Loading...
Sport

CrossFit w domu – jakie są korzyści z treningu funkcjonalnego?

crossfit w domu

Crossfit, czyli trening ogólnorozwojowy, stał się w ostatnich latach bardzo popularny. Stawiają na niego przede wszystkim osoby, które mają już pewne doświadczenie w sporcie i chcą poprawić swoją sprawność fizyczną. Jedną z zalet crossfitu jest różnorodność. Oznacza to, że każdy z nas może stworzyć sobie różne wariacje treningu i wykonywać go w domu z minimalnym sprzętem lub całkowicie bez niego. Dlaczego warto trenować crossfit i jakie efekty daje tego typu aktywność fizyczna?

Wzmocnienie mięśni całego ciała

W treningu crossfit zawrzeć możemy dowolne ćwiczenia z innych dyscyplin. Kluczem do sukcesu jest stymulacja całego ciała, a więc stawianie na ćwiczenia ogólnorozwojowe, podczas których pracuje więcej niż jedna partia mięśni. Już prosty trening, składający się z pompek, przysiadów, podciągania i burpeesów pozwoli nam na stymulację całego organizmu, a co więcej, możemy go wykonać w domu z minimalnym sprzętem, gdyż potrzebny nam będzie jedynie drążek treningowy.

Poprawa wydolności i kondycji

Crossfit nie jest łatwym treningiem i wymaga od ćwiczącego pełnego zaangażowania całego ciała. Wykonując ćwiczenia jedno po drugim, zmuszeni jesteśmy do utrzymania odpowiedniego tempa, a nasz organizm cały czas działa na pełnych obrotach. Takie zachowanie musi prowadzić do znacznego poprawienia kondycji fizycznej, a wraz z nią, wydolności oddechowej. Co ciekawe, szerokie możliwości dobierania wariacji treningowych sprawiają, że nawet osoby zaawansowane w sporcie mogą stworzyć plan, który wyciśnie z nich „siódme poty”.

Świetny sposób na zrzucenie tkanki tłuszczowej

Crossfit jest treningiem idealnym dla osób, które chcą zrzucić zbędną tkankę tłuszczową,a jednocześnie nie chcą pozbywać się uzyskanej podczas innych treningów masy mięśniowej. Trening ogólnorozwojowy jest na tyle uniwersalny, że wybrane ćwiczenia można wykonywać w trybie interwałowym (naprzemiennej zmianie tempa ćwiczeń z intensywnej na umiarkowaną), a jak wiemy, tak chudnie się najszybciej i najskuteczniej.

Co ciekawe, nawet gdy interwały nas nie interesują, trenując crossfit możemy szybko schudnąć. Wystarczy dobrać do treningu ćwiczenia okołemataboliczne, czyli takie, które najbardziej podkręcają metabolizm, dzięki czemu tłuszcz będziemy spalać jeszcze kilka godzin po zakończeniu jednostki treningowej. Do ćwiczeń okołometabolicznych zaliczamy między innymi:

 • burpeesy;
 • martwy ciąg;
 • wiosłowanie;
 • przysiady z obciążeniem;
 • pompki;
 • wymachy z hantlem lub kettlebells.

Uniknięcie rutyny

Jedną z wad treningów siłowych jest to, że bardzo szybko można popaść w rutynę, która nie sprzyja rozwojowi ciała. Tymczasem trenując crossfit nie ma takiego zagrożenia, gdyż możemy wybierać z szerokiej gamy różnorodnych wariacji treningowych i zmieniać coś w naszym planie nawet przy każdej kolejnej jednostce. Tutaj możemy wdrażać elementy z różnych dyscyplin, a więc bieganie, wyskoki, sporty walki czy skakanie na skakance, a fakt, że każde następne ćwiczenie angażuje trochę inne partie mięśniowe, sprawia, że taki trening nigdy nam się nie znudzi, a nasze ciało przez cały czas będzie intensywnie reagować na wysiłek.

Crossfit w domu – co będzie nam potrzebne do treningu?

Crossfit to trening, który bez problemu można wykonywać w domu. W czasach gdy wiele siłowni jest zamkniętych, warto więc rozważyć ten typ aktywności fizycznej, jeżeli chcemy pozostać w formie.

Po pierwsze – plan treningowy crossfit bez problemu stworzyć możemy z ćwiczeń na własnym ciężarze ciała. Przykładowe zestawienie wariacji treningowych:

 • burpees;
 • przysiady z wyskokiem;
 • pompki;
 • superman;
 • jumping lunges;
 • pompki z przyklaskiem;
 • podciąganie na drążku;
 • burpees.

Wykonujemy ćwiczenia jedno po drugim po ok. 20-30 sekund. Powyższy zestaw stanowi jeden obwód, takich obwodów możemy wykonać od 1 do 5 w zależności od naszych możliwości kondycyjnych.

Po drugie – podstawowy sprzęt do crossfitu nie jest drogi, a co więcej, wcale nie zajmuje dużo miejsca. Stawiając na gumy oporowe, które skutecznie pomagają zwiększyć poziom treningu, nie wydamy wiele, a po ćwiczeniach możemy je schować w szafie lub pod łóżko. Osoby, którym zależy na dołączeniu do planu ćwiczeń siłowych, mogą zakupić zestaw hantli z gryfami. Cena takiego kompletu wynosi od kilkudziesięciu nawet do kilku tysięcy złotych, ale dobrej jakości zestaw ciężarów znajdziemy już w granicach 100-150 złotych. Jest to koszt niewiele wyższy do miesięcznego karnetu na siłownię.

Jeżeli zależy nam na systematycznych treningach i rozwijaniu całego ciała, warto zamontować na ścianie lub na futrynie drzwi drążek treningowy. Aktualnie dobre drążki kosztują ok. 100-300 złotych, przy czym będzie to sprzęt, który posłuży nam wiele lat. Crossfitowy sprzęt treningowy, dostaniecie w sklepie Unbroken Store – największym sklepie crossfitowym w Polsce.

Korzyści z crossfitu w domu – podsumowanie

Zamknięte siłownie nie muszą być wymówką do zaprzestania ćwiczeń. Każda osoba aktywna, która chce się dalej rozwijać, może robić to w domowym zaciszu. Różnorodność crossfitu sprawia, że zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane, znajdą w tym treningu coś dla siebie, dostosowując ćwiczenia do indywidualnych możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.