Loading...
Ciąża

Na czym polegają badania prenatalne?

Korytarz przed gabinetem gdzie robi sie badania prenatalne

Artykuł sponsorowany.

Choć badania prenatalne powinno wykonywać się każdej ciężarnej, wiele kobiet nie wie na czym polegają, jakie choroby płodu pozwalają zdiagnozować i w którym okresie ciąży należy je wykonać. Te informacje powinny docierać do każdej przyszłej mamy, także tej, która dopiero planuje ciąże.

Prenatalne badania – kto powinien je wykonać?

Do diagnostyki prenatalnej dostęp powinna mieć każda kobieta w ciąży bez względu na wiek, wcześniejsze historie związane z poronieniami czy urodzeniem chorego dziecka. Te wydarzenia plus ukończenie 35. roku życia to dodatkowe wskazania do wykonania badań prenatalnych.

Bezinwazyjne badania prenatalne – co to jest?

Podstawowa diagnostyka prenatalna polega na wykonaniu zupełnie bezpiecznych i nieinwazyjnych badań, które w żaden sposób nie ingerują w organizm kobiety i płodu. Ich największą zaletą jest małe ryzyko jakichkolwiek powikłań oraz duża dokładność, która pozwala nawet na wczesnym etapie ciąży określić czy nie występują nieprawidłowości, które będą musiały zostać poddane dalszej diagnostyce. Dowiedz się, które badania prenatalne zaliczamy do bezinwazyjnych.

  • USG genetyczne

Genetyczne USG wykonuje się pomiędzy 11 a 13 tygodniem ciąży, ponieważ właśnie w tym czasie najłatwiej ocenić przezierność karkową płodu, która jest najważniejszym czynnikiem, aby zdiagnozować najczęściej występujące choroby płodu, takie jak:

  • zespół Downa,
  • zespół Pataua,
  • zespół Edwardsa,
  • rozszczep podniebienia,
  • wady cewy nerwowej.

Podczas USG genetycznego lekarz dodatkowo ocenia budowę i obecność kości nosowej, która również może potwierdzić ryzyko wystąpienia powyższych wad wrodzonych.

USG genetyczne wykonywane powtórnie po 20. tygodniu ciąży pozwala dodatkowo wykryć wady serca.

  • test podwójny PAPP-A

Testy prenatalne PAPP-A wykonywane są w tym samym dniu co USG genetyczne, a do analizy potrzebna jest próbka krwi matki, w której badane jest stężenie białka A oraz beta-hCG. Nieprawidłowości wykryte w tym badaniu mają wskazać nieprawidłowości chromosomalne oraz wady genetyczne, które również analizowane są podczas USG genetycznego.

  • test SANCO

To bezinwazyjne badanie prenatalne o niemal 100% skuteczności, które zleca się pacjentce, u której występuje podejrzenie ciąży z wadami genetycznymi. Pobierając osocze z krwi matki, analizuje się DNA płodu – takie prenatalne badanie najlepiej wykonać w 10-24. tygodnia ciąży.

Co to są badania prenatalne inwazyjne?

Ten rodzaj badań prenatalnych wykonywany jest, gdy istnieje duże ryzyko wystąpienia wad genetycznych, potwierdzone poprzez USG prenatalne, test PAPP-A lub test SANCO. Rozwój medycyny sprawia, że także badania inwazyjne są dużo bardziej bezpieczne, lecz ich wykonanie może powodować powikłania zarówno dla mamy jak i dziecka.

Badania prenatalne inwazyjne to:

  • amniopunkcja

Polega na pobraniu materiału do badania z wód płodowych za pomocą specjalistycznej igły. Dzięki specjalistycznemu USG, lekarz jest w stanie nią manewrować, tak, aby nie doszło do uszkodzenia płodu. Zabieg ma na celu określić kariotyp dziecka, czyli zbadać zestaw chromosomów, oczywiście w warunkach laboratoryjnych. Minusem badań jest czas jest trwania, gdyż wyniki dostępne są po około miesiącu.

Badania prenatalne – dlaczego są tak ważne?

Wiele osób niesłusznie przekreśla rolę badań prenatalnych, argumentując to obecnym prawem antyaborcyjnym w naszym kraju. Warto pamiętać, że wykonanie specjalistycznych badań może dać szansę na podjęcie leczenia chorego płodu i skorzystanie z możliwości współczesnej medycyny prenatalnej. Diagnoza pozwala lepiej zaplanować poród, a także oswoić się rodzicom z chorobą dziecka.

Gdzie wykonać badania prenatalne w Lublinie?

W Lublinie badania prenatalne warto wykonać w wysoko wyspecjalizowanym Centrum Medycznym Północna 5 –  https://cm5.pl/badania-prenatalne-lublin, gdzie oprócz młodej kadry medycznej zaletą jest świetnej jakości sprzęt medyczny, pozwalający jeszcze bardziej precyzyjnie wykonywać badania prenatalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.