Loading...
Uroda

Czym jest biotyna i czy warto sięgnąć po kosmetyki z jej zawartością?

Kobieta używa kosmetyków z biotyną

Na kondycję naszej skóry i włosów wpływają nie tylko kosmetyki, których używamy, ale również składniki odżywcze, których dostarczamy naszemu organizmowi wraz z pożywieniem. Dobroczynne działanie na włosy i paznokcie wykazuje między innymi witamina B7, zwana biotyną. W jakich produktach ją znajdziemy i czy warto dodatkowo stosować kosmetyki z zawartością tej witaminy? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Moc witaminy B7

Biotyna (https://www.biofarm.pl/produkty-1/kosmetyki), czyli inaczej witamina B7 lub H zawdzięcza swoją nazwę greckiemu rzeczownikowi bios, czyli życie. Jest witaminą rozpuszczalną w wodzie oraz pełniącą bardzo ważne funkcje w organizmie człowieka. Witamina B7 jest niezbędnym składnikiem kilku enzymów odpowiedzialnych za kluczowe szlaki metaboliczne w organizmie, w tym za metabolizm tłuszczów i węglowodanów, a także aminokwasów biorących udział w syntezie białek. Witamina H wspomaga wzrost komórek. Jest częstym składnikiem suplementów diety stosowanych w celu wzmocnienia włosów i paznokci, a także tych sprzedawanych do pielęgnacji skóry. Objawy niedoboru biotyny są związane m.in. z naszą skórą i można zaobserwować je np. w postaci przesuszonej, podrażnionej skóry lub jej stanów zapalnych. Ponadto niedobór tej witaminy może być jedną z przyczyn nadmiernej utraty włosów, zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety.

Źródła biotyny w pożywieniu

Witaminę B7 możemy znaleźć w różnych produktach spożywczych, choć w niewielkich ilościach. Występuje ona między innymi w orzechach włoskich, orzeszkach ziemnych, płatkach zbożowych, mleku czy żółtkach jaj. Inne produkty zawierające tę witaminę to chleb pełnoziarnisty, łosoś, wieprzowina, sardynki czy kalafior. Wśród owoców zawierających biotynę można wymienić awokado czy banany. Zróżnicowana dieta na ogół dostarcza organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych i witamin, w tym również witaminy B7. Możliwe są jednak jej niedobory, a w takich sytuacjach warto włączyć suplementację. Dodatkowo, kiedy niedobory biotyny przyczyniają się do nadmiernego wypadania włosów, warto zastosować kosmetyki z zawartością tej witaminy.

Wzmocnij swoje włosy

Kosmetyki z witaminą B7 mogą być pomocne w walce z nadmierną utratą włosów. Na rynku znajdziemy zarówno szampony, jak i odżywki dobrej jakości z zawartością tej witaminy (np. szampon lub odżywka wzmacniająca przeciw wypadaniu włosów Biotynox od firmy Biofarm). Wskazaniem do zastosowania produktów pielęgnacyjnych do włosów z zawartością witaminy H jest nadmierna utrata włosów, której przyczyną jest właśnie niedobór tej witaminy. Biotyna wspomaga odbudowę keratyny – głównego składnika budulcowego włosa oraz hamuje wypadanie włosów. Kosmetyki z zawartością tej witaminy wpływają również na wydzielanie sebum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.