Loading...
Dom i rodzina

Jak być ekologicznym na co dzień?

Konopia i bycie ekologicznym na co dzień

Aby przyszłe pokolenia cieszyły się tym, co my: zielenią drzew, wodą, którą można pić bezpośrednio z kranu, oceanami bez śmieci, widokiem różnych gatunków zwierząt, które nie wyginęły przez cieplarniane zmiany klimatyczne, należy zadbać o środowisko naturalne.

Ekologia na co dzień

Dlatego tak istotne jest ekologiczne podejście do życia. Bo ekologiczniej znaczy i lepiej, i oszczędniej, i dla dobra ogółu. Nie jest to skomplikowane, wystarczy wdrożyć pewne nawyki, które po pewnym czasie staną się dla nas naturalne i oczywiste.

Weryfikując swoją postawę wobec zasad ekologii w domu i planując wprowadzenie zmian, które powinny objąć działania wszystkich członków gospodarstwa domowego, warto podzielić swoje mieszkanie na strefy. To jak być eko zależy od wielu czynników, niektóre z nich wykraczają daleko poza naszą indywidualną sprawczość, dlatego w pierwszej kolejności skupmy się na działaniach, które naprawdę zależą wyłącznie od nas. 

Jak być eko na co dzień?

Źródło: Pixabay.com

Najbardziej naturalne podziały na strefy w naszych mieszkaniach zależą od poszczególnych funkcji pomieszczeń. To oczywiście kuchnia, łazienka, salon oraz nowa strefa, która pojawiła się kilka miesięcy temu, czyli domowe biuro/szkoła. Jak być ekologicznym w domu uzależnione jest od naszej determinacji, ale i wiedzy na temat zamienników dla każdego z elementów wyposażenia wnętrz w strefie. To najprostszy ze sposobów, jak być bardziej eko we własnym gospodarstwie domowym.

Zatem od czego zacząć?

Od przyjrzenia się każdemu elementowi w strefie, opisania każdego działania pod kątem oddziaływania na środowisko i dopiero wtedy znalezienia rozwiązania. Wymiana poszczególnych elementów w domu jest najprostsza, chociaż czasami kosztowna. Gorzej jest z eliminacją nawyków każdego członka rodziny i wprowadzeniem nowych przyzwyczajeń przyjaznych środowisku.

Jak być ekologicznym w kuchni?

To jak być ekologicznym na co dzień w kuchni zależy od wielu czynników, między innymi od wyposażenia kuchni w sprzęt AGD. Większość z nas posiada lodówkę, kuchenkę gazową lub elektryczną, często też zmywarkę. Aby być eko warto swoje starania zacząć od tych urządzeń i zweryfikować ich funkcję oszczędzania energii lub posiadania oprogramowania, które to umożliwi.

Zaczynając od lodówki, oprócz energooszczędności warto by posiadała strefę „0”, półeczkę, w której warzywa i owoce zachowają dłużej swoją świeżość, a mięsa czy ryb nie trzeba natychmiast mrozić.

Jaki to ma związek z byciem ekologicznym na co dzień?

Jedną z najważniejszych zasad w tej sferze jest: niemarnowanie żywności. Jeżeli lubimy robić zapasy, by sięgać do nich w każdej chwili, to tylko wtedy, gdy mamy możliwość ich bezpiecznego przechowywania. Najszybciej psują się w domu warzywa, owoce i czerstwieje chleb. Znalezienie dla nich sposobów na przechowywanie wyeliminuje ich marnotrawienie. Pamiętajmy, że z czerstwego pieczywa łatwo zrobić tartą bułkę pod warunkiem, że nie spleśnieje ono wcześniej.

