Loading...
Zdrowie

Zaburzenia nastroju – czym są i jak je leczyć

Zaburzenia nastroju

Utrzymujące się przygnębienie, pesymizm, niechęć do aktywności, trudności w koncentracji czy zasypianiu – wszystkie te stany mogą wskazywać na zaburzenia nastroju. Jeśli trwają długo, a do tego wpływają na Twoje relacje w domu i pracy – samodzielne uporanie się z problemem może być wyzwaniem ponad siły. Warto wówczas sięgnąć po pomoc psychoterapeuty. Dzięki temu odzyskasz utraconą równowagę emocjonalną. Co prawda nie szybko, ale za to trwale.

Czy zaburzenia nastroju to marginalny problem?

W latach 2017–2020 przeprowadzono już po raz drugi kompleksowe badanie stanu zdrowia psychicznego społeczeństwa i jego uwarunkowań (EZOP II). Z opracowanego raportu wynika, że przynajmniej raz w życiu aż 26,46% społeczeństwa polskiego zmagało się z zaburzeniami natury psychicznej w różnej postaci.

Zaburzenia afektywne, czyli zaburzenia nastroju występowały u 4,65% osób. Są to stany depresyjne, dystymie (przewlekłe obniżenie nastroju) oraz manie.

Mowa o osobach dorosłych. Jak wygląda ten problem w przypadku dzieci i młodzieży? Jak wynika z badań zdrowia psychicznego przeprowadzonych przez fundację UNAWEZA, 29,3% dzieci zmaga się z depresją, 52,4% nie ma motywacji do działania, a 39,2% myślało kiedykolwiek o samobójstwie.

Zaburzenia afektywne nie tylko nie są problemem marginalnym. Są istotnym wyzwaniem, z którym często samotnie muszą zmagać się dorośli i dzieci. Niestety pokonywanie trudności bez wsparcia często kończy się niepowodzeniem. Zdarza się też, że po okresie przygnębienia przychodzi poprawa – to złudnie rodzi wrażenie, że już jest dobrze. Tymczasem to typowe dla stanów maniakalno-depresyjnych. Więcej na ten temat: https://www.twojpsycholog.online/zakres-pomocy/zaburzenia-nastroju

Zaburzenie nastroju czy po prostu gorszy dzień?

Zaburzenie afektywne to rodzaj nieprawidłowości natury psychicznej, które objawia się wyraźnym spadkiem nastroju i kondycji emocjonalnej. Zmiana jest tak poważna, że wpływa na codzienne funkcjonowanie i co ważne – utrzymuje się długotrwale.

Najczęściej występującą postacią zaburzeń nastroju są epizody depresji (łagodnej, umiarkowanej i ciężkiej), dystymii oraz manii (hipomanii i manii). Wówczas emocje w znaczącym stopniu wpływają na relacje z przyjaciółmi i rodziną, utrudniają wykonywanie obowiązków służbowych i oddziałują na samoocenę i poczucie własnej wartości.

Zaburzenia afektywne to jednak nie nerwowość w pracy z powodu kłótni w domu; nie jest to też apatia po kilku nocach zarwanych przez płaczące niemowlę; aż wreszcie to nie jest smutek po wyprowadzce dzieci. Jest to natomiast zespół emocji nieadekwatnych do sytuacji. Zamiast smutku – pojawia się długotrwała rozpacz; a nostalgię wypiera depresja.

Czy to już pora, aby sięgnąć po pomoc psychologa?

Zaburzenie nastroju może przybrać postać epizodu depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej, ale też sezonowego zaburzenia afektywnego. W każdym wypadku warto sięgnąć po pomoc psychoterapeuty.

Nie należy wmawiać sobie, że „samo przejdzie”, bo to prosta droga do maskowania problemu, który w najmniej odpowiednim momencie zaatakuje ze zdwojoną siłą. Tak jak nie stawiasz na samoleczenie złamanej nogi czy zawału serca, tak też nie sądź, że zaburzenia sfery emocjonalnej same się wyleczą.

Jeśli czujesz, że Twoje reakcje są nieadekwatne do wydarzeń – umów się na wizytę z psychoterapeutą. To często jedyny sposób, aby odzyskać równowagę emocjonalną i znowu zacząć normalnie funkcjonować.

Jeśli nie masz czasu na wizyty w gabinecie albo nie chcesz rozmawiać o swoich problemach w obcym miejscu – skorzystaj ze wsparcia, jakie oferuje psycholog online. Podczas pierwszej sesji terapeuta oceni, w jakim stanie jesteś, gdzie należy szukać przyczyny nieprawidłowości, aż wreszcie – zaproponuje plan terapii, która poprowadzi Cię krok po kroku ku stabilności emocjonalnej. Nie będzie to krótka droga. Ale właśnie dzięki temu, że proces zostanie rozłożony w czasie – mniejsze będzie ryzyko nawrotu zaburzeń.

Źródła:

  1. M. Dębski, J. Flis, MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym. Raport z badania dotyczącego zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi w Polsce, Fundacja UNAWEZA, Warszawa 2023.
  2. Kompleksowe badanie stanu zdrowia psychicznego społeczeństwa i jego uwarunkowań (EZOP II), https://ezop.edu.pl/wyniki-badania/, dostęp: 5.12.2023 r.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.