Loading...
Hobby

Jakie czynniki wziąć pod uwagę przy zakupie gogli narciarskich? 

Chłopiec w odpowiednich goglach narciarskich

Zakup gogli narciarskich to potrzebna inwestycja, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa fana sportów zimowych. Na terenach góskich warunki atmosferyczne ulegają szybkim zmianom, dlatego nawet pogodny początek dnia nie oznacza, że w ciągu godziny nie zmienią się one na gorsze. Jedynie dobre zabezpieczenie oczu gwarantuje ochronę przed wiatrem i opadami śniegu, a także promieniowaniem UV.

Jaką budowę powinny mieć ramki gogli narciarskich?

O komforcie użytkowania gogli narciarskich decyduje właściwe dopasowanie ich do twarzy. W podstawowych ramkach występuje standardowa wyściółka z gąbczastym materiałem. Droższe modele mają natomiast kilka warstw pianek, nałożone jedna na drugą, mające różną miękkość. Im bardziej rozbudowana konstrukcja ramki, tym większą elastycznością charakteryzują się gogle narciarskie, stają się mniej wyczuwalne. Nie ma wówczas mowy o ograniczaniu pola widzenia lub innych przeszkodach podczas szaleństw na stokach. Warto postawić na bardziej zaawansowane rozwiązania, dotyczy to szczególnie osób, które często uprawiają sporty zimowe.

Gogle narciarskie

Wentylacja w goglach narciarskich jest równie ważna

Dopasowanie gogli do twarzy zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza, zarówno w dolnej, jak i górnej ich części znajdują się szczeliny. Każda z nich wypełniona jest gąbką, która skutecznie odprowadza wilgoć z parującej skóry, dzięki czemu szkła nie są zaparowane. Ważne jest to, aby szczeliny miały stały dopływ powietrza, zatem trzeba pilnować, czy góna część gogli nie zamyka wolnej przestrzeni. Niektóre spośród dostępnych modeli gogli narciarskich ma kontrukcję, w której ramka przylegająca do twarzy ma przewyższenie pełniące funkcję wspomnianej wentylacji. Jeszcze innym sposobem jest zamontowanie dodatkowego otworu wentylacyjnego na froncie gogli. W tańszych rodzajach gogli narciarskich może dojść do sytuacji, w której piankowe szczeliny ulegną zużyciu. Stwarza to już niebezpieczeństwo przedostawania się do oczu śniegu i wiatru, dlatego konieczna jest wymiana gogli na nowe. Nie spełniają one bowiem już swojej najważniejszej funkcji, w żaden sposób nie chronią.

W jakie szybki powinny być wyposażone gogle narciarskie?

Na jakość i komfort widzenia w goglach narciarskich składają się dobrze dobrane szybki, generalnie szkła dobiera się uwzględniając warunki atmosferyczne i osobiste preferencje. Przy zakupie najważniejsze są warianty jasności i kontrastów, nie mając stosownej wiedzy na ten temat warto poprosić o poradę profesjonalistów. Parametr jasności szyby określa się w skali S0-S3, typowe zaciemnienie natomiast znajduje się w zakresie S1-S3. S0 to szkło przeznaczone do nocnej jazdy, ponieważ jest nieznacznie przyciemniane lub wcale. Do oczu przedostaje się więc od 81 do 100% promieni światła. Niewielkim zaciemnieniem charakteryzują się jasne szkła S1, przydają się one podczas jazdy w mgliste, śnieżne dni, a także przy sztucznym oświetleniu. Najbardziej uniwersalnymi są szybki S2, ponieważ sprawdzają się w każdych warunkach atmosferycznych, nie mają wymiennych szkieł. Podczas jazdy w słoneczne dni wybiera się szyby S3, które są najciemniejszymi. Idealne do zimowych szaleństw w miejscach pozbawionych cienia, z dużą ekspozycją na słońce. To najczęstszy wybór osób wrażliwych na działanie promieni słonecznych.

Stosunkowo nowym rozwiązaniem są szkła fotochromatyczne, czyli takie, których wyjściowe zabarwienie ma kategorię S1, ale po wystawieniu na słońce przyciemniają się. Należy jednak mieć na uwadze, że zmiana w tym zakresie nie następuje natychmiast.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.