Stres – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Artykuł sponsorowany.

Stres każdemu kojarzy się z nerwami, bólem i strachem. Stres towarzyszy nam właściwie cały czas i to od nas zależy jak sobie z nim poradzimy. Jest to uczucie negatywne, które bardzo często utrudnia normalne funkcjonowanie. Jest to naturalna reakcja organizmu na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Stresu nie da się całkowicie pozbyć z życia, jest częścią nas, ale jest wiele możliwości na radzenie sobie z nim i wyciągnięcie z niego pozytywów.

Kiedy występuje?

Stres występuje w sytuacjach, w których mamy pewne obawy, czy jest to praca, szkoła czy nawet codzienne sytuacje. Wszystko tak naprawdę może wywołać u nas nerwy. Sytuacją stresową u wielu ludzi są egzaminy. Nie bez powodu te emocje kojarzą nam się z negatywnym uczuciem, niezwykle utrudniają życie i ograniczają nas samych. Duża część społeczeństwa nie potrafi sobie poradzić z opanowaniem tych uczuć, a za tym idzie masa problemów. Nie jesteśmy w stanie wykonać czegokolwiek bez obaw, cały czas rozmyślamy co może pójść nie tak. Stres objawia się zazwyczaj:

  • bólem brzucha,
  • trzęsieniem rąk,
  • nadmiernym poceniem,
  • nierównym biciem serca,
  • zaburzeniem snu.

Są to najbardziej znane objawy stresu. Stres łączy się z lękiem, strachem i bólem. Zazwyczaj występuje z jednym z nich. Działanie negatywnych emocji ma niekorzystny wpływ na całe nasze ciało oraz umysł. Zbyt duża ilość stresu przyczynia się do zmian w naszym ciele, powoduje niewyspanie, nieodpowiednie odżywianie się i zaburzenie odczuwania szczęścia. Stres wprowadza nas w stan osłupienia, tracimy nad sobą kontrolę i nie wiemy co dzieje się wokół.

Czy stres jest potrzebny w naszym życiu?

To zależy, w niektórych sytuacjach jest bardzo przydatny, a w niektórych tylko przeszkadza i uniemożliwia nam spokojnie funkcjonować. Potrzebny jest w sytuacjach, które na przykład zagrażają naszemu życiu, wtedy może nas uratować, czasem zmotywować do działania. Niepotrzebny jest, gdy nie jesteśmy w stanie niczego zrobić, tylko się stresujemy i boimy. Czasem naprawdę stresujemy się, a później widzimy, że to nie było potrzebne.

Jak radzić sobie ze stresem?

Ważne w tym celu będzie zbudowanie odporności psychicznej, która polega na radzeniu sobie z emocjami i kontrolą nad nimi. Wiedząc jak opanować silne emocje, które pojawiają się nagle jesteśmy w stanie to okiełznać. Warto zadbać o odpoczynek i relaks, może to być w formie ćwiczeń, medytacji lub jogi. Ważne, żebyśmy byli w stanie oderwać się chociaż na chwilę od problemu, który nas dotyczy i zrobić coś co nas uspokaja. Wiele osób słucha muzyki, istnieje również muzykoterapia na skołatane nerwy. Można wypróbować medycyny naturalnej w formie herbatek ziołowych. Każdemu znana jest popularna melisa na złość i nerwy. Zioła korzystnie wpływają na cały układ nerwowy, pozwalając negatywnym emocjom odejść w kąt.

Jakie są skutki stresu ?

Do najgorszego skutku stresu zaliczana jest możliwość wystąpienia w przyszłości depresji. Depresja jest chorobą psychiczną, a leczenie jej jest ciężkie i trudne. Stres powoduje również popadanie w nałogi takie jak palenie papierosów, spożywanie nadmiernych ilości alkoholu. Oprócz nałogów powoduje spadek pewności siebie, brak radości z życia oraz brak granicy między życiem zawodowym, a rodzinnym. Skutki są negatywne i zmieniają nasze życie na gorsze, warto zadbać o to, by do tego nie dopuścić i wyeliminować stres w życiu do minimum. Te wszystkie negatywne skutki ciągną się za nami całe życie, w przyszłości możliwe jest występowanie wielu lęków, przez co można popaść w depresję i doprowadzić do myśli samobójczych.

Jeśli będziecie w Warszawie warto odwiedzić NOAH DEFU Gabinet Medycyny Chińskiej, Puławska 39, Warszawa.

Artykuł napisany we współpracy z: https://www.chinskilekarz.pl

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.