Nowoczesne zmywarki w naszych kuchniach zwykle posiadają program eko, krótkie intensywne zmywanie, warto korzystać z niego na co dzień. Zmywarka to też jeden ze sposobów na oszczędzanie wody, energii lub gazu. To w trakcie zmywania naczyń tracimy nieodwracalnie mnóstwo litrów cieczy. Temat wody w kranie kuchennym wiąże się nieodłącznie z jej piciem bez obróbki termicznej. Warto tu zainstalować filtr do wody, który podzieli ją na taką do picia i do zmywania. Dzięki temu raz na zawsze będziemy mogli zrezygnować z kupowania wody butelkowej, wszędzie tam, gdzie mamy wątpliwości co do jakości jej pitnej wersji w kranie.

Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody a bycie eko
Źródło: Pixabay.com

Pamiętajmy – woda to podstawa! A więc dbajmy o to, aby nigdy nam jej nie zabrakło: ani do picia, ani do mycia. A więc:

  • zakręcaj wodę przy myciu zębów,
  • bierz krótkie prysznice zamiast długich kąpieli,
  • w mieszkaniu zamontuj specjalne krany stworzone do zmniejszenia użycia wody,
  • używaj bidonów i butelek wielorazowych: zamiast kilku mniejszych, kup jeden, pięciolitrowy baniak wody i przelewaj. Zaoszczędzisz sporo pieniędzy!
  • do podlewania kwiatów w ogrodzie używaj specjalnie do tego zebranej deszczówki.

Jak być bardziej eko – przechowywanie żywności

Bycie ekologicznym wiąże się z tak banalną kwestią jak przechowywanie żywności. Czas raz na zawsze porzucić woreczki plastikowe, plastikowe pudełka i zamienić je na szklane pojemniki. A jeżeli już musimy je używać, to powinny one być takiej jakości, aby wystarczały do wielokrotnego użytku. Zamykane woreczki strunowe umożliwiają umycie ich i ponowne zastosowanie, to samo pojemniki. Jednak ich szklana wersja jest najbardziej higieniczna i trwała.

Przechowywanie żywności to również temat jej pakowania do pracy. Każdy z nas powinien zaopatrzyć się w pojemniki szklane lub plastikowe wielorazowego użytku i butelkę szklaną lub termiczną do pakowania posiłku do pracy czy szkoły. Współczesne dzieci i młodzież chcą być bardziej eko i już dawno zaakceptowały takie naczynia. 

Co więcej? Nic nie może się zmarnować!

Elementarną zasadą, dzięki której zaoszczędzisz naprawdę sporo gotówki jest planowanie posiłków i nie kupowanie na zapas! Dotyczy to szczególnie tych produktów spożywczych z bardzo krótkim terminem ważności do spożycia.

Kupowanie na wagę jest świetnym sposobem na oszczędzanie. Co istotne, do sklepu powinniśmy chodzić z własnymi woreczkami: na owoce, kaszę, mąkę czy ryż. Teraz zupełnie nie jest to trudne, gdyż powstały firmy specjalizujące się w szyciu takich woreczków z materiałów pochodzących z recyklingu. Plastikowe reklamówki rozkładają się przez wiele tysięcy lat. W dodatku niedawno naukowcy odkryli, że zwierzęta morskie w swoich organizmach mają plastik! Czyli zjadamy go razem z rybami i owocami morza. To przerażające fakty, które dzieją się na naszych oczach. Dlatego tak istotne jest uświadamianie troski o środowisko.

segregacja śmieci a bycie Eeko
Źródło: Pixabay.com

Segregacja śmieci jest już naszym obowiązkiem. Nie powinno sprawiać problemu zbieranie osobno szkła, papieru, tworzyw sztucznych i odpadków po żywności. Niektóre rodziny korzystają z domowego kompostownika, który jest naturalnym nawozem dla warzyw i owoców z domowego ogródka. W taki sposób stajemy się przykładem dla innych.

Jak być ekologicznym na co dzień – czyli własny kompostownik

Kompostownik który pozwoli na bycie ekologicznym
Źródło: Pixabay.com

Wstępem do własnego kompostownika, czyli byciem ekologicznym ekstremalnie jest segregacja śmieci, która zakłada jeden pojemnik na odpady bio. Wbrew pozorom, nie produkujemy ich codziennie ogromnych ilości, szczególnie w domach, gdzie żywność jest mocno szanowana i naprawdę nie trudno nad nimi zapanować. Każdy kto chce być eko powinien zaopatrzyć się w niewielki odrębny pojemnik, do którego przenosi się odpady bio, przede wszystkim resztki żywności. Pojemnik stojący na szafce kuchennej, dostępny w każdej chwili. Gdy zostanie napełniony wyrzucamy go do ogólnego pojemnika na odpady bio. 

