Loading...
Choroby

Choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD) – czym jest, jak się objawia i jak się ją leczy?

Kobieta oparta o szybe zmaga się z choroba afektywną dwubiegunową

Choroba afektywna dwubiegunowa polega na występowaniu epizodów manii, hipomanii, depresji lub epizodów o charakterze mieszanym. Pomiędzy nimi zazwyczaj następuje okres częściowego bądź całkowitego ustąpienia objawów choroby, czyli remisji. Pierwsze oznaki CHAD często można zauważyć jeszcze przed ukończeniem przez chorego 35 lat.  Wpływa to źle na całe jego życie, np. komplikując aktywność zawodową czy niszcząc życie rodzinne.

Potencjalne przyczyny choroby dwubiegunowej

Istnieje szereg czynników, które mogą spowodować pojawienie się choroby dwubiegunowej albo nasilić jej symptomy. Głównym sprawcą choroby dwubiegunowej są czynniki genetyczne. Według statystyk, ryzyko zachorowania  konkretnego człowieka wynosi nawet 75%, jeśli omawiana choroba została zdiagnozowana u obojga rodziców.  Nie każdy jednak ma postawioną prawidłową diagnozę wystarczająco szybko, aby móc uniknąć przekazania wadliwych genów swojemu dziecku. Nie bez znaczenia są też czynniki biologiczne np. niedoczynność tarczycy, zaburzenia neurologiczne w mózgu. W przypadku niepokojących objawów najlepiej udać się do specjalisty ds. psychiatrii.

Objawy CHAD

Najbardziej widoczną oznaką CHAD są częste zmiany nastroju. W trakcie epizodu depresji pojawia się brak wiary we własne możliwości, uciążliwe lęki, senność, obniżone libido oraz pogorszenie koncentracji i pamięci. Bywa, że z pacjentem ciężko jest nawiązać sensowny kontakt. Zdarza się, że przestaje dbać o higienę ciała i ogranicza swoją codzienną aktywność do minimum. Zazwyczaj ma myśli samobójcze. W czasie hipomanii chory jest najbardziej kreatywny, efektywny w działaniu i twórczy. Odnosi sukcesy zawodowe. Niestety stan z czasem przeradza się w okres manii. Mania wpływa na człowieka niezwykle destrukcyjnie. Nie potrafi realnie ocenić sytuacji, czuje się niepokonany, Wydaje mu się, że wszystko wie i robi najlepiej. Ta nadmierna wewnętrzna siła skłania go wielokrotnie do podjęcia złych decyzji, np. o rozwiązaniu umowy o pracę. Problemem jest też nadpobudliwość seksualna, która może skończyć się rozpadem wieloletniego związku czy pojawieniem się nieplanowanego potomstwa. Osoby zmagające się z chorobą afektywną dwubiegunową w trakcie manii narażają się na wiele niebezpieczeństw m. in. zaczynają nadmiernie spożywać alkohol, interesują się narkotykami, wydają wszystkie oszczędności na niesprawdzone inwestycje. Mają urojenia. Przykładowo uważają że ktoś ich prześladuje.W okresie remisji pacjent zachowuje się normalnie, ale nie może przerywać leczenia, ponieważ prowadzi to  do szybkiego nawrotu choroby.

Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej

W trakcie leczenia CHAD najważniejsze jest właściwe dobranie leków. Wymaga to dobrej współpracy między chorym a lekarzem – ten pierwszy musi szybko reagować na pierwsze sygnały nawrotu choroby, ten drugi powinien modyfikować na bieżąco zalecenia dotyczące substancji aktywnych i ich dawek. Nie można też pominąć psychoterapii, która najlepsze efekty przynosi w okresie remisji. Ważne jest również doradzenie rodzinie pacjenta, jak mogą mu pomóc, jak zachowywać się w trudnych sytuacjach. W skrajnych przypadkach istnieje możliwość przewiezienia chorego do szpitala psychiatrycznego bez jego zgody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.