Loading...
Aktywność fizyczna

Wygoda podczas treningu – jak wybrać strój na jogę i pilates?

Kobieta uprawia joge w odpowiednim ubraniu

Wygodny strój to klucz do udanego treningu. Co jest ważniejsze – krój czy materiał? Wiele osób rozpoczynających regularne ćwiczenia nie ma pojęcia, jak wielkie znaczenie dla własnego komfortu ma odpowiednia odzież. Jak wybrać uniwersalne ubrania sportowe, które sprawdzą się przy uprawianiu różnych dyscyplin? Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w komplet do jogi!

Joga i pilates – porównanie

Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem treningów, warto bliżej zapoznać się z charakterystyką danej formy aktywności. Przekonaj się, co różni jogę i pilates!

Joga – podstawowe informacje

Joga ma bogatą i długą historię, sięgającą czasów starożytnych Indii. System (na początku ściśle związany z filozofią hinduizmu) dąży do zwiększenia świadomości własnego ciała, a można to osiągnąć dzięki wykonywaniu konkretnych pozycji (asan), które wzmacniają mięśnie i elastyczność. Głównym celem jogi jest uzyskanie fizycznej i psychicznej równowagi poprzez kontrolowanie oddechu i wyciszenie umysłu. Codzienna praktyka prowadzi m.in. do poprawienia postawy ciała, zniwelowania bólów kręgosłupa oraz redukcji stresu.

Pilates – podstawowe informacje

Pilates, choć czerpie z jogi, to wywodzi się z zachodniej kultury. Ten system ćwiczeń oparty na napinaniu mięśni powstał na początku XX w., a jego autorem jest Josef Humbertus Pilates. Trening pozwala efektywnie pracować nad sylwetką, dlatego jest dobrą opcją dla wszystkich, którzy chcą schudnąć i jednocześnie wzmocnić mięśnie głębokie.

Czym różni się joga od pilatesu?

Podstawową różnicą między tymi dwoma rodzajami aktywności fizycznej jest ruch, a raczej jego intensywność. Pilates stawia na dynamikę, joga wręcz przeciwnie – na statyczność. Pamiętaj, że dostosowanie formy aktywności do własnego temperamentu i kondycji uczyni trening o wiele przyjemniejszym. Przed zapisaniem się na zajęcia sportowe lub rozpoczęciem domowej praktyki warto zaopatrzyć się w odpowiedni strój, który zapewni dodatkowe wsparcie.

Jak wybrać strój na trening?

Jakie cechy wyróżniają dobry i wygodny strój na trening? Jeśli zastanawiasz się nad kupnem kompletu do jogi lub pilatesu, zwróć uwagę na:

  • materiał (powinien być elastyczny i oddychający, wykonany np. z miękkiego i szybkoschnącego nylonu);
  • krój (warto zwrócić uwagę nie tylko na odpowiednie dopasowanie, ale i model, np. krótkie spodenki, legginsy ⅞);
  • elementy kompletu (zestawy mogą zawierać różne kombinacje ubrań, takie jak legginsy, topy, koszulki);
  • rodzaj wsparcia (prawidłowo dobrany pod kątem sylwetki stanik sportowy zapewnia pełną wygodę w trakcie ćwiczeń);
  • kolor (dla niektórych osób ważny jest wygląd stroju, dlatego że dodaje im pewności siebie na treningu).

Dlaczego warto zainwestować w komplet do jogi?

Komplet do jogi jest jednym z najbardziej uniwersalnych rozwiązań dla osób, którym zależy na praktycznym stroju nadającym się do różnego rodzaju aktywności. Kobiety dysponują wówczas bazą w postaci legginsów i topu, którą mogą łączyć z innymi elementami sportowej garderoby. Ubrania do jogi charakteryzują się trwałością i elastycznością, dzięki czemu nie niszczą się zbyt szybko i nadają się do każdej formy ruchu. Ludzie często mają problem z dobraniem właściwego rozmiaru kompletu – w końcu nie zawsze rozmiar koszulki jest taki sam jak spodni. Obecnie zakup zestawu do jogi jest niezwykle prosty, a to ze względu na możliwość dowolnego łączenia poszczególnych produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.