Loading...
Choroby

Kogo dotyczy problem zaparć?

zaparcia

Artykuł sponsorowany.

Zaparcia okresowo mogą przytrafić się każdemu. Są też tacy, którym towarzyszą każdego dnia. Jakie są najczęstsze przyczyny zaparć i kto ma z nimi największy problem?

Pojedyncze zaparcia mogą zdarzyć się każdemu

Nawet zupełnie zdrowej osobie zdarzają się czasem zaparcia. Jeśli trwają najwyżej 2-3 dni, po czym ustępują, to najczęściej nie ma powodu do niepokoju. Na wzdęcia i podobne dolegliwości układu pokarmowego można przyjmować środki np. z symetykonem, takie jak Espumisan. Dyskretne granulki można zażywać nawet przy obiedzie.

Do przyczyn takich krótkotrwałych sensacji żołądkowo-jelitowych należy zazwyczaj zmiana stylu życia. Może chodzić o zdarzenie tak banalne jak podróż czy stresujące sytuacje w życiu prywatnym lub zawodowym.

Czasem wystarczy zjeść jeden posiłek w nieznanej wcześniej restauracji czy innym nowym miejscu, by przez kolejny dzień czuć się niewyraźnie. Niektórzy nie lubią poza tym korzystać z toalety poza domem lub nie mają przez jakiś czas takiej możliwości, co rozregulowuje naturalny cykl ich organizmów. Wszystko to może dotyczyć każdego – nastolatków, dorosłych i osób starszych.

Zaparcia trwające przez jakiś czas

Innym rodzajem zaparć są te, które nie zdarzają się jednokrotnie, ale też nie mają głębszego podłoża medycznego i po jakimś czasie ustępują. Do takich można zaliczyć np. zaparcia związane z:

  • czasowym unieruchomieniem, np. po operacji, w chorobie,
  • stosowaniem diet, zmianą diety, np. przy zmianie pór roku, eliminowaniem określonego składnika,
  • zmianą pór, wielkością posiłków,
  • stresem,
  • nieregularnym trybem życia.

Normą powinna być sytuacja, gdy wypróżnianie się nie stanowi problemu. Zaparciom mogą towarzyszyć inne objawy, jak ból brzucha, gorączka czy nudności. Dlatego warto dążyć do unormowania sytuacji jelitowej. Jeśli zaparcia przedłużają się powyżej kilku dni, a przyczyny nie da się ustalić, konieczna może być konsultacja z lekarzem, który wykluczy np. choroby układu pokarmowego.

Zaparcia przewlekłe i idiopatyczne

Zaparcia mogą być też stałym elementem życia. Dotyczy to np. osób przewlekle chorych, które muszą spędzać większość czasu w łóżku. W takiej sytuacji stosuje się silniejsze środki na wzdęcia. Są też inne liczne przypadłości, które wiążą się z zaparciami, i to nie tylko jelitowe, ale też np. neurologiczne. Również przyjmowane przez dłuższy czas leki mogą wywoływać z czasem takie dolegliwości.

Tak zwane zaparcia idiopatyczne to ostatni wart wymienienia rodzaj zaparć. Nie są one wynikiem choroby, ale stylu życia: ubogiej w minerały diety, niskiej aktywności fizycznej, niedostatecznej wypijanej ilości wody. Niektórzy mają taki problem np. kilka razy do roku, czasem nie ze swojej winy, np. gdy podróż czy praca nie pozwalają na to, by „normalnie” zjeść i iść na zwyczajowy trening czy spacer. Innym zła dieta i brak ruchu towarzyszą cały czas. W takiej sytuacji przejściowe problemy jelitowe mogą przekształcić się w coś poważniejszego, np. wtedy, gdy dojdzie do niedoborów czy rozleniwienia jelit. W obu przypadkach jedyną drogą do powrotu do formy jest zmiana stylu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.