Loading...
Zdrowie

Jak łagodzić ból stawów i kości?

Ból stawów i kości

Bóle związane z układem szkieletowym mogą dotykać ludzi w różnym wieku. Niezależnie od ich przyczyny istotnie pogarszają jakość życia oraz zdolność do wykonywania codziennych czynności. W jaki sposób łagodzić ból kości i stawów? Poznaj leki oraz naturalne metody radzenia sobie z takimi dolegliwościami.

Przyczyny bólu kości i stawów

Stawy i kości mogą boleć z wielu różnych przyczyn, np.:

  • przeciążenia stawów – wynikają ze zbyt forsownych treningów lub ich nadmiernego obciążenia pracą fizyczną,
  • kontuzje i urazy – naciągnięcia, skręcenia, zwichnięcia i złamania bolą przez kilka dni do nawet kilku tygodni, w zależności od wielkości urazu,
  • choroby przewlekłe, m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa,
  • zmiany zwyrodnieniowe stawów – uszkodzenie chrząstki stawowej postępuje z wiekiem, jednak może pojawić się także u ludzi młodych, u których obecne są czynniki ryzyka, np. otyłość czy brak aktywności fizycznej,
  • infekcje stawów – wywołane przez drobnoustroje, które dostały się do torebki stawowej,
  • nowotwory kości lub chrząstek stawowych.

Jakie leki mogą złagodzić ból stawów i kości?

Każdy poważny ból stawów czy kości bez jednoznacznej przyczyny (np. urazu) trzeba skonsultować z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i na podstawie wyników dobierze leczenie. W warunkach domowych możesz złagodzić dolegliwości, stosując leki przeciwbólowe, zawierające np. deksketoprofen, który działa także przeciwzapalnie. Hamuje on aktywność enzymów, które uczestniczą w syntezie cząstek odpowiedzialnych za rozwój i podtrzymywanie stanu zapalnego.

Działanie deksketoprofenu pomaga złagodzić ból różnego pochodzenia o nasileniu niewielkim do umiarkowanego. Może wpłynąć również na inne objawy stanu zapalnego, np. obrzęk. Ponadto moduluje przewodzenie bodźców bólowych, dzięki czemu zapobiega przekształceniu bólu ostrego w przewlekły, który jest znacznie trudniejszy do leczenia.

Dodatkowe sposoby na poprawę kondycji układu szkieletowego

Jeśli Twoje stawy są w kiepskiej kondycji, wprowadź do swoich codziennych zajęć więcej ruchu. Warto w tym celu skontaktować się z fizjoterapeutą, który dobierze odpowiednie dla Ciebie ćwiczenia rozciągające. W ten sposób wzmocnisz mięśnie i zwiększysz ich elastyczność, dzięki czemu odciążysz stawy.

Ból możesz złagodzić poprzez masaż, który rozluźnia mięśnie otaczające stawy i poprawia krążenie krwi w tej okolicy. Podobne działanie uzyskasz dzięki ciepłym kompresom, które mogą zmniejszyć sztywność stawów. Z kolei zimne okłady pomogą złagodzić ból oraz obrzęki w miejscu rozwoju stanu zapalnego.

Zadbaj też o swoją dietę. Powinna zawierać produkty bogate w składniki ważne dla zdrowia kości i stawów, np.:

  • wapnia – znajdziesz go np. w nabiale, tofu, migdałach,
  • witaminy D – jej głównym źródłem jest synteza w skórze pod wpływem słońca, dlatego jesienią i zimą warto rozważyć dodatkową suplementację,
  • kwasów omega-3 – są obecne w rybach, olejach (np. lnianym) czy orzechach.

Ból kości i stawów to sygnał, że Twój szkielet potrzebuje odpoczynku. Warto wtedy ograniczyć intensywną aktywność fizyczną, żeby dać mu czas na regenerację. Unikaj dużych obciążeń i forsownych treningów do czasu, aż dolegliwości nie ustąpią. Jeśli pomimo tego i stosowanych leków ból nie przechodzi, poszukaj jego przyczyny wraz z lekarzem.

Szpala, M., Skorupińska, A., & Kostorz, K. (2017). Występowanie zespołów bólowych kręgosłupa – przyczyny i leczenie. Pomeranian Journal of Life Sciences, 63(3): 41-47.

Woroń, J. (2020). Dlaczego w bólu ostrym należy rozważyć zastosowanie deksketoprofenu? Forum Medycyny Rodzinnej, 14(2): 51-56.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.