Loading...
Sport

Jazda na rolki! 5 korzyści dla ciała i duszy

jazda na rolkach

Znudziły Cię ćwiczenia na siłowni, które często są bardzo schematyczne i monotonne? Chciałbyś uprawiać sport, dzięki któremu spędzisz miło czas na świeżym powietrzu, wymodelujesz całe ciało, poprawisz ukrwienie organizmu i przy okazji poznasz okolicę? Warto poświęcić kilka dni na ćwiczenia, by móc cieszyć się nowym hobby, jakim jest jazda na rolkach. Dowiedz się, jak zacząć i oswoić rolki, a także jakie korzyści dla Twojego ciała (i duszy!) niesie za sobą ta niezwykła zabawa, która jednocześnie stanowi doskonały sposób dbania o kondycję ciała i dobre samopoczucie psychiczne.

  1. Trudne łatwego początki – jak zacząć?
  2. Coś dla ciała…
  3. … i coś dla duszy!

Trudne łatwego początki – jak zacząć?

Rolki kojarzą się często z zabawą, chętnie podejmowaną wyłącznie przez dzieci i nastolatki. Tymczasem coraz częściej możemy spotkać na chodnikach i ścieżkach rowerowych dorosłych, którzy oddają się pasji jazdy na rolkach. Choć pierwsze dni to czas, w którym musisz nastawić się na powolne przemierzanie płaskich i równych części dróg, podparty o okoliczne murki i ogrodzenia, to warto uzbroić się w cierpliwość. Wystarczy kilka wyjść trwających godzinę, aby odpowiedzialne za równowagę mięśnie i zmysły wzmocniły się. Z każdą podjętą próbą zauważysz progres, który szybko doprowadzi Cię do perfekcji.

W czasie pierwszych prób warto zaopatrzyć się w ochraniacze na łokcie, kolana i nadgarstki. Nosi je każdy, bez względu na wiek. Obowiązkowym elementem zaopatrzenia rolkarza, bez względu na stopień jego zaawansowania, jest dobrej jakości dopasowany kask. Nawet jeśli jesteś już pewny swoich umiejętności, to nigdy nie wiesz, co spotka Cię po drodze, dlatego warto dmuchać na zimne.

Coś dla ciała…

Jazda na rolkach niekiedy traktowana jest jako nieco urozmaicona alternatywa dla biegania. Na pewno trzeba zaznaczyć, że jest to opcja zdrowsza dla stawów, ponieważ rolki wymuszają na nas płynny, zamortyzowany ruch, który nie nadwyręża kośćca.

Oto więcej korzyści, jakie wynikają z jazdy na rolkach:

  • Brak monotonii: pęd powietrza, zmieniający się krajobraz, różne warunki atmosferyczne, mnogość możliwych do pokonania tras, możliwość słuchania muzyki na słuchawkach – to wszystko sprawia, że każde wyjście na rolki może stać się naprawdę przyjemnym i ciekawym doświadczeniem. Choć potrzeba ciągłego skupienia, by bezpiecznie jeździć, to z pewnością nie zabraknie czasu na rozglądanie się po okolicy i zwiedzanie miejsc nieznanych wcześniej, czy to na własnym osiedlu, czy w dalszych częściach miasta.
  • Harmonijne wyrzeźbienie całej sylwetki: jazda na rolkach angażuje ponad 80% mięśni obecnych w ciele człowieka. Nie grozi nam zatem karykaturalny wygląd, wynikający z rozwinięciem się tylko wybranych partii mięśniowych. Rolki sprawią, że cała Twoja sylwetka wyszczupli się i wymodeluje.
  • Wzmocnienie układu krwionośnego: serce rolkarza pompuje bardzo dużo krwi, ponieważ sport ten wymaga nieustannego zaangażowania całego ciała, by utrzymać postawę i nie stracić równowagi. Niewiele jest dyscyplin, które w tak ciągły i płynny sposób poruszają ciało do działania.

… i coś dla duszy!

Jazda na rolkach to zajęcie, które sprawia, że ruchy wykonywane na co dzień stają się bardziej płynne. Człowiek nabiera coraz lepszej świadomości własnego ciała, a co za tym idzie – gracji i zgrabności w poruszaniu się. Owa świadomość jest przyczyną lepszego samopoczucia i większej pewności siebie.

Z pewnością na pewność siebie wpływa również fakt, że ciało osoby lubiącej rolki harmonizuje swoją budowę i pozbywa się zbędnej tkanki tłuszczowej, co jest doskonałym powodem do radości i satysfakcji. Ochraniacze na kolana, kask na głowę i jazda na rolki – nie będziesz żałował!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.