Loading...
Choroby

Antykoncepcja hormonalna – działania niepożądane, które mogą się pojawić

Antykoncepcia hormonalna.

Środki antykoncepcji hormonalnej są bardzo skuteczne, przez co ich popularność wśród kobiet pozostaje wyjątkowo wysoka. Preparaty te dostępne są w wielu formach, co znacząco zwiększa wygodę dopasowania ich do wymagań oraz potrzeb każdej pacjentki. Antykoncepcja hormonalna wywiera jednak określony wpływ na organizm, przez co jej stosowanie nie jest całkowicie pozbawione ryzyka wystąpienia pewnych skutków ubocznych. W zależności od wybranego leku, pojawić mogą się różne działania niepożądane. E-receptę na takie środki ginekolog może wystawić online lub podczas konsultacji w gabinecie.

Działanie antykoncepcji hormonalnej

W środkach antykoncepcji hormonalnej stosowane mogą być same gestageny, bądź też w połączeniu z estrogenami. Za działanie antykoncepcyjne odpowiadają przede wszystkim substancje z pierwszej grupy, które charakteryzują się różnym profilem antykoncepcyjnym. Takie rozwiązanie pozwala na indywidualną personalizację terapii, którą przeprowadzić może ginekolog online lub stacjonarnie. Estrogeny stosowane w antykoncepcji hormonalnej kontrolują natomiast krwawienia z macicy, a także wywierają korzystny wpływ na kobiecy organizm.

Najczęściej występujące działania niepożądane antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna może wywołać pewne skutki uboczne. Nie występują one u wszystkich kobiet, a stopień nasilenia jest indywidualny w przypadku każdej pacjentki. Do najczęściej spotykanych działań niepożądanych należą nudności i wymioty, bóle głowy oraz bolesność i tkliwość piersi, a także uczucie zmęczenia i nerwowość. Jeżeli wystąpią takie objawy, zaleca się kontakt z lekarzem. W takiej sytuacji często wybieranym rozwiązaniem jest konsultacja ginekologiczna online, ponieważ pozwala na szybką ocenę przyczyn dolegliwości przez specjalistę. Po zażyciu środków antykoncepcji hormonalnej wystąpić mogą także plamienia między miesiączkami lub całkowity brak krwawień, co zwykle oznacza poważniejszy problem. W takiej sytuacji również przeprowadzona może być porada ginekologiczna online, a w razie konieczności wizyta w stacjonarnym gabinecie. Jeżeli wystąpią upławy, obniżenie libido, zmiany nastroju czy łojotok, przyczyną problemu również może być źle dobrana antykoncepcja hormonalna. Podczas bezpośredniej konsultacji lub wizyty online ginekolog może udzielić pacjentce niezbędnych informacji na ten temat.

Antykoncepcia w tabletkach.

Przeciwwskazania do przyjmowania antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna nie może być stosowana u wszystkich pacjentek. Istnieją pewne przeciwwskazania, na podstawie których ginekolog może odmówić wystawienia recepty online lub stacjonarnie. Stosowanie tej metody zapobiegania zapłodnieniu jest wykluczone u kobiet w ciąży, zmagających się z wysokim nadciśnieniem tętniczym, cierpiących na zakrzepicę czy długotrwale unieruchomionych. Recepta na antykoncepcję online lub w poradni nie zostanie wystawiona również wówczas, jeżeli pacjentka choruje na raka piersi, cukrzycę ze zmianami naczyniowymi, ciężkie zaburzenia czynności wątroby czy trombofilię. Przeciwwskazaniem jest także palenie papierosów. Nawet jeżeli lekarz nie zadecyduje o wystawieniu recepty na antykoncepcję online lub stacjonarnie, może zalecić stosowanie innej metody zapobiegania ciąży.

Bezpieczne stosowanie antykoncepcji hormonalnej

Aby antykoncepcja hormonalna była skuteczna i bezpieczna, musi być odpowiednio dobrana do pacjentki oraz prawidłowo dawkowana. Tabletki najczęściej przyjmuje się codziennie przez okres 21 dni, po czym następuje tygodniowa przerwa. Opakowanie zawiera 28 pigułek, które należy stosować w sposób ciągły. Poza tabletkami, antykoncepcja hormonalna może być przyjmowana także w postaci plastrów przyklejanych do skóry. Po użytkowaniu ich przez 3 tygodnie, należy zrobić tygodniową przerwą. Innym rozwiązaniem są krążki dopochwowe, aplikowane bezpośrednio w pochwie. Ich użytkowanie również trwa przez 3 tygodnie z tygodniową przerwą. W przypadku wątpliwości co do wyboru najlepszej formy antykoncepcji hormonalnej, zalecana jest konsultacja ginekologiczna online lub w fizycznej placówce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.