Loading...
Choroby

Alkoholizm wysokofunkcjonujący (HFA) – czym jest i jak go rozpoznać?

Mężczyzna uzależniony od alkoholu trzyma szklankę z whisky w dłoni

Artykuł sponsorowany.

Z pozoru jest szczęśliwy, odnoszący sukcesy, świetnie radzący sobie w pracy… W ukryciu sięga po alkohol nawet codziennie, by zapomnieć o problemach i stresie, oderwać się psychicznie. Tak działa alkoholik wysokofunkcjonujący (HFA). Jak rozpoznać ten problem u siebie lub bliskiej osoby, jakie są skutki nałogu i kiedy warto zgłosić się na leczenie? Podpowiada ekspert prywatnego ośrodka terapii uzależnień Oaza.

Kogo najczęściej dotyczy alkoholizm wysokofunkcjonujący?

Wszyscy znamy stereotyp alkoholika – jest brudny, zaniedbany i bezrobotny. Bełkocze, z trudem utrzymuje się na nogach, pije niemal non-stop. Nierzadko godzinami przesiaduje na ławce pod blokiem, w końcu kończy jako bezdomny grzebiący w śmietniku.

Alkoholik wysokofunkcjonujący znacząco odbiega od tego obrazu. Często ma pieniądze, jest zadbany i dobrze wygląda, odnosi sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym. Wydaje się, że radzi sobie świetnie. Jednak to tylko pozory, bo pod tym płaszczem ukrywa się uzależnienie.

Nałogowiec pije zwykle po to, aby zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy, poradzić z presją, odstresować przed ważną konferencją czy dla towarzystwa w trakcie biznesowych spotkań. Ponadto HFA nie ma płci, może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn – kobietom jednak łatwiej i szybciej się uzależnić.

Jak rozpoznać HFA? Najczęstsze objawy

W przypadku HFA uzależnienie od alkoholu bywa dość trudne do rozpoznania – nierzadko chorzy piją latami bez zwrócenia uwagi otoczenia (szczególnie współpracowników czy dalszej rodziny). W końcu tak dobrze sobie radzą w życiu, a „każdemu należy się czasem chwila odstresowania”. Jak rozpoznać alkoholizm wysokofunkcjonujący? Najczęstsze objawy:

  • niedoparta chęć wypicia alkoholu, nawet codziennie;
  • częste ukrywanie się, np. picie późnym wieczorem;
  • tłumaczenie swojego nałogu i szukanie wymówek, np. „muszę się zrelaksować”, „wszyscy to robią”;
  • rozwinięte mechanizmy zaprzeczania i umiejętność udowadniania innym, że problem nie istnieje (np. rezygnacja z używki na kilka tygodni);
  • wyśmiewanie i zbywanie każdego, kto zasugeruje uzależnienie.

Skutki uzależnienia od alkoholu – co dzieje się z organizmem wysokofunkcjonującego alkoholika?

Zespół abstynencyjny (m.in. ból głowy, problemy żołądkowe, drażliwość, dreszcze), uszkodzenie organów (np. wątroby), podwyższenie ciśnienia, depresja… To tylko niektóre możliwe skutki uzależnienia od alkoholu.

Ze względu na brak takich objawów jak np. utrata pracy czy widoczne zaniedbanie – alkoholicy wysokofunkcjonujący bardzo późno zgłaszają się na leczenie. A im dłużej osoba chora zwleka z terapią, tym większe spustoszenie używka sieje w organizmie.

Uzależnienie od alkoholu

Alkoholizm wysokofunkcjonujący – leczenie

Jeśli podejrzewasz u siebie lub bliskiej osoby alkoholizm wysokofunkcjonujący – nie zwlekaj z poszukiwaniem pomocy. Dzięki wsparciu specjalistów, łatwiej odzyskać kontrolę nad własnym życiem, ochronić zdrowie (psychiczne i fizyczne) oraz uwolnić się od zgubnego nałogu. Leczenie zwykle składa się przede wszystkim z detoksu oraz spotkań z psychoterapeutą (indywidualnych i grupowych).

Często wybieranym rozwiązaniem w przypadku HFA jest prywatny ośrodek terapii uzależnień – taki jak Klinika Oaza. To płatne leczenie, które odbywa się w luksusowym, komfortowym i nowoczesnym miejscu, w przepięknej okolicy. Bardziej przypomina pobyt w ekskluzywnym hotelu niż w szpitalu.

Nad chorym 24 godziny na dobę czuwa grupa specjalistów z doświadczeniem, którzy korzystają z najnowszych technik i sposobów leczenia nałogów. Dokładny przebieg terapii jest dobierany indywidualnie do przypadku – aby zadbać o maksymalną możliwą skuteczność medyczną. Pacjenci szczególnie podkreślają również znaczenie dyskrecji. To wszystko sprzyja spokojnemu i skutecznemu powrotowi do zdrowia.

Leczenie alkoholizmu w prywatnej klinice uzależnień

Jak chronić się przed skutkami uzależnienia od alkoholu? Pierwszym krokiem do zdrowia jest terapia – podczas której chory pracuje nad relacją z używką, innymi i samym sobą. Wcześniej oczyszcza również swój organizm z toksycznych substancji. W ośrodku odwykowym Oaza doskonale wiemy, że nałóg bywa stresującym i wstydliwym problemem. Dbamy więc o dyskrecję i komfort każdego pacjenta. Nie wstydź się prosić o pomoc i odmień swoje życie już teraz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.