Loading...
CiałoZdrowie

Odparzenia pod pachami – jak sobie z nimi poradzić?

Odparzone ciało pod pachami

Odparzenia w pachwinach przytrafiają się nie tylko niemowlakom. Najczęstsze są odparzenia i podrażnienia pod pachami. Na tę dolegliwość cierpi wielu dorosłych, m.in. osoby o nadmiernej masie ciała, noszące pieluchy lub pieluchomajtki dla dorosłych oraz zawodowi kulturyści. Każdego z nas może dotknąć ten problem.

Jak możemy sobie poradzić z podrażnieniami skóry? Jak zapobiec zmianom zapalnym skóry? Czym się leczyć, czyli jakie kremy polecamy do smarowania podrażnionej skóry ciała. Tego i kilku innych przydatnych informacji co do odparzeń dowiesz się właśnie z tego artykułu.

Co to są odparzenia i jak je rozpoznać?

Odparzenie to określenie zapalnej zmiany skórnej, powstałej pod wpływem działania wilgoci, gorąca, tarcia, ucisku lub małego dostępu powietrza. Odparzona skóra cechuje się zaczerwienieniem. Niekiedy może pojawić się także obrzęk i wysięk. Tym zmianom skórnym towarzyszy również często świąd, ból oraz pieczenie.

Najczęściej odparzenia powstają na skutek tarcia przylegających do siebie powierzchni skóry. U osób noszących spódniczki, czy sukienki często mamy do czynienia z odparzeniami na wewnętrznej części ud. Odparzenia mogą powstać także w wyniku ocierania skóry o ubranie, często zbyt obcisłego lub z „nieoddychającego” materiału.

Miejsca, które są szczególnie narażone na powstanie odparzeń to pachwiny.

Jak uchronić się przed odparzeniami?

Należy szczególnie dbać o higienę w miejscach narażonych na obtarcia i odparzenia, odpowiednio pielęgnować skórę. Najlepiej pozbyć się z szafy całkowicie ubrań, które nas uciskają, uwierają lub drażnią w jakikolwiek inny sposób.

Odparzenia pod pachami

Podatne miejsce odparzeń w naszym ciele to pachy. Podrażnienia w okolicy pach są wyjątkowo uciążliwe. Znajduje się w nich bardzo duża ilość gruczołów potowych. Pod wpływem ciepła lub wysiłku fizycznego produkują pot, aby schłodzić nasz organizm. W połączeniu ze zbyt niskim dostępem powietrza i ciągłym tarciem grozi nam powstanie odparzeń.

Jak zminimalizować ryzyko powstania odparzeń w okolicach pach?

Problem ten dotyczy najczęściej kulturystów, ale także innych osób, które są aktywne fizycznie na co dzień. Aby nie dopuścić do podrażnień skóry, nie należy trenować w ubraniach, które nie przepuszczają powietrza albo są wykonane z tworzyw sztucznych. Najlepiej jest kupić specjalną sportową odzież, taka bowiem potrafi odprowadzać wilgoć i minimalizować ryzyko odparzeń.

Osoby otyłe i osoby zmagające się z nadmierną potliwością

Żeby uchronić się przed bolesnymi odparzeniami pod pachami, takie osoby powinny nosić najlepiej bawełniane, luźne i przewiewne ubrania. Warto także sprawdzić skład używanego antyperspirantu. Składniki takie jak np. glinowe wodziany chloru powinny przykuć naszą uwagę, gdyż podrażniają one naszą skórę i zwiększają ryzyko powstawania nieprzyjemnych zmian na skórze.

Odparzenia u niemowląt, czyli inaczej PZS

Skóra niemowląt jest od 5 do 10 razy cieńsza niż skóra u dorosłego człowieka oraz zawiera mniej włókien kolagenowych i elastylowych. Naskórek niemowląt ma także gorszą zdolność do wiązania wody z organizmu, a to sprawia, że niemowlęca skóra jest bardzo, ale to bardzo podatna na różnego rodzaju urazy i przesuszenia. Pieluszkowe zapalenie skóry, czyli PZS jest jednym z najczęstszych schorzeń okresu niemowlęcego.

Dlaczego powstaje PZS?

