Loading...
Hobby

Jakie rośliny do ogrodu?

Rośliny do ogrodu

Kochamy drzewa, bo to one decydują o charakterze i wyglądzie ogrodu. Zarówno te wysokie o rozłożystych koronach, jak i te w wersji mini w naturalny sposób rzeźbią bryłę ogrodu i tworzą panującą w nim atmosferę. Wraz ze zmieniającymi się porami roku wprowadzają do ogrodu barwę i gdy zakwitną, rozsiewają upojny zapach. Stają się też domem dla ptaków, w tym śpiewających, i wielu pożytecznych owadów.

Wybór gatunków drzew

Jeżeli chodzi o wybór gatunków, oczywiste jest, że im większy ogród, tym więcej możliwości. Z drugiej jednak strony łatwiej też o błędy. Dlatego, zanim dokonamy nasadzeń, należy chwilę pomyśleć. Trzeba wziąć pod uwagę, nie tylko siłę wzrostu, ale i wymagania co do stanowiska i pielęgnacji. Nade wszystko pamiętajmy, że raz posadzone drzewo pozostanie z nami na długo, a błędy będą trudne do naprawienia.

Drzewa ozdobne

Z ciekawych propozycji odnośnie drzew liściastych ozdobnych jest wiąz holenderski. Ma ciekawy pokrój odwróconego stożka oraz piękne złotożółte liście. Aby ożywić wiosenny krajobraz ogrodu warto sięgnąć po magnolie jak np. magnolia żółta. Są to pięknie kwitnące wiosenną porą drzewa. W lecie można się cieszyć kwiatami robinii akacjowej potocznie nazywanej w naszym kraju akacją. Ciekawostką są jej jadalne kwiaty, które są też doskonałym pożytkiem dla pszczół. Catalpa inaczej surmia, drzewo o rozłożystej koronie, w kształcie podobnym do parasola. Posiada duże, jasnozielone liście, będące główną jego ozdobą. Jest to korzystna opcja do posadzenia w miejscu wypoczynku, gdyż daje przyjemny, delikatny cień.

Drzewa ozdobne można grupować zależnie od pokroju, wielkości, terminu kwitnienia, jak również zestawiać na zasadzie kontrastów kolorystycznych. Mogą rosnąć pojedynczo jako majestatyczne solitery, tworzyć grupy lub szpalery, czy też po rozrzuceniu luźno po całym obszarze przypominać swobodne nasadzenia parkowe. O walorach dekoracyjnych drzewa decydują:

 • pokrój,
 • zdrowe, bujne i często przebarwiające się ulistnienie,
 • kolorowe i wonne kwiaty, barwne owoce i nasiona,
 • ciekawa faktura pnia.

Iglaki

Cis jako roślina ozdobna do ogrodu
Źródło: Pixabay.com

To samograje, bo stanowią prawdziwą ozdobę, niezależnie od sezonu. Latem wprowadzają do ogrodu jeszcze więcej zieleni, i to w każdym możliwym odcieniu. Budują piękne tło dla obsypanych kwiatami drzew i krzewów, zimą zaś ożywiają uśpiony szaro-bury ogród. Iglaki mogą być prowadzone w luźnych grupach lub jako solitery. Można je kontrastować ze względu na zabarwienie igieł i na pokrój. Z uwagi na kolor igieł drzewa i krzewy iglaste dzielą się na:

 • zielone – cis pośredni Hatfieldi, świerk serbski, sosna górska kosówka,
 • złociste – żywotnik zachodni Aureospicata, żywotnik zachodni Lutea, jałowiec pospolity Bruns,
 • niebieskawe – jałowiec wirginijski Skyrocket, jodła jednobarwna, jałowiec łuskowaty Blue Carpet.

Ze względu na pokrój iglaki pogrupowano na:

 • kolumnowe – żywotnik zachodni Columna,
 • stożkowate – sosna wejmutka,
 • kuliste – żywotnik zachodni Danica,
 • krzaczaste – jałowiec łuskowaty Meyeri,
 • płożące – jałowiec łuskowaty Blue Star.

Ładne drzewa liściaste do ogrodu

Większość drzew ozdobnych zadowoli się przeciętną glebą ogrodową i nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Ładne drzewa liściaste do ogrodu ozdobią otoczenie przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy, a co więcej, pozostaną z nami na długie lata. Oto dwie interesujące propozycje, dodajmy, że spośród setek do wyboru.

Buk pospolity (Fagus silvatica)
Okazałe drzewo o gęstej koronie i gładkiej szarej korowinie. Jedną z najpiękniejszych odmian buka stanowi Fagus sylvatica Atropunicea o dekoracyjnie wybarwionych ciemnoczerwonych liściach. Równie efektowna jest odmiana Fagus  sylvatica Purpurea  Pendula o zwisających pędach okrytych liśćmi w kolorze głębokiej purpury.

