Loading...
Uroda

Czy tatuaże polinezyjskie to dobry pomysł na dziarę?

Mężczyzna z wyrazistymi tatuażami na tułowiu i ramionach stoi w wodzie, trzymając rękę na krawędzi czerwonych szortów kąpielowych

Bardzo ciekawym zjawiskiem w sztuce tatuażu jest tatuaż polinezyjski. Polinezja tattoo jest dość charakterystyczny, a swoje źródło ma w dawnej tradycji. Tatuaże polinezyjskie, tak naprawdę są inspiracją i podstawą obecnie funkcjonującej estetyki i filozofii tatuażu. Pokrywają duże partie ciała, stanowią też odzwierciedlenie pasji i wartości istotnych dla osoby, która się na nie decyduje.

Polinezja tattoo – historia

Wyspy Polinezji dały światu dar tatuowania skóry. Właśnie tamtejsze plemiona i ich kultura wytworzyły specyficzne zapisy symboli i historii na ciele człowieka. Nawet samo słowo „tatuaż” pochodzi z rdzennego wyspiarskiego języka – „tatau” to „oznaczyć kogoś”. Nie były to więc zwykłe kształty, tylko niosące głębszą treść motywy. Oczarowani tym rytuałem podróżnicy i marynarze zapożyczyli owe umiejętności tatuowania i zaszczepili je na grunt europejski czy amerykański w czasach, gdy zdobienie ciała tuszem nie było dobrze widziane. Przez lata tatuaż zyskał rangę artystyczną, a tatuatorzy sięgnęli głębiej do mistyki tatuaży polinezyjskich.

Tatuaż etniczny

Plemiona zamieszkujące wyspy Pacyfiku, Hawajczycy, Maorysi, Tahitańczycy i Samoańczycy zaklinali w swoich tatuażach historię swojego życia, ukazywali wierzenia i określali nimi status społeczny. Malunki na ciele mieli i mężczyźni, i kobiety. Wzory tatuaży polinezyjskich nawiązują przede wszystkich do świata, jaki otaczał mieszkańców – do oceanu i zamieszkujących go gatunków zwierząt. Warto zapoznać się ze znaczeniem poszczególnych symboli, które wplecione są w prostsze lub bardziej złożone geometryczne zdobienia. Tatuaż samoański najczęściej wykorzystuje takie motywy, jak skorupa żółwia – symbol  płodności, spokoju i dobry nastrój oraz wzór muszli – będącą znakiem ochrony i intymności. Innym niezwykle popularnym malunkiem, jaki prezentuje tatuaż samoański, jest „krzyż marquesański”, odczytywany jako równowaga łącząca elementy przyrody.

Tatuaż polinezyjski znaczenia – kolejne symbole

Wśród wyjątkowych wzorów inspirowanych kulturą polinezyjską są przede wszystkim organizmy wodne i inne elementy związane właśnie z oceanem są:

  • rekiny, mające przynosić siłę i  ochronę,
  • często pojawiają się też  jaszczurki jako uosobienie szczęścia,
  • płaszczki – symbolizujące zwinność i piękno,
  • spośród nieożywionej materii – symbole strzał to wyrażenie wolności i obrony,
  • kształt fal oceanicznych, nawiązujący do mocy, tajemnicy a nawet śmierci,
  • wizerunki  bogów i legendarnych bohaterów związanych z religią wyznawaną przez rdzenne plemiona Polinezji.

Inne wzory tatuaży polinezyjckich

Kolejne przykuwające uwagę  tatuaże etniczne to tatuaże mauretańskie. Wykonywane są one na dłoniach i stopach, najczęściej henną, choć ich wzory adoptowane są też na potrzeby tatuażu permanentnego. Ich wzornictwo opiera się na figurach geometrycznych i roślinnych motywach. Tworzą one wizualnie czasem całe rękawy na przedramionach. Tatuaże mauretańskie są przede wszystkim ozdobami dla kobiet. Delikatne, choć wyraźnie kontrastowe, przeważnie o barwach sepii, brązu, rudości – są niezmiernie popularne i chętnie sięgają po nie również  turyści.

Źródło zdjęć w galerii: https://www.instagram.com/polynesian.tats/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.