Loading...
Zdrowie

Komu dedykowany jest zdejmowany aparat na zęby?

Sztuczna szczęka leży na stole u stomatologa

Wady zgryzu i nierówne uzębienie mają duży wpływ na samopoczucie osób, które mierzą się z tymi problemami. Zadbany uśmiech to nasza wizytówka i łatwy sposób na zrobienie pozytywnego pierwszego wrażenia. Duże znaczenie ma więc troska o stan swojej jamy ustnej: poprawna higiena i regularne wizyty u stomatologa, a jeśli krzywe zęby odbierają pewność siebie – warto zadbać o ich wyprostowanie. Wśród dostępnych metod leczenia znajduje się korzystanie ze zdejmowanego aparatu ortodontycznego. Czym jest, jak działa i kiedy należy go nosić? Sprawdź!

Aparat ortodontyczny na stałe i aparat zdejmowany – co je różni?

Kiedy myślimy o aparacie ortodontycznym, pierwszym skojarzeniem jest zazwyczaj zadrutowana na kilka lat szczęka. To rozwiązanie polecane przede wszystkim osobom z dużą wadą, wymagającą długotrwałej korekty. Ruchome aparaty ortodontyczne wykorzystywane są do terapii małych i średnich odstępstw od normy, stosuje się je także u małych dzieci między 4. a 12. rokiem życia. Zdejmowany aparat ortodontyczny powinno się nosić przez większą część doby. Zalecenia wskazują, by było to przynajmniej 12, a najlepiej 16 godzin. Od klasycznego aparatu zamontowanego na stałe odróżnia go więc możliwość łatwego zdjęcia, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Należy przy tym pamiętać, że jedynie zgodne z zaleceniami ortodonty, systematyczne użytkowanie przyniesie oczekiwane skutki.

Ruchomy aparat ortodontyczny dla dzieci

Pierwszą osobą, która powinna zauważyć konieczność stosowania aparatu u dziecka, jest stomatolog. Wrocław, jako większe miasto, gwarantuje dostępność profesjonalnych gabinetów specjalizujących się w opiece nad najmłodszymi pacjentami. Rodzice mogą więc tutaj liczyć na wsparcie już od najwcześniejszych lat życia swojej pociechy. Ruchomy aparat ortodontyczny umożliwia korektę wad zgryzu, zanim jeszcze pojawią się stałe zęby.

Czy dorośli mogą nosić zdejmowany aparat?

Obecnie na rynku dostępne są również modele ruchomych aparatów ortodontycznych przeznaczone dla osób dorosłych. Są to specjalne nakładki na zęby, które zapobiegają ścieraniu się szkliwa, nawracającym stanom zapalnym czy pojawianiu się próchnicy. Takie rozwiązanie wykorzystuje się także w leczeniu bruksizmu.

Jakie efekty daje noszenie ruchomego aparatu?

Zdejmowany aparat ortodontyczny dla dzieci wykorzystuje się przede wszystkim na początku terapii prostującej zęby. Korekcja umożliwia regulację ułożenia górnej i dolnej szczęki jeszcze przed pojawieniem się zębów stałych. Naprawienie nierówności w strukturze zgryzu na bardzo wczesnym etapie pozwala uniknąć konieczności noszenia aparatu korekcyjnego przytwierdzonego za pomocą drutów i śrub. Ruchoma wersja jest nie tylko wygodniejsza w codziennym użyciu, ale też znacznie tańsza. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z ruchomego aparatu nie zwalnia z dbania o jego higienę.

Stomatolog np. we Wrocławiu a zdejmowany aparat na zęby

Używanie zdejmowanego aparatu na zęby ma jeszcze jedną, dodatkową zaletę – możliwość korzystania z usług stomatologicznych bez konieczności wizyty u ortodonty. Leczenie uzębienia osoby noszącej aparat na stałe wymaga większych nakładów finansowych i zaplanowania serii wizyt u różnych specjalistów. Zdejmowany aparat sprawdzi się więc również u tych pacjentów, którzy borykają się z wadami zgryzu i jednocześnie kontynuują leczenie dentystyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.