Co roku miliardy dolarów są wydawane w poszukiwaniu nowych leków przeciwnowotworowych. Bardzo niewiele z nich przechodzi testy, jeszcze mniejsza ilość zostaje dopuszczona do testów na ludziach. Zadziwiający jest fakt, że jednym z najbardziej godnych uwagi leków na nowotwór, jest starym lekiem.
Metformina, lek na cukrzycę, został zatwierdzony przez Food and Drug Administration w 1995 roku i od tamtej pory dziesiątki milionów Amerykanów chorych na cukrzycę kontrolowały codziennie swój poziom cukru we krwi. Pierwsza wskazówka, że metformina może mieć również właściwości przeciwnowotworowe przyszła dziesięć lat później, gdy dwa zespoły badawcze oddzielnie poinformowały, że chorzy na cukrzycę byli mniej narażeni na rozwój raka i rzadziej umierają z powodu tej choroby.
Ta wiadomość nie była całkowicie zaskakująca: Metformina leczy cukrzycę w części poprzez obniżenie poziomu insuliny. Kilka rodzajów raka, takich jak te z piersi, jelita grubego i prostaty były związane z wysokim poziomem tego hormonu. W 2006 roku, naukowcy z Kanady pracując z komórkami raka piersi stwierdzono, że metformina zwiększa aktywność enzymu biorącego udział w tłumieniu nowotworu, sugerując, że lek może walczyć z rakiem, działając bezpośrednio na komórki nowotworowe.
Te dwa wydarzenia „zwnięciły niewielką burzę interesów”, mówi Pamela Goodwin, MD, badacz raka piersi na Uniwersytecie w Toronto.
W ciągu ostatnich kilku lat badania na hodowlach komórkowych i zwierzętach wykazały, że metformina wydaje się spowalniać lub zatrzymać rozwój wielu komórek nowotworowych, w tym te związane z rakiem piersi, prostatą, płuc. Tempo badań wzrosło. W tym tygodniu na dorocznym spotkaniu American Association for Cancer Research ust AACR w Chicago, naukowcy zaprezentowali wstępne wyniki z nie mniej niż 20 badań dotyczących leczenia metforminą, w tym niektóre u ludzi.
„Myślę, że na pewno w ciągu następnych dwóch lub trzech lat, metformina dojdzie do głosu, a ludzie uznają, że ma ważną rolę do odegrania”, powiedział Anthony Joshua, MBBS, personel onkolog w Princess Margaret Hospital w Toronto, który przedstawił nowe badania na spotkaniu.
Moim zdaniem jest to jeden z wielu dostępnych, możliwych środków leczenia raka. Co jakiś czas słyszymy o wynalezieniu nowego leku na raka jednak co się z tym dalej dzieje? Cisza.
Ciekawe, oby faktycznie w końcu udało im się wynaleźć skuteczny lek na raka :/