Loading...
Hobby

Darty – podstawowe zasady oraz wyposażenie

Zaczynanie nauki grania w darty

Często się zdarza, że gry znane z towarzyskich sportów zawodowych wchodzą do codzienności jako rozrywka towarzyska, metoda na rozwinięcie sprawności ruchowej lub umysłowej. Niejednokrotnie działa to także w drugą stronę – zabawy towarzyskie zyskując na popularność i mają coraz większą rzeszę zapalonych graczy, którzy osiągają w nich poziom profesjonalizmu pozwalający uczynić z gry sport. Podobnie wygląda sprawa w przypadku gry dart. Zrozumiałe i łatwe zasady oraz poziom trudności sprawiają, że jest to jednocześnie wciągająca gra towarzyska i profesjonalny sport. Na czym polega dart? Co jest potrzebne do tej gry? Jak prezentuje się na arenie zawodowego sportu?

Czym jest dart?

Dart to gra polegająca na rzuceniu lotkami do celu – tarczy zawieszonej na ścianie. Jest to popularna gra towarzyska oraz często spotykana forma rozrywki w barach i pubach. Jednak dart to także profesjonalny sport. Zasady są proste – tarcza posiada pola oznaczone cyframi, a cyfry te odpowiadają punktacji, którą zawodnik uzyskuje po trafieniu do tarczy. Aby punkty zostały zaliczone, rzutki do dart muszą się znaleźć w wyznaczonym polu. W każdej turze zawodnik ma trzy rzuty. Liczą się tylko te trafienia, w których rzutka pozostała w tarczy. Punkty są sumowane i wygrywa oczywiście zawodnik z najmocniejszymi trafieniami, który jako pierwszy uzyska wymaganą ilość punktów. Gracze muszą jednak stać w odpowiedniej odległości od tarczy – 2,38 m, zawieszonej na konkretnej wysokości, aby jej środek był 1,73 m od podłogi.

Co trzeba mieć, aby zacząć przygodę z dartem?

Dart nie jest grą wymagającą wielu skomplikowanych przyrządów. Aby grać, wystarczy tarcza, rzutki do dart i odpowiednie miejsce do gry. Profesjonalne tarcze i rzutki dostępne są w sklepach sportowych. Do celów rekreacyjnych można znaleźć wiele tanich odpowiedników, jednak jakość wykonania ma olbrzymi wpływ na komfort gry. Lepszym i bezpieczniejszy rozwiązaniem jest sięgnięcie po dobrej jakości zestawy. Ostatnią rzeczą, która potrzebna jest podczas rozgrywki, jest technika – w wielu księgarniach można znaleźć liczne poradniki mówiące, w jakiej pozycji ustawiać ciało dla uzyskania najlepszych efektów.

Dart mistrzostwa świata

World Professional Darts Championship, czyli Mistrzostwa Świata, są najważniejszym wydarzeniem w dorocznym kalendarzu darta. Mistrzostwa świata w dart organizowane były każdego roku w latach 1978-1993. W 1994 roku nastąpił rozłam na dwie federacje – British Darts Organisation (BDO) i Professional Darts Corporation (PDC). Oba związki organizują swoją wersję mistrzostw każdego roku w styczniu.

Życie towarzyskie i klubowe może iść w parze z amatorskim lub nawet profesjonalnym uprawianiem sportu. Dart jest wspaniałym przykładem, jak można łączyć sport ze znakomitą rozrywką w towarzystwie znajomych. Sprzęt potrzebny do uprawiania tej dyscypliny można także wykorzystywać w domowym zaciszu, dążąc do perfekcji i mistrzowskich wyników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.