Loading...
Choroby

Jak leczyć bóle w okolicach lędźwiowo-krzyżowych?

Ból w odcinku lędźwiowym.

Artykuł partnera.

Bóle występujące w okolicy lędźwiowo-krzyżowej mogą mieć różne źródła, jak lumbalgia (tzw. postrzał), dyskopatia (przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego) czy kolka nerkowa. Bardzo często można też zaobserwować bóle nieswoiste, których przyczyna nie jest znana. Najczęściej spotykanymi przyczynami bólu kręgosłupa lędźwiowego są:uszkodzenia struktur tworzących i otaczających kręgosłup, przeciążenia mięśni lub ścięgien, wady postawy ciała, a także wady wrodzone kręgosłupa, dyskopatia, osteoporoza i choroby reumatyczne. Do czynników ryzyka należą: wykonywana ciężka praca fizyczna, przeciążenia kręgosłupa, siedzący tryb życia, otyłość, kontuzje i urazy, palenie papierosów oraz wiele innych przyczyn. Bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej mogą mieć różny czas trwania, zasięg promieniownia, natężenie, czynniki nasilające ból i towarzyszące dolegliwością bólowym. Bóle w okolicach lędźwiowych posiadają różne podłoże i nasilenie, często uniemożliwiające normalną aktywność fizyczną, dlatego należy koniecznie skorzystać ze specjalistycznej konsultacji lekarskiej.

Leczenie bólu w okolicy lędźwiowo-krzyżowej

Bóle kręgosłupa lędźwiowego są częstą dolegliwością dotykającą osoby po 30. roku życia. Metoda leczenia zależy od przyczyn pojawienia się dolegliwości bólowych i towarzyszących im zmian w strukturach kręgosłupa oraz innych nieprawidłowości w układzie ruchu. Podstawowym środkiem w terapii bólu jest farmakoterapia z zastosowaniem leków łagodzących ból i stan zapalny, leków rozkurczowych, przeciwdepresyjnych, odpowiednich suplementów diety oraz maści i kompresów. Kolejnym etapem jest fizykoterapia i rehabilitacja wykorzystującą bodźce mechaniczne, elektryczne czy termiczne w leczenia bólu i jego przyczyn. Odpowiednio dostosowane do pacjenta zabiegi rehabilitacyjne, masaże lecznicze i zestawy ćwiczeń (kinezyterapia) najczęściej mają pozytywny wpływ na czynniki zwyrodnienia kręgosłupa. Bardzo ważna w zwalczaniu dolegliwości bólowych jest profilaktyka obejmująca aktywność fizyczną i utrzymanie prawidłowej postawy ciała oraz dieta z dużą ilością witaminy D. Leczenie zachowawcze daje dobre rezultaty u większości osób z dolegliwościami bólowymi. Szacuje się, że u około 1-10% pacjentów łagodzenie dolegliwości bólowych kręgosłupa nie daje zadowalających rezultatów i kwalifikują się oni do leczenia operacyjnego.

Leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne pacjentów z bólem krzyża jest zalecane, gdy ostrej rwie kulszowej, oprócz dolegliwości bólowych kręgosłupa, towarzyszą m.in niedowłady kończyn dolnych, zaburzenia czucia w kończynach lub w okolicy krocza, nietrzymanie moczu, stwierdzenie niestabilnego złamania kręgosłupa lub guza w kanale kręgowym i inne ciężkie stany. W renomowanych placówkach takich jak Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa Carolina Medical Center można skorzystać z leczenia zachowawczego oraz z pełnego zakresu operacji klasycznych i nowoczesnych procedur małoinwazyjnych. Najnowocześniejsze metody małoinwazyjne są zabiegami bezpiecznymi i charakteryzującymi się minimalną ingerencją w tkanki, dzięki czemu znacząco skraca się czas pobytu w szpitalu oraz rekonwalescencja po zabiegu. Procedury małoinwazyjne umożliwiają leczenie nawet znacznie zaawansowanych schorzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.