Loading...
Dom i rodzina

Co pomaga na odparzenia niemowlęce?

Odparzenia niemowlęce.

Odparzenia u niemowlaka wywołują panikę u niejednego rodzica. Nic dziwnego, gdyż oprócz zaczerwienionej i podrażnionej skóry, obserwuje on także niepokój dziecka, które odczuwa swędzenie i pieczenie. Warto jednak pamiętać, że natychmiastowa reakcja na pierwsze symptomy pieluszkowego zapalenia skóry pozwala na szybkie pozbycie się uciążliwych objawów.

Odparzenia pieluszkowe – jak je rozpoznać?

Odparzenia to nic innego jak zmiany skórne, które cechują się jej podrażnieniem, zaczerwienieniem czy łuszczeniem naskórka. Są one wynikiem działania bakterii i grzybów, które rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku, jakie stwarza zanieczyszczona pieluszka. Przyczyn odparzeń jest wiele, najczęściej są one wynikiem zbyt rzadkiej wymiany pieluch, nieprawidłowej higieny, zakażenia układu moczowego, uczulenia, nieodpowiedniej diety, biegunki czy antybiotykoterapii. Odparzona skóra jest bolesna i wrażliwa na dotyk, można na niej zauważyć pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Skórę dziecka najlepiej jest każdego dnia dokładnie sprawdzać. Można wówczas szybko wdrożyć działania zapobiegające rozwojowi infekcji, tuż zaraz po zauważeniu pierwszych niepokojących symptomów.

Domowe sposoby na odparzenia pieluszkowe

Pierwsze objawy pieluszkowego zapalenia skóry niekoniecznie są powodem wizyty u lekarza. W wielu przypadkach można się ich pozbyć domowymi sposobami. Jeśli jednak objawy nie tracą na sile w przeciągu 2-3 dni, należy udać się do pediatry, który wdroży leczenie farmakologiczne.
W przypadku lekkich objawów należy przede wszystkim zadbać o higienę. Okolice intymne dziecka należy często przemywać i to najlepiej letnią, przegotowaną wodą. Z chusteczek dla niemowląt warto zrezygnować. Bardzo ważne jest również to, aby skórę dziecka jak najczęściej wietrzyć. To przyśpieszy proces jej regeneracji. Warto sprawdzić skład pieluch i kosmetyków, które mogą zawierać składniki uczulające – jeśli tak jest, należy zaprzestać ich stosowania. Poza tym bardzo ważne jest, aby na skórę dziecka nakładać krem regenerujący, który posiada odpowiedni skład.

Skuteczny krem na odparzenia

Na rynku istnieje wiele maści na odparzenia. Którą z nich wybrać? Warto polecić Sudocrem, który posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, a także Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych. Krem jest hipoalergiczny i odpowiedni dla delikatnej skóry dziecka. W jego składzie znajduje się tlenek cynku o działaniu łagodzącym i ochronny, lanolina, która ma właściwości natłuszczające oraz alkohol benzylowy, który dezynfekuje i miejscowo znieczula. Z kolei benzoesan benzylu i cynamonian benzylu mają właściwości przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze. Skład ten pozwala nie tylko na szybkie złagodzenie występujących podrażnień naskórka. Redukuje on także poczucie swędzenia i pieczenia, przynosząc dziecku ulgę. Pierwsze efekty widać już w kilka godzin po aplikacji kremu. Co ciekawe, maść można nakładać tak często, jak to jest tylko potrzebne. Nie ma możliwości przedawkowania preparatu. Sam krem jest jednak bardzo wydajny i nie należy nakładać go w zbyt dużej ilości. Należy go rozprowadzić po skórze kolistymi i delikatnymi rękami, aż do uzyskania przezroczystej warstwy. Następnie trzeba poczekać, aż maść ulegnie wchłonięciu. Więcej o kremie i jego właściwościach można przeczytać na <a href=”https://sudocrempolska.pl/sudocrem-na-odparzenia/”>https://sudocrempolska.pl/sudocrem-na-odparzenia/</a>.

Odparzenia u niemowlaka to problem, z którym mierzy się wiele rodziców. Zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce ważną rolę odgrywa odpowiednia higiena oraz częsta zmiana pieluch. Dziecko powinno być ubrane w ciuszki, które są przewiewne i delikatne. W większości przypadków odparzenia nie wymagają specjalistycznego leczenia, choć utrzymujące się, a nawet zyskujące na sile objawy, powinny zostać skonsultowane z pediatrą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.