Loading...
Zdrowie

Nietypowe objawy, które sygnalizują problemy z jelitami

Mężczyzna ma problemy z jelitami

Gdy pojawiają się męczące gazy, zgaga, bóle brzucha lub problemy z wypróżnieniem, od razu wiadomo, że trzeba dokładnie przyjrzeć się jelitom i ich kondycji. Znacznie trudniej jest, gdy problemy jelitowe organizmu powiązane są z zupełnie nietypowymi objawami, które na pierwszy rzut oka z jelitami nie mają nic wspólnego. Jakie mogą to być symptomy?

Bóle głowy i migreny

Naukowcy z kliniki Mayo zauważyli, że osoby cierpiące na dolegliwości układu pokarmowego, takie jak zaparcia, biegunki czy bóle brzucha, znacznie częściej odczuwają silne bóle głowy, a nawet regularne migreny. Ta sytuacja może być wynikiem zespołu nieszczelnego jelita, który może prowadzić do zatrucia organizmu i ogólnego stanu zapalnego. W efekcie daje to chroniczne bóle głowy i migreny. 

Zmiany na skórze i choroby autoimmunologiczne

Pojawiające się znikąd owrzodzenia, afty, rumień guzowaty, a nawet łuszczyca mogą świadczyć o nieszczelności jelit. Przedostające się do organizmu wraz z przeciekiem patogeny, cząsteczki pokarmowe i wszelkie toksyny podrażniają układ odpornościowy, który zaczyna walczyć przeciwko komórkom własnego organizmu.

Jeśli dodatkowo pacjent ma złogi jelitowe, problem będzie się tylko nasilał. Dlatego w diagnostyce zmian skórnych warto uwzględnić jelita i wypróbować zbiór metod, który pomaga pozbyć się złogów z jelit.

Nadpotliwość

Problemy trawienne prowadzą do uwalniania zwiększonej ilości ciepła, co w efekcie skutkuje nadpotliwością, niezwiązaną z czynnikami zewnętrznymi czy stresem. Charakterystyczne dla nadpotliwości związanej z chorobami jelit (np. zespołem drażliwego jelita) jest to, że ustępuje ono w nocy.

Dolegliwości ze strony stawów

Zapalenie stawów pojawia się często u pacjentów, u których choroby jelit przebiegają w sposób utajony. Np. nawet 25% osób cierpiących na nieswoiste zapalenie jelit uskarżało się na dolegliwości stawowe. Wynika to z przebiegu procesów zapalnych – utajone, a więc nieleczone zapalenie jelit skutkuje wytworzeniem nadmiernej ilości mediatorów zapalenia i kompleksów zapalnych. Te z kolei prowadzą do wystąpienia reakcji zapalnych także poza jelitami, w tym w stawach.

Podwyższona temperatura

Gorączka jest objawem towarzyszącym wielu dolegliwościom i może świadczyć również o stanach zapalnych jelit. W przypadku raka jelita grubego gorączka o nieznanej etiologii może być jedynym objawem toczącej się choroby.

Stany lękowe i depresyjne

Pogarszający się stan jelit może uwidaczniać się także w sferze emocjonalnej. Stany lękowo-depresyjne mogą wynikać z zaburzeń w obrębie mikrobioty jelitowej i związanym z nimi zmniejszoną aktywnością neuroprzekaźnika GABA oraz zredukowaną produkcją serotoniny (której aż 90% pochodzi właśnie z jelit!).

Złożoność ludzkiego organizmu jest zadziwiająca, dlatego każdy nietypowy objaw warto skonsultować z lekarzem, który w razie wątpliwości zaleci odpowiednie badania. Dobrze jest również regularnie wykonywać okresowe badania. Wcześnie zdiagnozowane choroby dają znacznie większe szanse na wyleczenie.

Bibliografia:

  1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/expert-answers/migraines/faq-20058268
  2. DRĄG, Jagoda, GOŹDZIALSKA, Anna, KNAPIK-CZAJKA, Małgorzata, et al. Nieszczelność jelit w chorobach autoimmunologicznych. 2017.
  3. Zagórowicz, Edyta. „Zapalenia stawów i osteoporoza w chorobach zapalnych jelit.” Gastroenterologia Kliniczna. Postępy i Standardy 5.2-3 (2013): 62-67.
  4. Dmowska-Chalaba, J., & Kontny, E. (2015). Zapalenie stawów w przebiegu nieswoistych zapaleń jelit–ocena kliniczna i potencjalne znaczenie cytokin. Reumatologia, 53(5), 236-242.
  5. Dai W, Chung KS. Carcinoma of Colon: a rare cause of fever of unknown origin. Chin J Cancer Res. 2012 Jun;24(2):157-60. doi: 10.1007/s11670-012-0157-0. PMID: 23359772; PMCID: PMC3555274.
  6. Herman, Anna. „Zastosowanie suplementacji probiotykami w profilaktyce i leczeniu zaburzeń depresyjnych i lękowych-przegląd dotychczasowych badań.” Psychiatria Polska 53.2 (2019).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.