Loading...
Sport

Odżywka przedtreningowa – co to takiego i czy warto stosować?

odzywka przedtreningowa

Brak energii przed treningiem nie oznacza, że należy z niego rezygnować. Na rynku dostępnych jest wiele specyfików, które pobudzają organizm przed wysiłkiem, stymulując układ nerwowy. Czym jednak dokładnie są odżywki przedtreningowe i czy warto je stosować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tekście.

Czym są odżywki przedtreningowe?

Przedtreningówka to suplementy diety, które dostępne są w różnych formach – od proszku, przez pigułki, aż po przekąski w formie batonu. Spożywa się je na krótko przed wysiłkiem fizycznym w celu zwiększenia poziomu energii. Mówiąc dosadniej, zadaniem przedtreningówki jest pobudzenie organizmu przed treningiem i w czasie jego trwania.

Przedtreningówki stosowane są przez przedstawicieli wielu różnych sportów. Najczęściej korzystają z nich osoby ćwiczące na siłowni, którym korzystanie z tego rodzaju odżywek ma dodać więcej wigoru oraz pozytywnie wpłynąć na poziom koncentracji oraz motywacji. Po przedtreningówki chętnie sięgają także osoby będące na redukcji. Wiele tego rodzaju środków zawiera składniki przyspieszające spalanie tłuszczu.

Odżywki przed treningiem – poznaj ich skład

Duża popularność sprawiła, że odżywki przedtreningowe są w ofercie już praktycznie każdego producenta suplementów. Jak już wcześniej było wspomniane, dostępne są one w różnych formach, więc łatwo można się domyślić, różny jest także ich skład.

Istnieje jednak kilka substancji, które pojawiają w większości preparatów. Najczęściej są to środki pozytywnie wpływające na czas pracy mięśni, zapobiegające zmęczeniu oraz związki poprawiające ukrwienie. Do tego standardowo znajduje się miejsce dla zestawu witamin i mikroelementów. Jakie składniki mają w sobie najlepsze przedtreningówki?

  • Kofeina – działa ona na układ nerwowy, co pomaga poprawić koncentrację.
  • Tauryna – aminokwas, który nasila procesy regeneracyjne. Redukuje negatywne skutki zmęczenia i transportuje kreatynę do mięśni.
  • Kreatyna – środek suplementowany przez wiele osób chcących poprawić swoje wyniki siłowe. Pomaga wydłużyć trening i ułatwia regenerację.
  • Beta-alanina – związek odpowiedzialny za zwiększenie stężenia karnozyny w organizmie.

Jakie są korzyści stosowania przedtreningówek?

Stosowanie dedykowanej odżywki przed treningiem ma wiele korzyści. Przede wszystkim organizm ćwiczącego jest dużo bardziej pobudzony, co jest efektem obecności kofeiny oraz tauryny w składzie większości przedtreningówek. Pozytywnie wpływa to nie tylko na osiągane wyniki, ale również na samopoczucie podczas sesji treningowej.

Dodatkowo obecne w najlepszych przedtreningówkach kreatyna oraz beta-alanina sprawiają, że organizm szybciej regeneruje się po wysiłku. Dzięki temu po krótszym czasie jest gotowy do kolejnych zajęć, co ma ogromne znaczenie dla osób uprawiających sport zawodowo lub półzawodowo.

To oczywiście nie jedyne korzyści wynikające ze spożywania odżywek przedtreningowych. Są to między innymi jeszcze:

  • większa koncentracja podczas treningu
  • możliwość osiągania lepszych wyników siłowych
  • szybsze spalanie tłuszczu

Czy warto sięgać po odżywki przedtreningowe?

Tak. W bardzo wielu przypadkach użycie odżywki przed treningiem będzie bardzo dobrym rozwiązaniem – dotyczy to nie tylko osób, które uprawiają sport zawodowo, ale również tych, które podejmują aktywność fizyczną okazjonalnie. Warto jednak pamiętać, że jest to jedynie suplement diety i przy jego stosowaniu nie należy pomijać bardzo ważnego aspektu, jakim jest zbilansowa diety. Tylko w takim połączeniu, najlepsza odżywka przedtreningowa spełni swoją rolę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.