Loading...
Choroby

Rezonans magnetyczny – sprawdź, jak przygotować się do badania!

Lekarz ogląda zdjęcie z rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny (w skrócie MR) jest badaniem najnowocześniejszym oraz najbardziej bezpiecznym dla pacjenta. Pozwala z niezwykłą dokładnością zlokalizować źródło bólu. Jest to badanie, które można wykonywać kilka razy w roku.

Rezonans magnetyczny – jak się przygotować na to badanie?

Samo badanie może trwać nawet do 90 minut. Przed przyjściem na to badanie pacjent musi zrobić wcześniej kreatyninę we krwi. Niektóre placówki mogą także wymagać zrobienia badania GFR. Jeżeli będzie to rezonans magnetyczny z kontrastem to, zaleca się przynajmniej 6 godzin przed badaniem nie jeść. Również dzieci nie mogą spożywać posiłków przed tym badaniem. Dobrze jest także, by wcześniej się zrelaksować przed tym badaniem. Jest to ważne, gdyż przez chwilę musimy wstrzymać oddech, by być nieruchomo, a przy dodatkowym stresem jest to dość ciężkie. Warto także pamiętać, aby nie przynieść żadnych metalowych przedmiotów. Także nie zaleca się, by używać balsamów rozświetlających, ani lakierów do włosów. Również nie można przyjść w makijażu. Niektóre kosmetyki mogą zawierać różne drobinki, które mogą fałszować wyniki. Warto także pamiętać, by na to badanie przyjść ubranym bez żadnych metalowych rzeczy, tutaj również liczy się biustonosz. Najlepiej nie mieć żadnych suwaków ani guzików. Dobrze jest też zdjąć zegarki, kolczyki i wszelką biżuterię. Oczywiście telefon komórkowy należy zostawić w innym pomieszczeniu, gdyż może on zakłócać fale magnetyczne, które źle wpływa na wyniki pacjenta.

Jak wygląda takie badanie?

Rezonans magnetyczny polega na tym, że pacjenta umieszcza się na specjalnym wysuwanym stole. Stół wjeżdża następnie do tunelu. Podczas tego badania należy leżeć nieruchomo. W czasie rezonansu rozlega się dźwięk. Czasami pacjent może dostać słuchawki, w których leci muzyka. W każdej chwili pacjent może wezwać pomoc lekarską. Jeśli ma się klaustrofobię, wykonuje się wtedy rezonans otwarty. Wszystko to ma na celu, by pacjent mógł jak najlepiej się czuć w trakcie badania. Warto także pamiętać, że po tym badaniu należy poczekać przynajmniej 20 minut. Na wynik badania czeka się około siedmiu dni. Dostaje się płytę CD wraz z opisem. Najlepiej jest się umówić do lekarza w celu omówienia wyników.

Co trzeba przynieść na rezonans magnetyczny?

Każdy pacjent musi przynieść ze sobą:

  • poprzednie badania USG, RTG, czy TK,
  • wszelką dokumentacją medyczną,
  •  wynik kreatyniny i GFR.

Należy także pamiętać by każdy pacjent, który przychodzi na badanie, powiedział lekarzowi o wszystkich lekach, jakie przyjmuje.

Czy są jakieś przeciwskazania?

Osoby, które mają rozrusznik nie, mogą korzystać z tego badania. Tak samo tyczy się to pacjentów ze wszelkimi protezami, które są wykonane z metalu bądź mają części metalowe. Jeśli jest się po zabiegu zastawki serca, należy także unikać tego badania, gdyż może to źle wpłynąć na zdrowie pacjenta.

Jest to bardzo ważne, by nie było żadnej metalowej rzeczy w ciele człowieka. Mogłoby to się skończyć źle dla pacjenta. 

Na stronie https://tomma.com.pl/badanie/rezonans-magnetyczny można wybrać miasto, w którym chcemy sobie zrobić to badanie. Jest prawie 30 miast do wyboru. Zapis na to badanie jest bardzo prosty. Wystarczy tylko zarezerwować wizytę przez formularz znajdujący się na stronie. Podaje się tam miasto, w którym chcemy mieć wykonane badanie. Również należy podać numer telefonu i mail, tak aby pracownicy mogli oddzwonić i umówić konkretny termin wizyty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.