Loading...
Styl życia

Czy żylaki to problem tylko starszych osób?

Żylaki u kobiety

Obecność żylaków jest najczęściej utożsamiana z zaawansowanym wiekiem. Problem ten jednak nie dotyczy tylko seniorów. Żylaki mogą pojawić się już w okolicy 30. roku życia, a w niektórych przypadkach nawet wcześniej. Jak z nimi postępować?

Żylaki w młodym wieku – czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka powstawania żylaków u młodych osób to kombinacja podłoża genetycznego oraz stylu życia. Jeśli masz wrodzone zaburzenia krzepnięcia lub nieprawidłowości w ścianie naczyń, a żylaki występują u Twoich rodziców lub rodzeństwa – zdecydowanie jesteś predysponowany do chorób żył.

Narażenie na wystąpienie żylaków jest również zwiększone u osób, które:

  • prowadzą siedzący tryb życia z niską codzienną aktywnością fizyczną;
  • pracują w pozycji stojącej lub siedzącej;
  • palą papierosy;
  • mają nadwagę lub są otyłe;
  • przebyły w przeszłości urazy lub operacje nóg;
  • są w ciąży.

Wczesne oznaki żylaków

Objawy takie jak pajączki, uczucie ciężkości nóg oraz obrzęk nóg, zwłaszcza w okolicy kostek i pojawiający się po całym dniu, powinny nas skłonić do pierwszego spotkania z lekarzem. Problem w tym, że te symptomy są często bagatelizowane i usprawiedliwiane pracą w pozycji siedzącej lub stojącej. Owszem, takie zmiany mogą pojawiać się w przypadku dłuższego przebywania w wymuszonej pozycji, jednakże są to także pierwsze objawy rozwoju niewydolności naczyń żylnych i z czasem pojawiają się pierwsze żylaki, czyli sinofioletowe lub sinoniebieskie zgrubienia żył.

Diagnostyka i leczenie żylaków

Gdy zobaczysz u siebie pierwsze oznaki powstawania żylaków, skonsultuj się z lekarzem, który zapewne szybko zleci Ci USG Doppler naczyń żylnych. Dzięki niemu można sprawdzić, jak zbudowane są żyły i jak funkcjonują. Lekarz może polecić Ci stosowanie specjalnych rajstop lub pończoch uciskowych, które poprawiają krążenie krwi w nogach.  Gdy doskwierają Ci obrzęki, warto sięgnąć po żel z heparyną na żylaki. Oprócz działania przeciwobrzękowego wykazuje on także właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Żel stosuj 1-3 razy na dobę, nakładając na skórę pasek o długości do 10 cm i wmasowując go aż do pełnego wchłonięcia. Podobne działanie mają heparynoidy. Żele z heparyną i heparynoidami są dostępne bez recepty.

Żylaki w młodym wieku – czy usuwać?

Dla wielu osób pajączki i żylaki to defekt kosmetyczny. Ciężko pogodzić się z tym szczególnie kobietom. Czy w młodym wieku można usuwać żylaki? Tak, a w niektórych przypadkach jest to nawet wskazane. Wszystko zależy od Twojego stanu zdrowia oraz wyniku badania USG Doppler.

Żylaki można usuwać metodą klasyczną, operacyjną oraz metodami mniej inwazyjnymi tj. skleroterapia, klejenie żylaków i laserowe usuwanie żylaków. O sposobie, który będzie dla Ciebie najlepszy, zdecyduje Twój lekarz.

Jak zapobiegać żylakom w młodym wieku?

Najważniejszym działaniem w kierunku zmniejszenia tempa rozwoju żylaków jest zmiana stylu życia. Zwiększ aktywność fizyczną w ciągu dnia. Najlepszym rozwiązaniem są tu po prostu spacery. Podczas pracy siedzącej lub stojącej rób przerwy na rozruszanie nóg. Zrezygnuj z palenia papierosów. Wprowadź zdrową, dobrze zbilansowaną dietę i dąż do zmniejszenia masy ciała – możesz skonsultować się w tej sprawie z dietetykiem.

Żylaki coraz częściej pojawiają się u młodszych pacjentów. Istnieje wiele metod walki z nimi, ale pamiętaj, że nawet jeśli pozbędziesz się żylaków, to przy złym stylu życia mogą one nawrócić. Im wcześniej rozpoczniesz działania profilaktyczne przeciwko powstawaniu żylaków, tym lepiej dla zdrowia Twoich nóg.

Bibliografia

[1]       „Varicose Veins | Circulation”. Dostęp: 3 październik 2023. [Online]. Dostępne na: https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/CIRCULATIONAHA.113.008331

[2]       J. Raetz, M. Wilson, i K. Collins, „Varicose Veins: Diagnosis and Treatment”, afp, t. 99, nr 11, s. 682–688, cze. 2019.

[3]       „Heparyna – Medycyna Praktyczna”. Dostęp: 31 sierpień 2023. [Online]. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=371

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.