Loading...
CiałoJedzenieStyl życia

Odkwaszanie organizmu – kiedy warto, na czym polega, sposoby

Grafika przedstawiająca organizm człowieka

Odkwaszanie organizmu jest ważnym aspektem utrzymania własnego zdrowia, dobrego samopoczucia i produktywności. We współczesnym świecie na ludzi oddziałuje wiele różnych czynników. Zarówno wpływy zewnętrzne, takie jak niekorzystne warunki środowiskowe, jak i czynniki, na które człowiek ma wpływ, takie jak dieta czy skutki złych nawyków.

Tak czy inaczej, konieczne jest okresowe oczyszczanie organizmu z toksyn. Pozwala to narządom i tkankom pracować na pełnych obrotach.

Dlaczego potrzebujemy całkowitego odkwaszania organizmu?

Istnieje wielu zwolenników i przeciwników detoksykacji. Głównym celem detoksykacji jest pomoc układom i narządom organizmu w eliminacji toksycznych produktów przemiany materii. A także pozbycie się substancji, które mogą negatywnie wpływać zarówno na samopoczucie, jak i zdolności poznawcze danej osoby. Prawidłowe oczyszczanie organizmu daje lekkość i dodatkową siłę. Organizm nie wydatkuje dodatkowej energii na wydalanie substancji toksycznych.

Kolejnym celem oczyszczania organizmu z toksyn jest wejście w prawidłowy i regularny rytm życia. Detoksykacja jest zazwyczaj konieczna po długim okresie wakacyjnym, kiedy regularny harmonogram został zakłócony. Dzięki detoksykacji człowiek płynnie i stopniowo wraca do poprzedniego rytmu życia, nie tracąc przy tym wiele czasu i wysiłku.

Napis "detoks" ułożony z drewnianych literek na talerzu
Źródło: Pexels

Czy jest to szkodliwe?

Warto zaznaczyć, że zabieg detoksykacji powinien być przeprowadzony pod nadzorem lekarza. Dość często niskiej jakości i nieprofesjonalne oczyszczanie organizmu w warunkach domowych może prowadzić do poważnych konsekwencji i konieczności szukania pomocy lekarskiej.

Jednak przeprowadzenie odpowiedniej detoksykacji organizmu w domu jest skutecznym sposobem na pozbycie się bolesnych doznań spowodowanych dużą ilością toksycznych substancji nagromadzonych w organizmie.

Jeśli organizm nie jest odpowiednio oczyszczony, mogą wystąpić następujące skutki:

  • Zaburzenie normalnego stanu mikroflory jelitowej, utrata niezbędnych mikroorganizmów, które zapewniają jakość trawienia i wchłaniania pokarmu;
  • Niekontrolowana biegunka spowodowana nieumiejętnym stosowaniem środków przeczyszczających;
  • Zaburzenie równowagi witamin, minerałów, pierwiastków śladowych i makroelementów po zastosowaniu technik detoksykacyjnych i diety „oczyszczającej”;
  • Reakcje alergiczne na składniki niektórych suplementów diety i specjalnych herbatek odtruwających
  • Zaostrzenie chorób przewlekłych, które są w remisji, lub pojawienie się nowych chorób przy nieracjonalnym stosowaniu metod oczyszczania organizmu z toksyn.

Warto zaznaczyć, że niewłaściwe stosowanie dietoterapii oczyszczającej może prowadzić nie tylko do zaburzeń gospodarki witaminowo-mineralnej. Ale także pogorszenia funkcjonowania niektórych układów organizmu.

Na przykład, zespół skurczów może rozwinąć się w przypadku niedoboru pewnych mikroelementów. Dlatego przed zastosowaniem metod detoksykacji należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

Woda z cytryną w szklanym dzbanku - odkwaszanie organizmu
Źródło: Pexels

Metody detoksykacji organizmu

Współczesny świat jest gotowy zaoferować ludziom różnorodne metody oczyszczania organizmu. Począwszy od prostego odrzucenia złych nawyków, po specjalne procedury i stosowanie dietoterapii.