Dla tych, którzy chcą być jeszcze bardziej eko pozostaje już tylko kompostownik. W sklepach można dostać niewielkie, domowe kompostowniki, które mogą stać w kuchni, pomieszczeniu gospodarczym czy na balkonie. Kompostownik z pewnością będzie ważny dla osób, które posiadają działki, ogrody, ukwiecone balkony.  Ale także osoby, które nie potrzebują kompostu do uprawy ziemi, lecz pragną być ekologicznymi, powinni włączyć się i w ten nurt kompostowania, wyłącznie w celu bezpiecznej utylizacji odpadów kuchennych. Materia pakowana do pojemnika zostaje utylizowana najczęściej przy wspomaganiu bakterii probiotycznych lub dżdżownic. Nabycie umiejętności prawidłowej obsługi kompostownika w 100% wyklucza nieprzyjemne zapachy i tym samym wyklucza obawy lokalizacji  kompostownika nawet we własnej kuchni. Posiadanie własnego kompostownika w domu z pewnością jest celem, do którego wiedzie jeszcze długa i kręta droga, niemniej wydaje się, że prędzej czy później pojawi się on w coraz to większej liczbie gospodarstw domowych. 

Aby być eko na co dzień warto zacząć właśnie od kuchni, bo tam powstaje najwięcej odpadów i procedur, które możemy zmienić. Oszczędzanie wody, energii, oszczędzanie żywności to podstawowe cele każdej osoby nastawionej proekologicznie. Żywność wprowadza również inny temat, jej produkcji inwazyjnej, niszczącej obszary zieleni i absorbującej wodę. Gdy zrozumiemy mechanizmy produkcji żywności zaczniemy bardziej świadomie ją zestawiać w domowej kuchni, ograniczymy spożycie mięsa, ale też avokado, oleju kokosowego czy kokosowego mleka. A to dopiero początek zmian.

Ogrzewanie domu

Zanim na dobre zacznie się zima, sprawdźmy szczelność okien i drzwi w mieszkaniu. Najwięcej ciepła ucieka właśnie przez nie, a powodem jest nieprawidłowy montaż lub brak ocieplenia ścian. Montując okna energooszczędne można zmniejszyć emisję spalin nawet kilkadziesiąt procent!

Nie grzejmy w domu zbyt mocno. Jeśli jest zimno, po prostu załóżmy dodatkowe ubranie lub przykryjmy się kocem. W domu powinna panować temperatura 21 stopni Celsjusza w dzień, a w nocy około 19.

Ekologia dla siebie

W dbaniu o siebie najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Nie można zrezygnować ze wszystkiego, ale warto zacząć małymi kroczkami. Po pierwsze ubrania: tych, których nie nosisz, oddaj potrzebującym lub sprzedaj, a zniszczone przerób na ścierki do sprzątania. Staraj się odwiedzać lumpeksy, ponieważ kupowanie z drugiej ręki sprzyja środowisku. Tak samo postępuj z zabawkami i książkami.

Uwielbiasz czytać? Zapisz się do biblioteki lub zaopatrz się w tablet czy cyfrowy czytnik. W ten sposób oszczędzisz kolejne drzewa przed śmiercią do produkcji papieru.

A co z kosmetykami? Jest na to świetny sposób. Robienie własnych, albo kupowanie wyłącznie jednego kosmetyku na jedną część ciała. I po sprawie!

Jak widzicie, dbanie o środowisko nie jest trudne. Wystarczy trochę samozaparcia, aby ochronić planetę ziemię.

Artykuł powstał we współpracy z portalem komunikacji ekologicznej Zielona Bandera.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.