Loading...
Styl życia

Czym się różni tani smartwatch od drogiego?

Mężczyzna ma na dłoni czarny smartwatch

Nowoczesne technologie rozwijają się w szybkim tempie, przy okazji stając się dostępnymi dla każdego, kto jest nimi zainteresowany. Jednym z tego przykładów są inteligentne zegarki, czyli smartwatche. Jeśli nie miałeś z nimi wcześniej do czynienia, chcesz się dowiedzieć, jak działa smartwatch oraz jaki zegarek wybrać i co w danej cenie możesz otrzymać, dobrze trafiłeś.

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na jedno z najważniejszych pytań, a mianowicie czy warto kupować tani zegarek smartwatch i jakie są różnice pomiędzy drogimi modelami.

Czym jest zegarek smartwatch a czym opaska smartband?

Na samym początku wyjaśnimy oba pojęcia: smartwatch i smartband, które niestety są często ze sobą mylone.

  • Smartwatch — jest to inteligentny zegarek z wieloma funkcjami, np. wbudowaną kamerą do wideo rozmów, z możliwością sparowania ze smartfonem i mający jeden z popularnych systemów operacyjnych.
  • Smartband – jest to sportowa opaska, której główne funkcje ograniczają się do monitorowania aktywności fizycznej i podstawowych parametrów życiowych, jak tętno czy saturacja. Również może być sparowana z telefonem, ale nie posiada tylu funkcjonalności co dedykowane zegarki sportowe i smartwatche.

O ile na zakup smartwatcha znanej firmy trzeba przeznaczyć od 500 złotych wzwyż, o tyle dobrą opaskę smartband możemy kupić już za około 200 złotych. Urządzenie to nie oferuje nam zbyt wiele funkcji multimedialnych. Po zsynchronizowaniu ze smartfonem możliwe będzie odczytywanie na smartbandzie powiadomień, wiadomości tekstowych, a także odrzucanie połączeń. Pozostałe opcje to np. wybór jednego z predefiniowanych treningów, liczenie kroków, spalonych kalorii, budzik, alarmy, a czasami i możliwość płacenia, o ile urządzenie wyposażone jest w NFC. Jak widać, różnice pomiędzy tym, co oferują smartbandy, a podstawowe modele smartwatch są olbrzymie. Jedne z nich to np. odbieranie i prowadzenie rozmów z poziomu zegarka, czy zaawansowany pomiar pulsu lub monitor snu. Kiedy już wiesz, czym różni się zegarek sportowy od opaski sportowej, nie pozostaje nic więcej, jak dokładniej omówić smartwatche.

Jak działa smartwatch tani, a jak drogi?

Dla wielu osób kuszącą propozycją są tanie smartwatche, kosztujące około 300 do 400 złotych. Nie można im odmówić ładnego wyglądu i solidnego na pierwszy rzut oka wykonania. Należy się jednak zastanowić nad tym, skąd się bierze tak duże różnica cen pomiędzy smartwatchami no name i tymi markowymi? Poniżej przedstawiamy najważniejsze różnice, z których powinieneś zdawać sobie sprawę.

Podstawowe funkcjonalności

Inteligentne zegarki mają podobne możliwości, niezależnie od ceny. Różnice wynikają już z samego sposobu działania urządzenia oraz jego dokładności, np. w pomiarze ilości kroków, spalonych kalorii lub tym, jak odbywa się monitorowanie snu. Droższe smartwatche mogą obsługiwać połączenia głosowe i wideo rozmowy, mając wbudowany mikrofon i kamerę. W tańszych urządzeniach również takie opcje mogą istnieć, ale np. dopiero wtedy, kiedy sparujemy telefon z zegarkiem. Jeśli zdecydujesz się na zakup droższego smartwatcha, w wielu przypadkach może ci on zastąpić telefon. Zaawansowane modele mają własne gniazdo na kartę SIM lub obsługują standard eSIM. Jest to szczególnie przydatne, jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie i codziennie masz trening. Ze swoim zegarkiem do zadań specjalnych, będziesz mógł na niego pójść, nie obawiając się pozostawienia telefonu w domu. Inne funkcje, które znajdziemy i w drogich i tanich smartwatchach to licznik kalorii, przebyty dystans (licznik kroków), pulsometr, a także łączność bluetooth.

Najważniejsze różnice pomiędzy drogimi i tanimi smartwatchami

Wyświetlacz zegarka

Standardem we wszystkich zegarkach inteligentnych są kolorowe wyświetlacze. Jednak te w droższych modelach mają zdecydowanie lepszą rozdzielczość, nie rzadko są to ekrany OLED. Zwiększa to ich funkcjonalność, np. o prowadzenie video rozmów, w których obraz jest doskonale widoczny z najdrobniejszymi detalami.

System operacyjny

Tanie smartwatche mogą mieć własne autorskie systemy operacyjne, które nie są kompatybilne z popularnymi systemami jak android. Zakup droższych smartwatchy zwykle oznacza, że mają one dobrze znane systemy operacyjne, Androidy we współczesnych wersjach z możliwością aktualizowania ich w przyszłości.

Wytrzymałość baterii

Zasadniczo, to jak długo zegarek będzie nam działać na jednym ładowaniu, zależy od sposobu jego użytkowania. Należy jednak mieć na uwadze konieczność tak samo częstego ładowania, jak telefonu. Czas ten może dodatkowo się skrócić, jeśli będziemy rozmawiać przez smartwatch, robić zdjęcia czy nagrywać filmy. Aby korzystanie z zegarka było łatwiejsze i przyjemniejsze, warto wybrać smartwatch obsługujący technologię szybkiego ładowania, oczywiście bezprzewodowo.

Podsumowując, jeśli oczekujesz od nowego smartwatcha, że zastąpi ci on telefon, to najniższa cena nie będzie dobrą rekomendacją. Owszem, taki zegarek zmierzy ci pokonany dystans, ba, może nawet pozwoli prowadzić rozmowy i będzie miał aparat. Jednak pod względem jakości wykonania, daleko mu będzie do zegarków bardziej znanych firm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.