Przede wszystkim poprzez długi kontakt skóry z wilgotną pieluszką np. od moczu, ale także od drażniących substancji, które znajdują się w kale. Dlatego tak ważne jest częste przewijanie dziecka. Dodatkowo każdy ruch niemowlaka to potarcie skórą o pieluszkę, a ze względu na delikatność naskórka już po kilku ruchach może dojść do podrażnień. Na sam koniec dochodzi niewłaściwa pielęgnacja skóry, np. kosmetykami nieprzeznaczonymi dla niemowląt, a dla skóry dorosłych, tj. dojrzałej.

PZS można rozpoznać po otarciach i łuszczącymi się obszarami zaczerwienionej skóry. Tak jak powyżej, aby nie dopuścić do PZS, należy nie rzadziej niż co 3 godziny zmieniać dziecku pieluszkę oraz odpowiednio dbać i pielęgnować skórę. Okolice pośladków muszą zostać oczyszczone wodą i delikatnie osuszone ręcznikiem. Ręcznik najlepiej przykładać co kawałek skóry, aniżeli trzeć nim po skórze. Trzeba również pamiętać o tym, aby nie stosować oliwki w połączeniu z pudrem lub zasypką – albo jedno, albo drugie. Można jednak dodatkowo zabezpieczyć skórę przed odparzeniami tłustymi kremami lub maściami.

Odparzenia pachwin u osób z NTM

NTM – nietrzymanie moczu. Niestety, problem odparzeń pachwin dotyczy także osób dorosłych, które zmuszone są do noszenia pieluch lub pieluchomajtek ze względu na uporczywe nietrzymanie moczu. Choroba ta częściej dotyka kobiet, jednakże występuje też pośród mężczyzn. Przy lekkich przypadkach stosowane są przeważnie tylko specjalne wkładki. Są cieńsze i mniejsze niż pieluchy, czy pieluchomajtki. Podczas ich noszenia rzadko zdarzają się obtarcia lub odparzenia.

Pieluchy i pieluchomajtki są większe i grubsze, co przyczynia się niestety do podrażnień. Osoby dotknięte NTM muszą ściśle przestrzegać zasad higieny osobistej i stosować specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji, aby uchronić się przed zmianami skórnymi.

Odparzenia na stopach

Najczęściej podczas upałów mamy do czynienia z bolesnymi odparzeniami na stopach. Powstają one przede wszystkim przez noszenie źle dobranych butów, nieadekwatnych do pogody, za grubych, zbyt grzejących naszą stopę. Zazwyczaj uciążliwe zmiany pojawiają się na palcach, pod nimi, na piętach i podeszwach stóp.

W przypadku, gdy odparzymy sobie stopy, możemy postąpić inaczej niż podczas pozostałych odparzeń. Dlaczego? Stopy są naszymi kończynami i możemy wymoczyć je w misce z wodą i złagodzić stan zapalny. Z pachami, które są w środku” naszego ciała trudniej byłoby nam to zrobić.

Do wody, w której będziemy moczyć nasze stopy, możemy dodać nadmanganian potasu lub azulan, tj. wyciąg z rumianku. Jeśli nie dysponujemy takimi dodatkami, możemy skorzystać z bardziej domowych metod. Na przykład przyrządzić naszym stopom kąpiel z dodatkiem esencji z zaparzonej prędzej czarnej herbaty. Moczymy stopy przez ok. 20-30 minut. Następnie powinniśmy delikatnie osuszyć nasze stopy ręcznikiem. W tym momencie szczególnie musimy uważać na przestrzeń pomiędzy palcami. Skóra tam jest o wiele cieńsza i delikatniejsza. Po wymoczeniu jej w ciepłej wodzie bardzo łatwo o dodatkowe bolesne uszkodzenia!

Jak zapobiec odparzeniom stóp?

Podczas upałów powinniśmy pamiętać o odkrytym obuwiu. Warto zmienić adidasy na jakieś lżejsze, materiałowe trampki. Pamiętajmy także o „oddychających”, najlepiej bawełnianych skarpetkach. Jeżeli sytuacja zmusza nas do ubrania butów typu baletki, czy szpilki na gołe stopy to dobrze byłoby posypać je talkiem lub użyć dezodorantu chłodzącego do stóp.

Odparzenia pod biustem

Odparzenia na ciele
Źródło: Pexels.com

Z odparzeniami pod biustem najczęściej muszą zmagać się osoby z piersiami sporych rozmiarów. Nie mówimy tutaj tylko o kobietach. Na tego rodzaju odparzenia narażeni są również mężczyźni z dużą nadwagą, których piersi przekraczają normy „męskich biustów”.

