Loading...
Sport

Pierwszy rower MTB – najczęściej zadawane pytania

rower MTB świetnie spisuje się na terenach górskich

Rower to środek komunikacji, który przydaje się nie tylko w warunkach miastowych – jest również świetnym rozwiązaniem na innych terenach, a w tym górskich. MTB znaczy nic innego, niż Mountain Terrain Bike. W polskim języku najczęściej kojarzymy te pojazdy pod nazwą „górali”. Jest to sposób bezpiecznego i sprawnego poruszania się na wycieczkach górskich, a jednocześnie wstęp do sportów ekstremalnych. Wybór pierwszego roweru może być trudny i może pojawić się wiele pytań. Spróbujemy na nie odpowiedzieć.

Budowa roweru MTB

Wiele pytań dotyczy samej budowy, jak i tego, czym MTB różnią się od innych rowerów. Możemy rozpocząć więc od ramy – jest ona wyraźnie mniejsza od miejskich bądź crossowych odpowiedników. Choć rama się zmniejsza, rozmiar kół nie idzie za tym trendem. Mają one wielkość 26-28 cali. Jeśli chodzi o wagę, jest to bardzo ważny aspekt, który można prosto zrozumieć. W górach, na trudnych terenach, bardzo łatwo o zmęczenie mięśni, stąd producenci próbują zminimalizować wagę tak, jak tylko mogą, myśląc jednocześnie o bezpieczeństwie kierowcy. Tak więc modele te nie będą tak lekkie, jak potoczne „kolażówki”, ale zdecydowanie lżejsze od rowerów miejskich.

W związku z budową roweru powstaje wiele pytań, a jedno z nich dotyczy kierownic. Tutaj nie ma lepszych bądź gorszych wyborów – musimy po prostu wiedzieć, czego potrzebujemy. Im węższa kierownica, tym łatwiej jest o szybką reakcję. Z drugiej strony, im szersza, tym łatwiej będzie na podjazdach. Jeśli chodzi o sam kształt kierownicy, najczęściej poleca się typ wygięty, który pozwoli na lepsze dopasowanie chwytu do warunków.

Do czego będzie potrzebny?

Rowery MTB mogą mieć różne przeznaczenie, szczególnie gdy jesteśmy już bardziej zaawansowanymi użytkownikami. Jednak, nawet gdy to nasz pierwszy górski rower, warto zastanowić się nad tym, do czego dokładnie chcemy go używać bądź przyszłości, po treningu, zamierzamy używać. Zdeterminuje to fakt, który rower powinniśmy wybrać.

Jest wiele aspektów, nad którymi trzeba się zastanowić – przykładowo:

  • Jak często będziesz jeździł?
  • Gdzie zamierzasz jeździć? Czy ważniejsza jest dla Ciebie pewność na powierzchni, czy szybkość?
  • Jak długo jeździsz na rowerach?
  • Myślisz raczej o maratonie, skokach czy po prostu przyjemniej jeździe po lesie?

Wszystkie te pytania pomogą w określeniu roweru, który będzie dla Ciebie najlepszy.

Rower MTB – nowy czy używany?

To pytanie pojawia się bardzo często – nic dziwnego, zakup roweru górskiego często wiąże się ze sporymi kosztami, które można zmniejszyć, biorąc rower używany. Bardzo często pierwszy rower tego typu kupujemy na krótki czas, aby dowiedzieć się, czy jest to dla nas ciekawe i aby zadecydować o swoim ulubionym stylu. Nie znaczy to jednak, że warto kupić używany pojazd. Najczęściej nowy rower jest wielkim atutem w utrzymaniu motywacji do kontynuowania jazdy. To jednak nie wszystko. Używane rowery często potrzebują częstych napraw, a dla niedoświadczonego kierowcy będzie to się łączyło z wizytą w serwisie i dodatkową gotówką. Kupienie nowego roweru łączy się też z gwarancją, jak i pomocą sklepu w doborze sprzętu.

Co dokupić do roweru?

Jest to bardzo ważne i mądre pytanie – zakup roweru to dopiero początek wydatków. Potrzebować będziemy też kasku i ochraniaczy, które zapewnią nam dodatkowe bezpieczeństwo. Plecak też będzie koniecznością, gdyż potrzebujemy gdzieś schować zapasy na długie podróże. Pamiętajmy jednak, żeby zostać tylko przy sprzęcie, który jest naprawdę konieczny – warto odpuścić sobie jakiekolwiek błotniki czy torebki na siodełko. To już akcesoria niepotrzebne, a jedynie opcjonalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.