Loading...
Choroby

Choroba Baastrupa

Rentgen

To schorzenie, które nie daje objawów neurologicznych, jednak jest bardzo bolesną przypadłością. Trudna do rozpoznania i leczenia, zalicza się do chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Syndrom kissing spine i choroba Baastrupa

Jednym z najczęstszych schorzeń, które dotyka ludzką populację, oprócz bólu głowy jest ból pleców. Do powodów bólu pleców zaliczamy nieprawidłową postawę ciała, brak aktywności fizycznej, przeciążenie, a nawet strach oraz pośpiech. Oprócz tych najbardziej powszechnych, możemy wymienić poważniejsze przyczyny bólu: między innymi choroba zwyrodnieniowa dysku, zapalenie stawów, dyskopatia, stenoza lędźwiowa, rwa kulszowa. Ale to nie wszystko – jest jeszcze jedna bardzo poważna przyczyna bólu pleców, do której dochodzi, gdy wyrostki kolczyste dwóch sąsiednich kręgów ocierają się o siebie. To schorzenie nazwane zespołem Baastrupa.

Choroba Baastrupa została zdiagnozowana po raz pierwszy w 1933 roku przez duńskiego radiologa Christiana Ingersleva Baastrupa. Zespół znany jest również jako syndrom Kissing Spine. Chory cierpi z powodu bolesnego promieniowania w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa, palpacyjnej tkliwości wyrostków i więzadeł, parestazji. W wielu przypadkach chorobie towarzyszą inne dolegliwości, takie jak przepuklina krążków międzykręgowych, tworzenie się narośli (osteofitów) czy spondylozy.

Przyczyny choroby

Choroba Baastrupa (lac. morbus Bastrupi) jest wywołana nadmierną elastycznością zbyt długimi wyrostkami kolczystymi kręgów, które ocierają się o siebie, co powoduje ból. Dokładne podłoże zachorowania na zespół Baastrupa nie jest do końca znane. Chorobie Baastrupa towarzyszą jedynie teorie, że jej źródłem jest utrata przestrzeni dyskowej prowadzącej do degeneracji dysku, wynikająca z kontaktu między wyrostkami kolczystymi. Pozostałymi potencjalnymi przyczynami choroby może być lordoza powstała w wyniku skoliozy, nieprawidłowa postawa, urazowe uszkodzenia kręgosłupa, a nawet otyłość. Choroba częściej dopada ludzi dotkniętych przeprostem oraz pływaków i ludzi w podeszłym wieku.

Diagnoza

Jak rozpoznać Zespół Baastrupa? Chory skarży się na kłujący ból kręgosłupa. Odcinek kręgosłupa L4-L5 jest najmocniej na to narażony. Wydłużenie lędźwi sprawia ból, tak samo jak obracanie i zginanie.

Aby rozpoznać chorobę Baastrupa lekarz zleca testy na lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Robi to również po to, aby rozróżnić go od syndromu kissing spine. Badania ukazują odległość wyrostków kolczastych, ich powiększenie, spłaszczenie lub stwardnienie stykających się, wewnętrznych powierzchni. Kolejnym z badań na rozpoznanie jest badanie MRI kręgosłupa lędźwiowego, które może wykazać interspektywną wymianę torebki biodrowej i torbieli zewnątrzoponowej z torbielami nadtwardówkowymi. Badanie wykonuje się przy pomocy rezonansu magnetycznego.

Leczenie i łagodzenie objawów

Leczenie choroby Baastrupa jak i syndromu kissing spine odbywa się za pomocą środków medycznych lub chirurgicznych. Do najczęstszych należą: środki przeciwbólowe NLPZ lub opiody, relaksanty mięśniowe: baklofen, flexeril, skelaksyna. Dodatkową pomocą w bólu mogą być również ćwiczenia fizjoterapeutyczne, które rozciągną mięśnie zginaczy biodrowych jednocześnie wzmacniając mięśnie rdzeniowe.

Ból można również złagodzić, regularnie uprawiając pilates i pozostałe ćwiczenia rozciągające.

Do chirurgicznych środków leczenia zalicza się stosowanie miejscowych iniekcji kortykosteroidów, które ujarzmiają ból. Zwykle stosuje się jeden zabieg, jeśli jednak schorzenie jest przewlekłe, wykonuje się od dwóch do czterech. Iniekcja nie jest jedynym zabiegiem, aby wyleczyć chorobę, możemy również liczyć na wstawienie implantu międzykręgowego, wycięcie cyst lub dodatkowych kaletek maziowych.

Źródła:

  • Pramod K., Baastrup Syndrome or Kissing Spine Syndrome in Humans: Causes, Symptoms, Treatment, 2017.
  • Bednarczyk M., Choroba Baastrupa (kissing spine) – przyczyny, objawy, leczenie, 2017.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.