Loading...
Choroby

Pierwsze sygnały wskazujące na żylaki kończyn dolnych

Mężczyzna ma sygnały wskazująca na żylaki na nogach

Żylaki to problem, z którym zmaga się wiele osób. Na samym początku choroba ta stanowi przeważnie problem estetyczny. Gdy jednak jest to już zaawansowane stadium, może dojść nawet do zagrożenia życia oraz zdrowia. Dlatego nie można lekceważyć objawów żylaków kończyn dolnych. Jakie są pierwsze symptomy wskazujące na żylaki?

Początkowe objawy żylaków kończyn dolnych

Pierwszym objawem żylaków jest uwidocznienie się na skórze rozszerzonych oraz wydłużonych naczyń krwionośnych. W zależności od tego, jaki jest stopień zaawansowania choroby, a także od rodzaju zajętych żył, różnią się one nie tylko wyglądem, ale również lokalizacją zmian.

Jeśli są to żylaki, które rozwijają się z żył podbrodawkowatych skóry właściwej, to wtedy występują one na skórze w postaci czerwonych albo fioletowych żyłek. Mogą one powstawać pojedynczo, ale przeważnie są skupione w grupie, a swoim wyglądem przypominają gałązki. Najczęściej widoczne są na bocznej powierzchni ud, a także na dołach podkolanowych oraz w okolicy kostek.

Gdy żylaki dotyczą większych żył, mają one charakter żył siatkowatych, które przypominają swoim wyglądem jakby sieć rybacką. Bardziej poważne są natomiast żylaki układu powierzchownego oraz ich gałęzie. Bardzo często pojawia się wtedy w pachwinie niebolesny oraz miękki guz. Takie żylaki są bardzo widoczne przeważnie u osób szczupłych, a także w zaawansowanym stadium choroby. Mogą też pojawić się w postaci uwypukleń na nodze, które są bardzo dobrze widoczne w pozycji stojącej.

Poza zmianami, które można zaobserwować na skórze, objawem żylaków jest także obrzęk. Taki obrzęk najczęściej jest umiejscowiony powyżej kostek. Do nasilenia obrzęku dochodzi wraz z nasileniem się choroby. Najpierw praktycznie w ogóle go nie widać i zaczyna znikać po odpoczynku z uniesionymi nogami. Jednak wraz z upływem czasu i z postępem choroby zaczyna się on cofać coraz trudniej. Gdy obrzęki te pojawiają się przez kilka lat na nogach, to wtedy może dojść do zgrubienia skóry w miejscu ich powstawania.

Następny objaw odnosi się do zmian odżywczych skóry. Najpierw jest to zbyt silna pigmentacja skóry, mająca postać ciemnych plamek, które swoim wyglądem przypominają piegi. Jednak wraz z upływem czasu te plamki zaczynają zlewać się ze sobą i przybierać coraz ciemniejsze zabarwienie. Do tego równocześnie pojawia się zmiana grubości skóry oraz tkanki podskórnej. Na późniejszym etapie choroby:

  • dochodzi do zwiększenia podatności skóry na infekcje i urazy,
  • pojawiają się miejscowe odczyny alergiczne,
  • zmiany skórne mogą doprowadzić do powstawania owrzodzeń,
  • świąd, uczucie pełności i rozpierania oraz uczucie ciężkości nóg,
  • kłucie, uczucie pieczenia i kurcze mięśni nóg,
  • często pojawia się również ból.

Jak wygląda leczenie żylaków kończyn dolnych?

Metody leczenia żylaków są dobierane do pacjenta indywidualnie, gdyż jest to związane z przyczyną ich występowania oraz ze stadium choroby. We wczesnych stadiach choroby można zastosować leczenie farmakologiczne oraz działania profilaktyczne. Jeśli chodzi o farmakoterapię, to bardzo dobrze sprawdza się żel Lioton 1000. Jego głównym składnikiem jest heparyna sodowa. Substancja ta ma działanie przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe. Lek ten ma formę szybko wchłaniającego się żelu, którego zastosowanie daje przyjemne uczucie chłodzenia i ulgi bezpośrednio po aplikacji.

Można również zastosować kompresoterapię, a z nowocześniejszych metod wymienia się laserowe usuwanie żylaków. Niekiedy konieczne może być leczenie chirurgiczne, które polega na usunięciu żylaków.

Referencje:

Bodio M., Żylaki kończyn dolnych [w:] Gerontologia Współczesna, 4/2014, vol. 2.

Malinowska S., Mlosek R., K., Likwidacja problemów naczyniowych kończyn dolnych – współpraca lekarza z kosmetologiem [w:] Kosmetologia Estetyczna, 1/2015/ vol.4.

1 M. Bodio, Żylaki kończyn dolnych [w:] Gerontologia Współczesna, 4/2014, vol. 2, s. 15-19.

2 S. Malinowska, R. K. Mlosek R, Likwidacja problemów naczyniowych kończyn dolnych – współpraca lekarza z kosmetologiem [w:] Kosmetologia Estetyczna, 1/2015/ vol.4, s. 41-47.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.