Najpopularniejszymi metodami odkwaszania w domu pozostają:

  • Stosowanie specjalnej diety. Wiadomo, że w okresie oczyszczania zaleca się zrezygnować z tłustych, smażonych i słonych potraw. Należy spożywać pokarmy lekkostrawne, które nie pozostawiają uczucia ciężkości w okolicy żołądka. Świetnym rozwiązaniem na każdy posiłek pozostaje kasza, pierś z kurczaka, świeże warzywa i owoce bogate w błonnik. Ponadto dobrym uzupełnieniem diety są rośliny strączkowe — np. orzechy włoskie i ziemne. Zdrowa dieta z jednej strony nie obciąża układu pokarmowego, a z drugiej dostarcza organizmowi niezbędną ilość białka, tłuszczów i węglowodanów.
  • Aktywność sportowa. Prawidłowe podejście do wysiłku fizycznego pomoże organizmowi człowieka pracować w intensywnym i aktywnym reżimie. Nieuchronnie aktywuje to proces oczyszczania organizmu z toksyn i detoksów. Trening sportowy znany jest z tego, że przyspiesza metabolizm na poziomie komórkowym. Pozwala wszystkim układom organizmu pracować intensywniej w celu zapewnienia wysokiej jakości detoksykacji;
  • Specjalne programy odkwaszające. Nowoczesny trend nabiera rozpędu. Programy detoksykacyjne są obecnie powszechnie dostępne i przynoszą doskonałe rezultaty. Detoks to specjalny program żywieniowy mający na celu wyeliminowanie z organizmu substancji toksycznych i związków trujących. Ponadto, detoks aktywnie pomaga wzmocnić system odpornościowy i poprawić samopoczucie. Menu detoksykacyjne składa się głównie z pokarmów roślinnych, co aktywizuje układ trawienny i pozwala organizmowi szybciej uporać się z utylizacją szkodliwych substancji;
  • Wsparcie farmakologiczne. Domowa detoksykacja często wymaga kompleksów witaminowych i suplementów diety. Należy pamiętać, że wszelkie leki powinny być stosowane wyłącznie na receptę lekarza;
  • Ludowe środki lecznicze. Medycyna tradycyjna od dawna oferuje własne metody oczyszczania organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii. Skutecznym środkiem są na przykład odwary z liści czarnej porzeczki, róży stulistnej, platanu i borówki brusznicy.

Nie zapominaj, że oczyszczenie organizmu z toksyn jest niemożliwe bez porzucenia złych nawyków, takich jak palenie papierosów czy spożywanie alkoholu. Jeśli ta zasada zostanie zignorowana, każda kuracja odtruwająca organizm jest bezużyteczna, ponieważ jej działanie zostanie zniwelowane przez nikotynę zawartą w tytoniu lub związki chemiczne będące składnikami napojów alkoholowych.

Sok z buraka przy odkwaszaniu organizmu
Źródło: Pexels

Czyszczenie za pomocą żywności

Istnieje kilka podejść do oczyszczania opartego na żywności. Pierwszy z nich to dietoterapia. Jednak ta metoda nie jest odpowiednia dla wszystkich ludzi, ponieważ opiera się na poddaniu ciała pewnemu stresowi. Dlatego przed zastosowaniem diety należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Niewłaściwa dieta może być czynnikiem pogłębiającym przewlekłą patologię lub prowadzącym do rozwoju nowej choroby.

Drugie podejście opiera się na aktywnym wprowadzeniu do diety pokarmów, które przyspieszają metabolizm i pomagają uaktywnić pracę przewodu pokarmowego:

  • Jabłka. Owoce te zawierają pektyny, substancję, która pomaga w eliminacji związków toksycznych i substancji trujących. Jabłka są również bogate w składniki odżywcze, specjalne włókna, minerały i witaminy.
  • Buraki. Buraki są bogate w kwasy organiczne, a także błonnik, który stymuluje pracę jelita cienkiego i grubego;
  • Cebula. Produkt ten nazywany jest „antyseptycznym”, ponieważ cebula ma zdolność niszczenia flory bakteryjnej, grzybiczej i wirusowej w organizmie człowieka. Cebula zapewnia wydalanie toksyn przez skórę, a także znacznie poprawia proces trawienia.
  • Kapusta. Kapusta ma aktywny wpływ na wątrobę i pęcherzyk żółciowy, a także zwiększa ruchy perystaltyczne jelit, co aktywizuje proces trawienia.
  • Czosnek, karczoch, cytryna, imbir, pomidory i awokado mogą być używane w domowej detoksykacji.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest utrzymanie odpowiedniego reżimu wodnego! Zdrowy dorosły człowiek powinien pić 1,5-2 litry wody dziennie. Podczas detoksykacji ilość ta powinna być nieco zwiększona, ponieważ układy i narządy pracują w trybie wzmożonym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.