu, objawy takie jak:

  • sztywność kręgosłupa w odcinku piersiowym i szyjnym,
  • zmiany ustawienia kręgosłupa piersiowego,
  • ból i sztywność bioder, również podczas ruchu,
  • problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej,
  • ból promieniujący do pośladków, krocza i nóg,
  • drętwienie palców u stóp oraz łydek,
  • problemy z układem pokarmowym oraz moczowo-płciowym bez wyraźnej przyczyny we wchodzących w ich skład narządach.

Wystąpienie pojedynczego objawu w wyżej przedstawionych nie jest podstawą do zdiagnozowania spłycenia lordozy lędźwiowej. Aby ocenić zmianę ustawienia lordozy lędźwiowej, czyli pogłębienie lordozy lędźwiowej lub zniesienie lordozy lędźwiowej należy wykonać badania obrazowe, np. RTG i skonsultować się z lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą.

Diagnoza i ćwiczenia pomagające zniwelować ból

Spłycenie fizjologicznej lordozy szyjnej
Źródło: Pexels.com

Spłycenie lordozy szyjnej diagnozuje się poprzez wykonanie zdjęcia RTG kręgosłupa. Po zdiagnozowaniu przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej pacjent zostaje wysłany do ortopedy i neurologa. Leczenie rozpoczyna się od pomocy pacjentowi nowych nawyków: odpowiedniej postawy, wyprostowanej sylwetki oraz wstawaniu i robieniu kilku kroków podczas godzin pracy.

Lordoza – ćwiczenia

Niezbędnym elementem jest rehabilitacja dobrana przez ortopedę lub specjalistę rehabilitacji. Ćwiczenia na lordozę szyjną lub lędźwiową wykonywane regularnie i prawidłowo przynoszą sporą ulgę w bólu. Aby wzmocnić efekt rehabilitacji, zaleca się również pływanie w basenie. Przypisywane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz rozluźniające mięśnie. Ćwiczenia na lordozę szyjną mogą bardzo wiele „zdziałać”.

Pływanie może pomóc przy dolegliwościach związanych ze spłyceniem lordozy szyjnej

W ciężkich przypadkach lordozy szyjnej pomóc może jedynie zabieg neurochirurgiczny.

Bardzo silne dolegliwości bólowe mogą być niwelowane przy pomocy usztywniającego kołnierza ortopedycznego. Pomocne mogą okazać się zabiegi ultradźwiękami, naświetlanie lampami sollux, magnetoterapia lub jonoforeza.

Źródła:

  • Wójcik A., Lordoza szyjna – spłycona i pogłębiona, objawy i ćwiczenia, 2017.
  • Spłycenie lordozy szyjnej, jego przyczyny, profilaktyka i leczenie, 2017.
  • Lordoza, 2017, https://pl.wikipedia.org/wiki/Lordoza.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.