Loading...
Sport

Rower MTB – co to takiego i jaki rodzaj wybrać?

Mężczyzna jeździ po górach na rewerze MTB

Rowery MTB cieszą się coraz większą popularnością, jednak nie wszyscy jeszcze orientują się czym one tak naprawdę są. Wybór roweru MTB nie jest łatwy, przed podjęciem decyzji trzeba dokładnie rozważyć wszystkie dostępne opcje i odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań.

Co to jest rower MTB?

Rower MTB (Mountain Terrain Bike) to nic innego, jak rower górski. Został zaprojektowany tak, by sprawdzać się w najtrudniejszych warunkach. Można użytkować go na górskich ścieżkach, leśnych szlakach i specjalnych torach przeszkód, po kamieniach i wyboistych ścieżkach. Rowery z tej kategorii są cięższe i solidniejsze od rowerów trekkingowych, co gwarantuje jeszcze lepszą przyczepność oraz wytrzymałość konstrukcji. W przypadku rowerów MTB jedną z najważniejszych cech, która pozwala odróżnić model niemal na pierwszy rzut oka, jest charakterystyczna geometria ramy.

Rodzaje rowerów MTB

Rowery górskie to bardzo szeroka i zróżnicowana kategoria rowerów. Dodatkowy podział na kolejne podkategorie może ułatwić dokonanie wyboru. Poszczególne podtypy rowerów MTB są dostosowane do konkretnego stylu jazdy.

  • ATB – All Terrain Bike, czyli rowery przeznaczone do jazdy w każdym terenie. Są to stosunkowo tanie modele stworzone z myślą o amatorach i osobach, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kolarstwem. Sprawdzą się głównie podczas jazdy do pracy, przejażdżek po wytyczonych leśnych ścieżkach, czy rodzinnych wypadów za miasto.
  • Enduro – jedne z popularniejszych rowerów zjazdowych. Rowery Enduro są niewielkie, wyposaża się je w duże tarcze hamulcowe i solidną amortyzację. Konstrukcje tego typu są polecane do przejazdów górskich po trudnym terenie. Ich uniwersalność umożliwia również jazdę pod górkę. Niektóre modele umożliwiają nawet szybką zmianę geometrii ramy, czyli dostosowanie roweru do podjazdu lub zjazdu. Waga takich maszyn oscyluje w okolicach 12-16 kg.
  • Allmountain – bardzo uniwersalne konstrukcje, które nadają się do zróżnicowanych zastosowań. Na rowerach tego typu można jeździć w maratonach, wybierać się na wyprawy górskie i kolarskie. Rowery tego typu są dość lekkie, posiadają bardzo dobrą amortyzację, nie należą jednak do najtańszych maszyn.
  • Rowery Driftowe – służące głównie do tricków i ewolucji. To niezbyt duże konstrukcje, które przypominają skrzyżowanie roweru górskiego i MBX. Zaletą tych rowerów jest stosunkowo niska cena.
  • Rowery Hardtail (sztywne rowery MTB) – najlepszy wybór dla początkujących, który oczekują od roweru różnorodnych zastosowań. Rowery MTB hardtail są pozbawione tylnej amortyzacji i nie należą do drogich konstrukcji. Rowery hardtail są stosunkowo lekkie, tanie w zakupie oraz eksploatacji.
  • Rowery Downhill – służy do zjazdów z dużą prędkością, po trudnym i stromym terenie. Solidna rama ma nisko zlokalizowany środek ciężkości, a szeroka kierownica z krótkim mostkiem zwiększa zwrotność roweru. Rowery typu DH ważą w okolicach 15-20 kg. Korzystają z nich głównie profesjonalni zawodnicy.

Jak wybrać?

Rower do jazdy rekreacyjnej będzie odpowiedni dla osób, które potrzebują roweru na weekendowe wyjazdy do lasu lub do spokojnej jazdy po utwardzonym podłożu na co dzień. Dla tych, którzy jadą w teren głównie po to, aby dostarczyć sobie mocnych wrażeń podczas szybkich zjazdów polecany jest enduro. Natomiast tym, którzy poszukują uniwersalnego roweru MTB do energicznej jazdy po zróżnicowanym terenie leśnym, do gustu przypadną traile. Oprócz rodzaju roweru, warto kierować się także ceną, marką i detalami technicznymi. Nie należy sięgać po rowery w niskiej cenie, które są dostępne w marketach i tym podobnych sklepach. Dobry rower MTB nie może kosztować kilkaset złotych. Nawet najtańsze konstrukcje dla początkujących to wydatek co najmniej dwa do trzech tysięcy złotych, a rowery MTB wyższej klasy są jeszcze droższe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.