Loading...
Choroby

Esperal w Gdańsku – co należy wiedzieć?

Mężczyzna trzyma w dłoni kieliszek z alkoholem

Artykuł partnera.

Wszywka alkoholowa to jedna z metod, która wspomaga leczenie choroby alkoholowej. Nie jest to samodzielna metoda leczenia uzależnienia. Jest jednak bardzo skuteczna i prywatnie osoby uzależnione od spożywania alkoholu. Wszywka alkoholowa działa na emocje jednostki. Wywołuje w niej strach i lęk przed doświadczeniem negatywnych dolegliwości, co powoduje, że osoba uzależniona nie sięga po alkohol. U osób, które podczas terapii Esperalem spożyły alkohol wywołuje wstręt i awersje do tej substancji.

Dla kogo przeznaczona jest wszywka alkoholowa?

Esperal w Gdańsku przeznaczona jest dla osób z problemem alkoholowym. Aby móc skorzystać z Esperalu należy mieć ukończone osiemnaście lat. Na zabieg należy wyrazić świadomą zgodę. Stosowanie wszywki alkoholowej zalecane jest osobom, które podjęły już samodzielną decyzję o zmianie swojego życia oraz zaprzestaniu spożywania alkoholu. Potrzebują one jednak dodatkowego zabezpieczenia i wsparcia.

Jak długo działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa działa ok. rok, najczęściej od 8 do 12 miesięcy. To okres, w którym działa z takim samym natężeniem i siłą. Różnica w długości działania wynika z indywidualnych cech jednostki oraz jej metabolizmu. Po skończonej kuracji esperalem, można ponowić zabieg. W tym celu przeprowadza się niewielki zabieg chirurgiczny.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa blokuje rozkład alkoholu w organizmie.  Dzieje się to za sprawą zawartej substancji czynnej w zaszytych tabletkach.

Rozkład alkoholu w prawidłowych warunkach wygląda następująco. Dostarczony do organizmu etanol w punkcie dehydrogenazy alkoholowej zostaje rozłożony do prostszej postaci aldehydu octowego. Produkt ten jest szkodliwy dla organizmu. W tym momencie kluczowe jest działanie enzymu, który  odpowiada za uruchomienie procesu dehydrogenazy aldehydowej.

Działanie Esperalu powoduje jednak, że zajście opisanego procesu w całości jest niemożliwe. Dzieje się tak, gdyż disulfiram, czyli substancja czynna blokuje działanie enzymu, który odpowiada za aktywację procesu dehydrogenazy aldehydowej. Powoduje to nagrodzenie się szkodliwego aldehydu octowego. W wyniku tego zdarzenia jednostka odczuwa nieprzyjemne dolegliwości silnego zatrucia alkoholowego.

Jak wygląda zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej?

Do zabiegu pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać. Należy pamiętać, że w dniu zabiegu trzeba zachować trzeźwość oraz że nie można spożywać alkoholu na co najmniej dwanaście godzin. W przypadku złamania tych zasad zabieg nie może zostać wykonany.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu jest on komfortowy i całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Zabieg przeprowadza specjalista chirurg..

Po podaniu znieczulenia lekarz nacina skórę pacjenta w okolicy łopatek lub pośladków tak, aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna. Następnie podaje domięśniowo esperal w tabletkach. Następnie specjalista zakłada pacjentowi szwy.

Jak postępować po zabiegu?

Pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu oraz wykonywania codziennych obowiązków. Esperal nie wpływa na świadomość pacjenta dlatego pacjent może wykonywać po zabiegu wszystkie codzienne czynności np. jazda autem. Zaleca się jednak, aby przez okres około dwóch tygodnie mnie podejmować się wykonywania ćwiczeń fizycznych czy dźwigania ciężarów. Należy uważnie obserwować swój organizm. W przypadku zastosowania niepokojących objawów należy najszybciej jak to możliwe skontaktować się z lekarzem. Objawy, na które należy zwrócić szczególną uwagę to przemijająca impotencja, senność, męczliwość, stan zapalny rany, skórna reakcja alergiczna, stany lękowe, stany depresyjne czy schizofrenia.

Po zabiegu podskórnego podania wszywki alkoholowej nie można spożywać alkoholu. Nawet najmniejsza dawka alkoholu zawarta w cukierku może wywołać silny ból głowy, który będzie trwał przez wiele godzin.

Jakie są przeciwwskazania do zastosowania wszywki alkoholowej?

Wszywka alkoholowa to bardzo skuteczna metoda, która pomaga wychodzić z nałogu. Niestety nie każda osoba uzależniona od alkoholu może z niej skorzystać. Przed zabiegiem nie wolno spożyć alkohlu ponieważ zabieg się nieodbędzie. Wszywka alkoholowa nie może być również zastosowana u osób, które są uczulone na disulfiram lub inny składnik leku. Przeciwwskazaniem do zaszycia są choroby sercowo – krążeniowe takie jak nadciśnienie tętnicze lub choroba niedokrwienna serca. Wszywki alkoholowej nie można podać również osobie, która próbowała popełnić samobójstwo. Wyjątek stanowią tutaj ostre psychozy alkoholowe. Stosowanie wszywki alkoholowej nie jest zalecane podczas ciąży, karmienia piersią lub w przypadku planowania ciąży w najbliższym okresie. Ostateczna decyzja należy jednak do lekarza.

Co się stanie po spożyciu alkoholu podczas terapii Esperalem?

Jednostka konsekwencje swojego działania poczuje już w ciągu kilku minut. Charakterystyczne dolegliwości wywołane silnym zatruciem alkoholowym to:

  • Silny ból głowy
  • Zawroty głowy
  • Wymioty
  • Nudności
  • Biegunka
  • Osłabienie organizmu
  • Potliwość
  • Zmiany temperatury ciała
  • Skoki ciśnienia
  • Kołatanie serca
  • Przyspieszona akcja serca
  • Uczucie lęku
  • Uczucie niepokoju
  • Zaczerwienienie skóry twarzy
  • Drgawki
  • Drżenie mięśni
  • I inne

Objawy te mogą nieprzerwanie utrzymywać się do kilkunastu godzin od spożycia alkoholu. Są niezwykle silne, frustrujące i uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Im większa dawka alkoholu, która została dostarczona do organizmu, tym silniejsze i dłużej utrzymujące się objawy.

W przypadku znacznego spożycia alkoholu należy pamiętać, że jednostka naraża się na zajście nieodwracalnych zmian w swoim organizmie. Mowa tutaj o marskości wątroby, zapaści a nawet zgonie jednostki.

Jako jest koszt zabiegu?

Koszt zabiegu waha się w granicach kilkuset złotych. Ten zabieg nie jest refundowany dlatego pacjent musi zapłacić sam całą kwotę zabiegu. Ceny zabiegu różnią się w zależności od miasta, kliniki, pakietu zabiegu oraz lekarza, który wykonuje zabieg.

Należy pamiętać, że każda osoba uzależniona od alkoholu (zarówno ubezpieczona jak i bez ubezpieczenia zdrowotnego) ma prawo do skorzystania z bezpłatnego leczenia choroby alkoholowej. W tym celu należy zgłosić się do poradni leczenia uzależnień lub ośrodka leczenia uzależnień. W przypadku wyboru drugiej odcieni niezbędne będzie skierowanie na leczenie. Uzyskać można je od lekarza pierwszego kontaktu czy lekarza psychiatry lub lekarza internisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.