Loading...
Zdrowie

Alergia oczu: Przyczyny i sposoby łagodzenia

Alergia oczu

Choroby oczu mogą mieć różne podłoże. Większość z nich wynika z uszkodzeń mechanicznych, procesów starzenia się organizmu lub po prostu z infekcji i zakażeń bakteryjnych. Jednocześnie choroby oczu mogą mieć także podłoże alergiczne. Wobec tego, jakie są przyczyny alergicznych stanów zapalnych oczu i w jaki sposób można sobie z nimi poradzić?

Alergiczny stan zapalny oka – czym on jest?

Alergia oczu to jedna z częstszych przypadłości, która tak naprawdę może wynikać z szeregu, różnych czynników. Najczęściej zapalenie spojówek ma postać sezonową i jest reakcją organizmu na bezpośredni kontakt z alergenem. W tym momencie dochodzi do zwiększonej produkcji histaminy, która jest typową reakcją obronną na patogen. Alergia oczu często współistnieje z innymi objawami, jak np. katar, kaszel, duszności czy wysypka. Warto jednak podkreślić, że stan zapalny spowodowany czynnikami alergicznymi, jeśli nie będzie leczony, może doprowadzić do poważnych konsekwencji jak np. zespół suchego oka.

Jakie rodzaje alergicznych stanów zapalnych oka można wyróżnić?

Pod pojęciem „alergen” kryje się wiele substancji, na które ludzki organizm może reagować w niepożądany sposób. Jednocześnie z uwagi na sposób występowania objawów, a także długość ich utrzymywania się, można wyróżnić:

  • kontaktową alergię oczu – w tym wypadku objawy pojawiają się nagle, w wyniku kontaktu z alergenem i tak samo szybko znikają po jego usunięciu,
  • sezonową alergię oczu – jest to rodzaj alergii występującej w określonym momencie w roku np. w wyniku pyłków drzew, zwykle objawy utrzymują się od 1 do kilku miesięcy,
  • chroniczną alergię oczu – jest ona wynikiem ciągłego kontaktu z alergenem, którym może być nawet nieodpowiednio dobrany płyn do soczewek, a jej objawy utrzymują się nawet przez rok.

Bez względu na to, jaki rodzaj alergii oczy został zdiagnozowany, konieczne jest łagodzenie stanu zapalnego.

W jaki sposób objawia się alergiczny stan zapalny oka?

Alergia oczu, bez względu na jej rodzaj, zwykle objawia się podobny sposób. Głównym problemem staje się nadmierne przekrwienie spojówek, a także uczucie pieczenia i swędzenia oczu. Do pozostałych objawów alergicznego stanu zapalnego oka można zaliczyć:

  • nadmierne łzawienie oczu,
  • uczucie piasku pod powiekami,
  • pękanie naczynek w gałce ocznej,
  • uczucie ciała obcego w oku.

Zwykle wyżej wymienione objawy pojawiają się w towarzystwie innych, które są typowe dla reakcji alergicznej organizmu.

Jak łagodzić stan zapalny oka spowodowany alergią?

Alergia oczu może być łagodzona przy pomocy różnych środków i specyfików, które są dostępne w aptece bez recepty. Najważniejsze staje się jednak usunięcie źródła alergenu, by nie wpływał on na organizm pacjenta w niekorzystny sposób. Zaleca się także podanie leków przeciwhistaminowych, które blokują nadmierną reakcję alergiczną i doprowadzają do skutecznego łagodzenia objawów. Można zastosować także krople do oczu o działaniu przeciwzapalnym i nawilżającym. Wszystkie preparaty należy stosować zgodnie z zaleceniami z ulotki dla pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.