Katalpa Pospolita, Surmia (Catalpa bignonioides)
To bez dwóch zdań jedno z najoryginalniejszych drzew w naszych ogrodach. Wyróżniają je wielkie jasne w kolorze liście i białe lub różowe kwiatostany oraz pojawiające się wraz z nadejściem jesieni owoce o długości do 40 cm. Katalpa jest drzewem średniej wielkości o zgrabnej kulistej koronie i stanowi ciekawą propozycję dla właścicieli niedużych ogrodów.

Drzewa owocowe

Drzewa owocowe są dobrym rozwiązaniem tak dla dużych jak i małych ogrodów. Wymagają takiej samej ilości zabiegów pielęgnacyjnych jak drzewa ozdobne. Ich dodatkowym atutem są owoce, jakie możemy uzyskać. Obecnie mamy tak duży wybór odmian, że na pewno znajdziemy coś dla siebie. Drzewka ozdobne są bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy nam tylko i wyłącznie, na walorach dekoracyjnych. Wyglądają bardzo efektownie, wprowadzają dynamikę do krajobrazu. Drzewa ozdobne liściaste to nie tylko atrakcyjny wygląd, zapewniają ochronę od wiatru oraz miły cień w lecie.

Wybierając drzewa owocowe do ogrodu, trzeba brać pod uwagę wielkość drzewa, ilość czasu, jaki możemy poświęcić na jego pielęgnację, czy wreszcie warunki klimatyczne i glebowe w naszym ogrodzie. O ile jabłonie i grusze nie mają większych wymagań i zadowolą się przeciętną glebą, dobrze przy tym znosząc zimowe chłody, to już morele i brzoskwinie tak naprawdę udają się tylko w cieplejszych rejonach kraju.

Z popularnych drzew owocowych chętnie sadzonych w ogrodach są od lat czereśnie. Z odmian rodzących bardzo smaczne owoce są m.in. czereśnia ukraińska, odmiana czereśni „Korrida” czy „Regina”. Mało popularna u nas, aczkolwiek mająca smaczne owoce jest śliwa mirabelka. W pełnym słońcu rośnie, przyjmując pokrój kolumnowy. Rodzi żółte, bądź fioletowe, okrągłe owoce, bardzo lubiane przez dzieci. Kiedy wybieramy sadzonki drzew owocowych, należy zwracać uwagę na to, czy są zdrowe i mają ładny pokrój. Unikamy wtedy problemów w uprawie.

Czereśnia jako drzewo ozdobne liściaste w ogrodzie
Źródło: Pixabay.com

Jakie drzewa owocowe można sadzić obok siebie?

Wiele osób zastanawia się – jakie drzewa owocowe można sadzić obok siebie? Krótko mówiąc, te o podobnych wymaganiach. I tak na glebach lżejszych można sadzić wiśnie i czereśnie. Lekkie gliny będą odpowiednie dla jabłoni, grusz i śliw. Maliny, porzeczki i agrest udadzą się nawet na glebie ciężkiej. Należy też pamiętać, że drzewa wyhodowane na podkładkach karłowych posiadają słaby system korzeniowy, a tym samym wyższe wymagania pokarmowe i wodne.

Przyjmuje się, że na powierzchni około 1000 m kw. można posadzić od 10 do 20 drzew silnie rosnących lub od 30 do 50 słabo rosnących. Co do odmian, najlepiej jest łączyć drzewa dojrzewające w różnych terminach. Przy ograniczonej powierzchni warto posadzić drzewka karłowe, które mogą rosnąć w małej odległości od siebie. W owocowanie wchodzą wcześnie, bo już w 2 lub 3 roku po posadzeniu. Aby dawały wysokie plony, wymagają formowania korony, co wiąże się jednak z dużym nakładem pracy i posiadaniem pewnych umiejętności.

Krzewy owocowe

Krzewy owocowe udają się na każdej przeciętnej glebie ogrodowej. Przyjmuje się, że barwa owocu jest wskazówką co do właściwości prozdrowotnych. Za najcenniejsze uchodzą owoce zabarwione na ciemno. Zawarte w nich związki wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, a także wspomagają układ odpornościowy. Z tego też względu w żadnym ogródku nie powinno zabraknąć krzewu porzeczki czarnej, jagody kamczackiej, borówki amerykańskiej czy aronii. Ciekawą propozycję stanowi też niewybredna co do warunków uprawowych jeżyna bezkolcowa, która jest bardzo smaczna i nadaje przetworom szlachetny kolor czerwonego wina.

