Loading...
Bez kategoriiLeczenie

Terapia mitochondrialna jako odpowiedź na choroby cywilizacyjne

Mężczyzna który jest lekarzem tyrzyma w dłoni tabletke

Artykuł partnera.

Co można zrobić, aby zapobiec rozwojowi chorób przewlekłych? Jak wesprzeć organizm i go odbudować, nawet jeśli serce i naczynia krwionośne nie są już tak wydolne, rozwinęła się cukrzyca lub zaobserwowano u ciebie choroby układu nerwowego? Rozwiązaniem jest terapia mitochondrialna. Jak się okazuje, możesz podjąć ją samemu.

Mitochondria – nasze małe elektrownie

Podobnie jak paliwo w silniku, składniki odżywcze, które spożywamy w diecie, muszą być najpierw spalone, aby wytworzyć ruch (życie). Odbywa się to w organellach komórkowych – mitochondriach – obecnych w niemal każdej komórce naszego ciała. Energia generowana przez spalanie składników odżywczych jest magazynowana w określonej cząsteczce: trójfosforanie adenozyny (ATP). Ta substancja biochemiczna (paliwo) jest niezbędnym warunkiem wszystkich naszych reakcji życiowych, impulsów nerwowych, percepcji zmysłów, skurczów mięśni, produkcji hormonów, a także podziału komórek.

Jeśli wydolność mitochondriów spada, spada również wydolność narządu, do którego te komórki przynależą. Konsekwencją są różnego typu choroby – od tych błahych, bo poważne. Istnieje nawet stosunkowo wąska kategoria nieuleczalnych chorób mitochondrialnych, w których zastosowanie ma mitochondrialna terapia genowa. Polega na przeniesieniu zdrowego genetycznego materiału jądrowego do chorej komórki, dlatego też nazywa się mitochondrialną terapią zastępczą. Są to jednak skomplikowane techniki – my chcemy się skupić na tych, na które mamy wpływ – samodzielnych terapiach mitochondrialnych. Dowiedz się, jak mogą pomóc w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym.

Samodzielna terapia mitochondrialna w kilku prostych krokach

Jak przekonuje popularyzator wiedzy o mitochondriach, zespół portalu Mito-med.pl, terapię mitochondrialną możemy wdrożyć samodzielnie. Dbałość o nasze mitochondria na co dzień, a na dodatek w kilku prostych krokach, może skutecznie ochronić nas przed poważnymi chorobami cywilizacyjnymi takimi jak schorzenia układu krążenia, choroby psychiczne, cukrzyca czy zespół metaboliczny. Terapia mitochondrialna opiera się na 5 filarach:

  • zdrowej diecie,
  • umiarkowanej aktywności fizycznej,
  • zdrowym śnie,
  • redukcji stresu,
  • uzupełnianiu odpowiednich dla mitochondriów mikroskładników.

Mitochondria a choroby cywilizacyjne

Mitochondria są obecne w całym naszym organizmie, ale najliczniej występują w tych tkankach i narządach, które charakteryzują się największym zapotrzebowaniu energetycznym. Serce jest naszym motorem napędowym – jak każdy silnik odpowiada za nasze życie – i nie może się zatrzymać ani na chwilę! W obecnych czasach choroby serca są główną przyczyną śmierci. Bardzo często dotykają osoby nieaktywne, prowadzące niewłaściwy tryb życia, stale narażone na stres. Człowiek sam zatem powoduje te choroby. Skoro to mitochondria zamieniają pokarm w energię potrzebną sercu, w pierwszej kolejności należy zadbać o nie.

Kolejnym globalnym problemem jest cukrzyca. Ta przewlekła choroba rozwija się z powodu niewydolności hormonu trzustkowego, insuliny. Z nieprawidłościami na tym polu łączy się również insulinooporność, nadciśnienie czy otyłość – wszystko to można – a nawet powinno się – wyregulować dietą. Dieta mitochondrialna jest niskoglikemiczna i niskowęglowodanowa, co w połączeniu z większym spożyciem dobrych tłuszczów i substancji roślinnych doskonale poprawia metabolizm mitochondriów.

Odpowiedni dobór spożywanych pokarmów i składników odżywczych jest również w stanie poprzez mitochondria wyregulować pracę genów, które odpowiadają za zdrowie mózgu. Niektóre substancje wspierają wzrost nowych komórek mózgowych, uzdrawiając te obszary, które zostały uszkodzone przez stres czy choroby. Dlatego terapie mitochondrialne doskonale sprawdzają się w chorobach neurodegeneracyjnych oraz nerwicy – prawdziwej chorobie cywilizacyjnej XXI wieku.

Podsumowując, medycyna mitochondrialna może być odpowiedzią na wiele chorób. Co istotne, sami potrafimy zrobić wiele dobrego dla naszych mitochondriów – w efekcie nie tylko zapobiegniemy, ale i spowolnimy tempo już postępujących schorzeń. Korzystna jest również cena takiej terapii mitochondrialnej – zależy tylko i wyłącznie od produktów spożywczych, które kupujemy, a w przypadkach niedoborów składników odżywczych – kierunkowych  preparatów witaminowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.