Loading...
Zdrowie

Regeneracja wątroby – ile trwa i jak ją wspomóc?

Regeneracja wątroby

Wątroba odpowiada za metabolizm białka, tłuszczy i węglowodanów, a także oczyszcza organizm z toksyn. Chociaż potrafi się zregenerować, alkohol, niektóre leki i obfite tłuste potrawy mogą doprowadzić do jej uszkodzenia. Na kondycję wątroby wpływają też nadwaga, stany zapalne w organizmie i nadciśnienie tętnicze. Sprawdź, jak ją szybko odbudować!

Jak rozpoznać objawy chorej wątroby?

Wątroba nie boli, ponieważ nie ma receptorów czuciowych. Może natomiast pojawić się uczucie dyskomfortu w prawej części nadbrzusza. Pacjenci skarżą się na ból brzucha, gdy powiększona wątroba uciska inne narządy. Uszkodzenie organu często powoduje nudności, wymioty, wzdęcia i osłabienie. Nierzadko towarzyszy im spadek libido, utrata masy ciała czy brak apetytu. Na problemy z wątroby wskazuje też żółtaczka i zmiana koloru moczu ze słomkowego na brunatny lub czerwony, co świadczy o obecności bilirubiny. U niektórych pacjentów stwierdza się też ginekomastię, czyli przerost gruczołu piersiowego.

Należy podkreślić, że wątroba ma zdolności regeneracyjne, jednak nie są one ograniczone. Proces trwa od kilkunastu dni do kilku tygodni, a nawet miesięcy, zależy to od stopnia uszkodzenia narządu, stosowanej diety i indywidualnych predyspozycji. 

Dieta wątrobowa – jak wygląda?

Aby przyspieszyć regenerację wątroby, wprowadź dietę lekkostrawną. Zadbaj o to, żeby znalazła się w niej odpowiednia ilość białka. Dobrym źródłem są ryby, chude mięso, jaja, niskotłuszczowy nabiał i owoce morza. Oprócz tego wzbogać jadłospis o warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i oliwę z oliwek.

Ogranicz natomiast ilość błonnika, ponieważ może wywoływać wzdęcia i biegunki. Zrezygnuj z alkoholu, mocnej kawy i herbaty, ponieważ zaostrzają objawy chorej wątroby. Unikaj też wysoko przetworzonej żywności, ponieważ zawiera dużo cukru, soli, tłuszczów nasyconych, konserwantów i polepszaczy smaków. Nie jedz grzybów, tłustego mięsa i słodyczy, aby nie obciążać wątroby. 

Zwróć też uwagę na sposób przygotowywania posiłków. Zrezygnuj z grillowania i smażenia na rzecz pieczenia, duszenia w sosie własnym, gotowania na parze i w wodzie. Pamiętaj, żeby jeść częściej, ale mniej. Możesz spożywać 5–6 posiłków dziennie, najlepiej co 3–4 godziny. W ten sposób nie obciążasz chorej wątroby, a przy tym zapobiegasz wahaniom glukozy we krwi.

Jak wspomóc regenerację wątroby?

Wśród ziół wspierających pracę wątroby znajdziemy ostropest plamisty, dziurawiec zwyczajny, karczoch pospolity, mniszek lekarski i korzeń cykorii. Aby podkręcić smak potraw, stosuj przyprawy, które pobudzają wydzielanie żółci. Zaliczamy do nich oregano, tymianek, miętę, kminek, jałowiec i majeranek. Niektóre preparaty zawierają fosfolipidy sojowe lub cholinę, które wspomagają regenerację hepatocytów, jednocześnie chronią je przed uszkodzeniem. Zanim jednak sięgniesz po suplementy, sprawdź, jak je stosować. W razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem.

Jeśli masz nadwagę, postaraj się schudnąć. Nie stosuj jednak długotrwałej głodówki, zamiast tego połącz zdrową dietę z regularną aktywnością fizyczną. Jeśli zażywasz antybiotyk i chcesz wspomóc wątrobę, zapytaj specjalistę, jakie probiotyki powinieneś stosować. Odbudowują one mikroflorę przewodu pokarmowego, tym samym pozwalając zapomnieć o dolegliwościach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.