Loading...
Choroby

Leki na zapalenie pęcherza i inne sposoby walki z objawami

Kobieta z zapaleniem pęcherze lezy na łóżku

Zapalenie układu moczowego każdego roku dotyka nawet co piątej Polki. Często ma też charakter nawracający, doprowadzając tym samym do dużego dyskomfortu. W przypadku pojawienia się objawów konieczne jest więc podjęcie leczenia tak, aby nie doprowadzić do różnego rodzaju skutków ubocznych. Sprawdźmy więc, jakie są leki na zapalenie pęcherza oraz pozostałe metody, dzięki którym można skuteczniej radzić sobie z chorobą.

Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza?

Zanim zastanowimy się, jaki lek na zapalenie pęcherza wybrać, zacznijmy od przyczyn problemu. Najczęściej zapalenie jest spowodowane infekcją bakteryjną. Odpowiedzialna może być np. Escherichia coli (E. coli), normalnie występująca w jelitach i mogąca przedostać się do cewki moczowej.

Objawy częściej pojawiają się też w okresie po menopauzie. W tym czasie u kobiet występuje mniejszy poziom estrogenów, co zaburza skład mikroflory w pochwie. Tym samym również zwiększa się ryzyko zapalenia pęcherza.

Bardziej narażone są też kobiety w ciąży. Jeśli dodatkowo problem pojawi się w III trymestrze, to może to skutkować m.in. przedwczesnym porodem. Dlatego też w przypadku pojawiania się symptomów nie wolno ich ignorować i koniecznie należy zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego.

Jakie są metody leczenia zapalenia pęcherza?

W jaki sposób radzić sobie z objawami? Podstawą są oczywiście leki na zapalenie pęcherza dostępne w aptekach. Jednym z nich jest furagina mająca działanie przeciwbakteryjne, hamujące ich namnażanie się. Substancję tę zawierają zarówno leki bez recepty, jak i te na receptę. W razie wątpliwości warto jednak skonsultować się z lekarzem, który na podstawie badań zaproponuje odpowiednią dawkę.

W przypadku preparatów z furaginą należy mieć także na uwadze pewne przeciwwskazania do ich stosowania. Poleca się także, aby stosować je raczej jako leki drugiego rzutu. Wynika to z faktu, że ich nadmierne stosowanie społeczne doprowadziło do znacznego spadku skuteczności i to nawet w 30 proc. przypadków.

Wsparciem są także preparaty na odbudowę flory bakteryjnej. Chodzi tutaj przede wszystkim o bakterie kwasu mlekowego, które dostępne są m.in. jako globulki. Można stosować je również jako środek prewencji, jeśli infekcje mają charakter nawracający.

Domowe sposoby radzenia sobie z zapaleniem pęcherza

Stosowanie leku na zapalenie pęcherza nie jest wszystkim, co warto wykorzystać w przypadku wystąpienia objawów. Warto wesprzeć się także tzw. domowymi sposobami, które mają działanie wspierające. Podstawą jest przede wszystkim picie dużych ilości wody, aby szybciej pozbywać się bakterii z dróg moczowych.

Polecane są też nasiadówki. Polegają one na przygotowaniu naparu z ziół i następnie dolaniu go do kąpieli (temperatura wody powinna oscylować wokół 37°C). Zioła, które są polecane to m.in. rumianek, ale także kora dębu lub nagietek, które mają działanie przeciwzapalne oraz łagodzą podrażniania.

Kluczowe znaczenie ma także prawidłowa higiena miejsc intymnych, która jest istotnym czynnikiem prewencyjnym, pomagającym zapobiegać chorobom układu moczowego. Ważne jest więc noszenie przewiewnej bielizny (najlepiej bawełnianej), a także stosowanie płynów do higieny intymnej o odpowiednim pH.

Zapalenie pęcherza wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi objawami. Nigdy nie należy ich jednak ignorować, nieleczone mogą bowiem skutkować m.in. odmiedniczkowym zapaleniem nerek. Szczególną ostrożność powinny zachować również kobiety w ciąży. W ich przypadku z zapaleniem pęcherza moczowego najlepiej zgłosić się do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.