Loading...
Uroda

Jak wybrać idealne perfumy do pracy

Kobieta rozmawia przez telefon


Wybór perfum wydaje się prostym zadaniem. Kupujemy te, które się nam podobają. Czy jednak zapach jaki poznajemy na testerze będzie taki sam na naszej skórze? Poznaj sekrety pięknego zapachu.

Jak zbudowane są perfumy

Perfumy, czyli kompozycje zapachowe, układane są najczęściej z trzynutowego układu charakterystycznego dla francuskich perfum. Każda nuta to inny składnik zapachowy. Wybierając perfumy trzeba wziąć pod uwagę to, że człowiek ma swój własny zapach, który ma wpływ na ich wyrazistość. Tym bardziej jeśli ma to być zapach do pracy.

Nuty zapachowe

Pierwszy aromat jaki czujemy po rozpyleniu perfum to tzw. nuta głowy – wyczuwalna przez kilka do kilkunastu minut. Po niej dopiero wyczuwamy nutę środkową, która jest dominującym zapachem w całej kompozycji i utrzymuje się przez kilka godzin. Po ulotnieniu się nuty środkowej pozostaje jeszcze baza, czyli nuta dolna, której zapach jest wyczuwalny nawet przez 8 godzin na naszej skórze. Dobre perfumy, idealne do pracy nie powinny być zbyt intensywne, ale utrzymywać się na ciele do końca dnia.

Produkcja perfum
pixabay.com

Dobierz perfum do rodzaju skóry

Wyróżniamy trzy rodzaje skóry; suchą, tłustą i normalną. Na każdej z nich dany zapach będzie trochę inny. Niektóre substancje na jednym rodzaju skóry utrzymują się dłużej niż na innym. Dlatego też wybierając odpowiedni dla nas perfum zawsze zwracajmy uwagę na jego skład.

Perfumy dla skóry suchej

Ten rodzaj skóry jest bardzo delikatny, suchy w dotyku – to wynik znikomej produkcji lipidów przez skórę właściwą. Brak osłony w postaci sebum powoduje, że trzeba być ostrożnym w doborze kompozycji zapachowych. Wybierając lane perfumy dla skóry suchej zwróćmy uwagę, aby były z jak najmniejszą ilością alkoholu. Zapach na takiej skórze utrzymuje się o wiele krócej niż na innych rodzajach.

Perfumy dla skóry normalnej

Posiadając skórę normalną nie powinniśmy mieć problemu z wyborem kompozycji zapachowej. Perfumy nalewane utrwalane alkoholem nie wysuszają tak mocno naszej lipidowej ochrony. Jednakże nadmiar alkoholu w kompozycji zapachowej może podrażnić ciało w słoneczne dni.

Perfumy dla skóry tłustej

Mając skórę tłustą jesteśmy najmniej narażeni na efekt uboczny zastosowanego w perfumach alkoholu. Jednakże kompozycja zapachowa na skórze tłustej utrzymuje się o wiele dłużej i jest bardziej wyrazista. Dlatego też trzeba ostrożnie aplikować go przed wyjściem z domu.

Mocny zapach perfum kobiecych czy męskich może drażnić powonienie innych osób. Jeśli pracujemy w biurze, powinniśmy wziąć pod uwagę komfort innych pracowników i wybierać do pracy perfumy o delikatnej nucie zapachowej. Dobrze sprawdzają się na przykład perfumy z bazową nutą herbacianą, cedrową czy paczuli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.