Kształtując roślinność wśród koron drzew w ogrodzie, lub jako pierwszy plan, można sięgnąć po krzewy owocowe, na równi z ozdobnymi. Zróżnicowanie krajobrazu zapewnią nam też liczne gatunki krzewów iglastych. Ciekawą propozycją nie zacieniającą rabat w takim stopniu jak inne krzewy są róże na pniu. Kwitną pięknie przez całe lato. Należy jednak na bieżąco obcinać przekwitnięte pędy, żeby roślina nie traciła sił na wzrost nasion. Róże zniosą też półcień, ale będą mniej obficie kwitły. Można je sadzić wśród luźno posadzonych drzew wprowadzając element dekoracyjny do przydomowego sadu.

Spokojnie można mieszać gatunki drzew ozdobnych z owocowymi. Należy dbać tylko, aby sadzić obok siebie rośliny, o takich samych wymaganiach glebowych. Możemy tworzyć zgrabne kompozycje łącząc, np. czereśnia z krzewami ozdobnymi jak róża na pniu. Do magnolii możemy dobrać towarzystwo w postaci borówki amerykańskiej. Mają podobne wymagania glebowe jak i pokarmowe, czyli kwaśne podłoże i większa wilgotność będzie im służyć. Należy jednak sadzić je tak, żeby magnolia nie zacieniała borówki. Wspólną cechą wszystkich tych gatunków są podobne wymagania klimatyczno-glebowe. Optymalna jest dla nich ziemia żyzna albo średnio-żyzna, o dobrej retencji wodnej, ale nie podmokła. Potrzebują także stanowiska w miarę słonecznego.

Krzewy ozdobne

Berberys jako krzew ozdobny w ogrodzie
Źródło: Pexels.com

Krzewy ozdobne rosną szybko i wymagają jedynie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Poprzez odpowiedni dobór gatunków można cieszyć się kwitnieniem od wczesnej wiosny (migdałowiec, forsycja) do późnej jesieni. Niektóre zdobią ogród nawet po przekwitnieniu, w szczególności te o przebarwiających się liściach (winobluszcz, irga pozioma) i dekoracyjnych owocach (berberys, ognik, irga).

Nie wolno przy tym zapominać o pnączach, którymi okrywa się kratki, ścianki altanek, czy pergole. Ich wielką zaletą jest zdolność do wytwarzania ogromnej masy liści, często i kwiatów, bez zajmowania miejsca w ogrodzie. Na ściany najlepiej wybierać pnącza samoczepne, takie jak winobluszcz pięciolistkowy czy trójklapowy, które jesienią przebarwiają się na czerwono. Na pergole i trejaże zaś świetnie nadają się róże pnące, kokornak wielkolistny, powojniki, wiciokrzewy, glicynia czy silnie rosnący dławisz.

Gatunków krzewów jest naprawdę wiele, ale nie warto ulegać pokusie i sadzić wszystkiego, co nam wpadnie w oko. Przy wyborze najlepiej kierować się wielkością, pokrojem, porą kwitnienia i barwą kwiatów i liści, i wystrzegać się pstrokacizny i nadmiernego zagęszczenia.

Wszystkiego po trochu

Aby w pełni wykorzystać ograniczoną często powierzchnię niektóre rośliny sadzi się w formie piennej i niech przykładem będą to róże, agrest czy porzeczki. Można też tworzyć szpalery, jak robi się to w przypadku malin, i lokować je wzdłuż ścieżek czy ogrodzenia. Teraz kiedy już wiesz, jakie drzewa owocowe można sadzić obok siebie, zapytasz pewnie, czy można mieszać gatunki drzew owocowych z ozdobnymi? Tak, pod warunkiem, że posadzisz obok siebie rośliny o takich samych wymaganiach i że nie będą konkurować ze sobą o wodę i światło.

Źródła:

 • Jan Macků, Jindrich Krejča, Apoloniusz Rymkiewicz: Atlas roślin leczniczych. Wrocław [etc.]: Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Wydawnictwo,1989.
 • Maciej Mynett, Magdalena Tomżyńska: Krzewy i drzewa ozdobne. Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd.,1999.
 • Olga Seidl, Józef Rostafiński: Przewodnik do oznaczania roślin. Warszawa: PWRiL, 1973.
 • Włodzimierz Seneta: Drzewa i krzewy liściaste C. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN,1994.
 • Włodzimierz Seneta, Jakub Dolatowski: Dendrologia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN,1997.
 • Praca zbiorowa: Katalog roślin II. Drzewa, krzewy, byliny.. Warszawa: Agencja Promocji Zieleni, Związek Szkółkarzy Polskich, 2003.
3 comments
 1. Urszula

  Ze swojej strony polecam posadzenie także gruszki. Są bardzo orzeźwiające i w sam raz nadają się na kompot. A przede wszystkim bardzo ładnie wyglądają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.