Loading...
ChorobyDom i rodzinaKręgosłup

Lumbalizacja kręgu s1 – jak wygląda rehabilitacja i leczenie?

kręgosłup

Lumbalizacja to nieprawidłowa budowa jednego z odcinków kręgosłupa. Przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Tym bardziej, jeśli osoba, u której ona występuje, od dziecka dba o swój kręgosłup. Przeczytaj dlaczego prawidłowa postawa i odpowiednie ćwiczenia mogą być zbawienne dla Twojego kręgosłupa.

Czym jest lumbalizacja kręgu s1 i jakie są jej przyczyny?

Lumbalizacja kręgu s1 jest wadą wrodzoną kręgosłupa. Aby dokładnie zrozumieć na czym polega, należy przypomnieć sobie anatomię tej części ciała.

Kręgosłup składa się z 7 kręgów szyjnych, 12 piersiowych, 5 lędźwiowych, 5 kręgów krzyżowych, które są ze sobą zrośnięte i 4-5 zrośniętych kręgów guzicznych. Literą s zaznacza się kręgi krzyżowe. S1 to zatem pierwszy krąg krzyżowy. Jak już wspomnieliśmy w warunkach fizjologicznych kręgi S są ze sobą zrośnięte.

O lumbalizacji mówimy zatem wtedy, gdy nie dojdzie do zrostu kręgów S1 i S2. Następuje zatem upodobnienie się kręgu s1 do kręgów lędźwiowych czyli ruchomych. Można zatem powiedzieć, że kręgosłup zyskuje 6 kręgów lędźwiowych i zostają mu tylko 4 kręgi krzyżowe.

W wieku dziecięcym i wczesnej młodości rodzice często nawet nie wiedzą, że ich dziecko posiada taką wadę. Na początku nie daje bowiem ona żadnych objawów. Problemy powstają dopiero wówczas, gdy zbyt długo przebywa się w jednej pozycji, np. stojąc, siedząc lub pochylając się. Wtedy pojawia się ból kręgosłupa w odcinku krzyżowym.

Lumbalizacja kręgu s1 wykrywana jest u najmłodszych bardzo rzadko i to przypadkiem, na przykład podczas badań obrazowych kręgosłupa związanych ze skrzywieniami czy wystającymi łopatkami oraz innych wad postawy. Bardzo często również u dorosłych jest diagnozowana przypadkowo, podczas rtg kręgosłupa.

Lumbalizacja a rwa kulszowa

Czy istnieje zależność pomiędzy lumbalizacją a rwą kulszową? Tak. Otóż rwa może być następstwem nierehabilitowanej lumbalizacji, w której wystąpiły wcześniej objawy bólowe, poprzez fakt, że doszło do ucisku nerwu kulszowego.

Lumbalizacja – jak zapobiegać objawom?

Lekarze przy każdej chorobie zawsze wspominają „lepiej zapobiegać niż leczyć”. W przypadku lumbalizacji trudno jest zapobiec samej wadzie kręgosłupa, ale można nie dopuścić do wystąpienia jej objawów. Oczywiście, jeśli dana osoba wie, że takie odstępstwo od normy u niej występuje. Oto kilka zasad, o których warto pamiętać, i które pozwolą uniknąć przykrych i przewlekłych dolegliwości:

 • Przede wszystkim nie należy obciążać kręgosłupa dźwigając. Sprawdzi się tu zatem zasada noszenia ciężarów, niczym u ciężarnych, czyli do 5 kilogramów.
 • Istotne jest także prawidłowe ich podnoszenie. Nigdy nie należy podnosić ciężkich rzeczy na wyprostowanych nogach, tylko zawsze na ugiętych.
 • Częsta zmiana pozycji. Jeśli osoba z tą wadą posiada siedzącą pracę to raz na godzinę powinna wstać i przejść się, choćby wokół biurka, zrobić kilka skłonów, delikatnie porozciągać.
 • Utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Nadwaga i otyłość zwiększają obciążenie kręgosłupa, które jest niewskazane w tym przypadku.
 • Kobietom zaleca się zrezygnowanie z chodzenia w wysokich szpilkach. Lepiej zainwestować w wygodne baleriny lub niewysokie i stabilne czółenka.
 • Warto zadbać o regularną (nieobciążającą kręgosłupa) aktywność fizyczną, można włączyć ćwiczenia korekcyjne dla kręgosłupa.
 • Pilnowanie przyjmowania prawidłowej postawy ciała.
 • Zaleca się zrezygnowanie spania na miękkich materacach.
kobita wykonująca ćwiczenia na kregosłup
Źródło: pixabay.com

Leczenie i rehabilitacja lumbalizacji kręgu s1

W zależności od nasilenia objawów lumbalizacji i rwy kulszowej lekarz zleci odpowiednią terapię. Najważniejszym jej elementem jest rehabilitacja kręgosłupa. W przypadku silnego bólu, podejmuje się farmakoterapię, przeciwbólowymi środkami doustnymi lub domięśniowymi. Ostatecznością przy silnych, nieustających bólach rwy kulszowej jest zabieg chirurgiczny. Ale tego typu leczenie następuje w pojedynczych przypadkach i dość rzadko.

Rehabilitacja lumbalizacji kręgu s1 w głównej mierze polega na wykonywaniu ćwiczeń kręgosłupa. O to kilka, które pomagają podczas walki z jego bólem:

 • Leżąc na plecach podciąganie kolan do piersi, na zmianę.
 • Brzuszki- ważne jednak, aby nie unosić całego tułowia, tylko głowę i łopatki.
 • Skrętoskłony- czyli brzuszki ze skrętami. Również nie należy odrywać całego tułowia od ziemi.
 • Koci grzbiet
 • Ławeczka- klęk podparty. Nalezy wyciągnąć przed siebie lewą rękę i w tym samym czasie za siebie prawą nogę. Ćwiczenie wykonujemy naprzemiennie.
 • Leżąc na plecach podciąganie do brody obu nóg razem, tak aby pośladki oderwały się od podłogi.

Artykuł napisała:
Beata Dymarska-Smoter – Dziennikarz

Źródło:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.