Loading...
Bez kategorii

Kontrola emocji – jak sobie z nimi poradzić?

Nauka kontrolowania swoich emocji

Świat emocji dla wielu ludzi jest niezwykle skomplikowany, część z nas nie potrafi sobie z nimi radzić. O emocjach się nie rozmawia, nie nazywa ich, jest to niezwykłym błędem, gdyż potem kontrolowanie ich staje się niemalże niemożliwe. Nie jest to istotne w momencie, gdy są one adekwatne do sytuacji, w jakiej się znajdujesz. Gorzej to natomiast wygląda w chwili, gdy znajdujesz się na ważnym spotkaniu, zauważasz coś zabawnego i zaczynasz się – według innych – bez powodu śmiać. Radzenie sobie z emocjami jest niesamowicie ważne, znacznie bardziej niż kontrolowanie ich. Każdy z nas powinien posiadać tę niezwykle cenną umiejętność. Sprawdź, jak ułatwić sobie życie i zacząć radzić sobie nawet z najtrudniejszymi dla człowieka emocjami!

Dopasuj się do okoliczności

Nikt nie zna Cię tak bardzo, jak znasz siebie Ty sam. To właśnie sprawia, że jesteś osobą, która doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak zachowuje się w poszczególnych sytuacjach. Dzięki temu masz naprawdę ogromne pole działania w tej kwestii. Jeśli zdajesz sobie sprawę z tego, że jesteś zły w sytuacji w której się spieszysz, zacznij wychodzić wcześniej. Jeśli wiesz, że boisz się oglądając horrory, nie oglądaj ich. Dopasowanie się do okoliczności jest naprawdę prostym i skutecznym rozwiązaniem, które pomoże Ci w radzeniu sobie z emocjami. To samo tyczy się nie stawiania sobie zbyt wysokich wymagań. Dopasuj się do tego jakie są Twoje możliwości i stopniowo je zwiększaj, aby piąć się w górę. Nie narzucaj sobie zbyt szybkiego tempa, aby się nie rozczarować i nie przemęczyć swojego zdrowia fizycznego oraz psychicznego.

Nadaj innej perspektywy

Najprościej jest odpuścić sobie jakąś sytuację, aby później móc spojrzeć na nią na chłodno, z dystansem, aby najzwyczajniej w świecie mówiąc zobaczyć ją z innej perspektywy. Może się okazać, że podczas kłótni to my byliśmy winni, popełniliśmy więcej błędów niż nam się wydawało, że powiedzieliśmy o kilka słów za dużo. To właśnie zdystansowanie się pomoże nam to ujrzeć w bardziej obiektywnym świetle.

Skorzystaj z pomocy specjalisty

W niektórych przypadkach może się okazać, że Twoje nie radzenie sobie z emocjami jest skrajnie ciężkie oraz przysparza Ci wielu problemów nie tylko w sytuacjach towarzyskich, ale również pod względem Twojego zdrowia psychicznego. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalisty. Umów się do psychologa lub skorzystaj z pomocy kliniki psychiatrii. Być może właśnie terapia jest tym, czego potrzebujesz. Albo zmagasz się z jakimiś poważniejszymi problemami, o czym nie wiedziałeś. Jedno jest pewne, profesjonalna pomoc może przynieść jedynie pozytywne skutki, na pewno na tym nie stracisz.

Zauważaj, nazywaj, rozmawiaj

Ten punkt jest najważniejszy, jeśli chcesz nauczyć się radzić sobie z emocjami. Po pierwsze nie ignoruj ich, może to przynieść negatywne skutki w przyszłości, gdy w końcu wybuchniesz. Zauważaj je i nazywaj. Żeby radzić sobie z emocjami, trzeba wiedzieć z jakimi w ogóle ma się do czynienia. Niezwykle istotnym jest, abyś nie bał się o nich rozmawiać z innymi ludźmi, może to przynieść ukojenie, a tym samym będziesz rozumiał siebie bardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.