Na odparzenie pod biustem można zastosować talk lub mąkę ziemniaczaną albo profesjonalną zasypkę do odparzeń. Z odparzeniami pod biustem jest o tyle łatwej, że nie jest to miejsce aż tak wrażliwe, jak w przypadku odparzeń w pachwinach przy miejscach intymnych (w okolicach bikini). Dlatego możemy pozwolić sobie na zastosowanie domowych zamienników specjalistycznych kosmetyków.

W przypadku odparzeń w obrębie miejsc intymnych nie jest zalecane takie eksperymentowanie, gdyż może to poważnie podrażnić nasze narządy płciowe.

Oprócz talku i mąki ziemniaczanej następnym krokiem jest posmarowane miejsc odparzonych pod biustem czymś, co pomoże się im zregenerować np. maścią Alantan. Natłuści ona skórę. Można też użyć np. Sudocrem krem, który zasuszy podrażnienia. Ta druga opcja lepiej sprawdzi się, podczas gdy odparzenia są „mokre”, czyli została starta wierzchnia część naskórka i powstał wysięk.

Odparzenia a odleżyny

Jaka jest różnica pomiędzy odparzeniem a odleżynami? Odleżyny powstają dłużej niż odparzenia i o wiele trudniej jest załagodzić stan zapalny. Poprzedzone są zaczerwienieniem uszkodzonej skóry. i powstają na skutek długotrwałego ucisku oraz niedokrwienia skóry, a dokładniej tkanki skórnej. Odleżyny mogą obejmować wszystkie warstwy skóry. W ostatnim stadium i bardzo wysokim zaawansowaniu może zająć nawet kości.

Odparzenia nie są aż tak drastyczne. O wiele łatwiej jest je wyleczyć. Długotrwale nieleczone odparzenia mogą przerodzić się w odleżyny. Jednakże dotyczy to małej grupy ludzi, przeważnie osób starczych lub chorych prowadzących leżący tryb życia.

Czym najlepiej smarować odparzenia?

Stosowane profilaktycznie kosmetyki nie zawsze są w stanie uchronić nas przed podrażnieniami. Po co więc sięgnąć w przypadku odparzeń pod pachami i w pachwinach, jeżeli już się pojawiły? Polecane przez lekarzy są leki z alantoiną. Alantoina działa bowiem przeciwzapalnie i szybko potrafi załagodzić stan zapalny. Dodatkowo maści z D-pantenolem również powinny pomóc, ponieważ silnie nawilżają, co przyspiesza regenerację skóry. Przy pielęgnacji miejsc odparzonych sprawdza się również witamina E.

Czy z odparzeniami trzeba wybrać się do lekarza?

W większości przypadków wizyta u specjalisty nie jest potrzebna. Jest wiele sposobów na zażegnanie kryzysowego stanu skóry spowodowanego odparzeniami. Możemy uporać się z odparzeniami różnymi domowymi sposobami lub iść do apteki i poprosić farmaceutę o odpowiednią maść. Dopiero gdy wszystkie domowe sposoby i preparaty z apteki zawiodły, a stan odparzeń pogarsza się lub zupełnie nie ulega poprawie, możemy udać się do lekarza. Tak samo w przypadku długotrwałego i nieustającego wysięku z ran.

Podsumowując

Najlepszym sposobem na leczenie odparzeń, jest zapobieganie im zanim jeszcze powstaną. Pamiętajmy więc o profilaktyce.

Jak to zrobić? Sprawdzić skład naszego antyperspirantu. Używać dezodorantów lub talków do stóp przed wyprawą w góry w grubych butach, lub przed założeniem lakierowanych butów na gołą stopę. Dbać o higienę podczas używania pieluch lub pieluchomajtek przez nas, lub przez jakaś bliska nam osobę, aby nie doprowadzić do odparzeń i odleżyn. Ważną rzeczą jest też odzież – oddychająca, nie sztuczna, wygodna, nieuciskająca i nieobcierająca.

Jednak każdy z nas może zapomnieć o talku, czy ubraniu jakiejś nowej bluzki bez uprzedniego sprawdzenia jej składu. W takiej sytuacji jak poradzić sobie z już powstałymi odparzeniami  i odleżynami i jak szybko załagodzić stan zapalny? Najlepiej je zasuszyć lub natłuścić, lub też najpierw jedno później drugie. Odparzenia są męczącym problemem, ale na szczęście nie goją się bardzo długo. Każdy z nas może raz spróbować zasuszania, a następnie natłuszczania i sprawdzić, która metoda sprawdzi się u niego lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.