Loading...
Uroda

Świadoma pielęgnacja włosów – od czego zacząć?

Kobieta ma zadbane włosy i czesze je w łazience

Świadome podejście do dbania o włosy polega na rozpoznaniu ich potrzeb i właściwym dopasowaniu pielęgnacji. Nie jest to trudne, ale wymaga nieco czasu i daje świetne rezultaty.

Porowatość włosów – czy ma znaczenie?

Porowatość włosów to cecha, która określa ich zdolność do wchłaniania i oddawania wody. Wyróżnia się włosy wysoko-, średnio- i niskoporowate. Te ostatnie najlepiej radzą sobie z absorpcją wody i składników odżywczych, najmniej chętnie je też oddają, czyli są to włosy, które z tej trójki są najprostsze w pielęgnacji i wyglądają zdecydowanie najlepiej. Niestety bardzo często się zdarza, że włosy nie mają jednej porowatości na całej długości – takie wyjątki dotyczą niemal wyłącznie włosów bardzo krótkich. Najczęściej spotyka się włosy, które są nisko- lub średnioporowate przy głowie, a w połowie długości i/lub na końcach mają cechy wysokiej porowatości. W związku z tym dobranie pielęgnacji tylko na podstawie porowatości może trochę komplikować sprawę. 

Rozpoczęcie świadomej pielęgnacji to pierwszy krok do poprawy porowatości włosów – szczytem marzeń jest uzyskanie włosów, które są gładkie, dobrze nawilżone, sprężyste, nie kruszą się, nie łamią ani nie plączą. Zdrowie włosy to również takie, które się nie elektryzują i świetnie układają. Określenie porowatości włosów jest bardzo pomocne, ale nie jest to coś, co powinno determinować całą pielęgnację. Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych czynników. 

Równowaga PEH – co to jest?

PEH, czyli: proteiny, emolienty, humektanty, to najważniejsze do opanowania grupy składników świadomej pielęgnacji. Równowaga pomiędzy nimi, którą trzeba wyważać indywidualnie, to przepis na piękne włosy. To, czego warto się dowiedzieć, to stan, w jakim są włosy, który wynika najczęściej bezpośrednio z nadmiaru bądź niedoboru danego składnika. 

Proteiny to substancje, których zadaniem jest utrzymywanie włosów w dobrej kondycji, odbijanie ich u nasady, nabłyszczanie i reperowanie drobnych uszkodzeń poprzez wypełnienie powstałych ubytków. Niedobór protein w pielęgnacji powoduje zmatowienie i brak objętości włosów, gdy jest ich z kolei za dużo, włosy szybko się puszą, plączą, a nawet filcują. 

Emolienty chronią łuskę włosa przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, otaczają ją jakby ochronnym płaszczykiem. Zapobiegają w ten sposób utracie wilgoci, dodają fryzurze sprężystości i elastyczności. Jeżeli jest ich w pielęgnacji zbyt mało, włosy stają się szorstkie i suche, z kolei nadmiar emolientów powoduje, że kosmyki są oklapnięte i obciążone, szybciej też się przetłuszczają. 

Pełniące funkcję nawilżaczy humektanty to kluczowy składnik wszystkich odżywek i masek do włosów. Bez odpowiedniego poziomu nawodnienia żadne włosy nie prezentują się dobrze. Jeżeli w pielęgnacji jest za mało nawilżenia, włosy stają się matowe, kruche, cienkie, łamliwe i bardzo podatne na uszkodzenia. 

Zbalansowanie wszystkich trzech grup składników w pielęgnacji może zająć trochę czasu. Warto jednak wypróbować kilka preparatów i przede wszystkim nauczyć się, czego potrzebują nasze włosy i jak reagują na poszczególne substancje. Jak widać, skład kosmetyków do włosów jest bardzo istotny i w świadomej pielęgnacji trzeba dobierać go w odpowiedni sposób. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.