Loading...
Choroby

Jak zapobiegać stanom zapalnym żył kończyn dolnych?

Kobieta ma problem ze stanem zapalnym żył kończyn dolnych

Stany zapalne żył często dotyczą kończyn dolnych. Choroba ta powoduje najczęściej zespół różnych dolegliwości. Ich rodzaj i nasilenie zależą od głębokości zajętych stanem zapalnym żył. Objawy te mają przeważnie charakter miejscowy.

Objawy zapalenia żył powierzchownych

Jeśli chodzi o zapalenie żył powierzchownych, to objawy występują, gdy dojdzie już do rozległego stanu zapalnego. Skóra w okolicach nóg staje się wrażliwa na dotyk, a do tego pojawia się ból oraz obrzęk. Jeśli jest to zapalenie żył w nodze, dochodzi do szybkiego nasilania się objawów, które mogą utrudniać chodzenie, długotrwałe siedzenie w jednej pozycji oraz stanie. Nogi mogą być cieplejsze od reszty ciała oraz zdrętwiałe. Potem zapalenie żył powierzchownych może przerodzić się w stan zapalny żył głębokich.

Objawy zapalenia żył głębokich

Tutaj objawy są bardzo uporczywe, a gdy dochodzi do ich nasilenia, pacjent odczuwa ból przy każdym ruchu. Jest to związane z umiejscowieniem zakrzepów, które są głęboko w naczyniach krwionośnych. W wyniku zapalenia żył głębokich może dojść do niedotlenienia albo do zatoru, który jest niebezpieczny dla zdrowia i życia. Inne objawy to ból łydek, przyspieszona akcja serca, a także gorączka, opuchlizna i zaczerwienienie oraz bolesne skurcze, które będą się nasilały w stanie spoczynku.

Leczenie zapalenia żył kończyn dolnych

Leczenie zapalenia żył zależy od umiejscowienia zmian, a także od stopnia nasilenia objawów. Najpierw wprowadzane jest leczenie farmakologiczne, aby ograniczyć liczbę zakrzepów oraz zapewnić swobodny przepływ krwi przez naczynia. Można również stosować preparaty o działaniu miejscowym – kremy, maści albo żele. Na przykład można zacząć stosować żel Lioton. W jego składzie znajduje się wysokie stężenie heparyny, która ma działanie przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe.  Dodatkowo formułą żelu wodno-alkoholowego zapewnia szybkie wchłanianie, dzięki czemu heparyna może szybciej zacząć działać, przez co zmniejszyć obrzęki i uczucie ciężkich, zmęczonych nóg.

Inne metody wprowadza się, gdy leczenie farmakologiczne jest niewystarczające. Jeśli objawy są uporczywe i utrudniają codzienne funkcjonowanie, to włącza się leczenie operacyjne. Ma ono na celu usunięcie zakrzepów albo ich rozpuszczenie.

Zapobieganie stanom zapalnym żył kończyn dolnych

Osoby, które są narażone na stany zapalne żył kończyn dolnych, powinny:

  • rzucić palenie papierosów,
  • pić odpowiednią ilość wody,
  • unikać długiego przebywania w jednej pozycji,
  • zadbać o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej,
  • wykonywać ćwiczenia wspomagające pracę żył w nogach,
  • dbać o prawidłową masę ciała,
  • nie nosić zbyt ciasnej odzieży, obuwia i skarpet.

Do tego nie należy krzyżować nóg podczas siedzenia, a w czasie długiego stania albo siedzenia należy raz na jakiś czas ruszać nogami. Warto jeść lekkie posiłki, zawierające dużo owoców i warzyw zamiast tłustych potraw i słodyczy.

Referencje:

  1. Neubauer-Geryk J., Bieniaszewski L., Zakrzepica żył powierzchownych [w:] „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2018, tom 12, nr 3.
  2. Relewicz J., Dąbrowski D., Kleczyk R., Guziński M., Przewłocka-Kosmala M., Zakrzepowe zapalenie żył głębokich kończyny dolnej u młodego mężczyzny powikłane skrzepliną prawego przedsionka przechodzącą przez otwór owalny do lewego przedsionka i zatorowością płucną [w:] „Folia Cardiologica”, 2016, tom 11, nr 5.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.