Loading...
Zdrowie

Soczewki progresywne – rozwiązanie dla prezbiopii

Soczewki progresywne

Soczewki wieloogniskowe, znane także jako multifokalne bądź progresywne to rozwiązanie często stosowane w prezbiopii. Warto zatem dowiedzieć się czegoś na temat ich funkcjonowania i najważniejszych zalet.

Jaka jest zasada działania progresywnych szkieł kontaktowych?

Prezbiopia, czyli innymi słowy starczowzroczność przyczynia się do dość dużego dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu osoby, która się z nią zmaga. Ma ona bowiem problem zarówno z wyraźnym widzeniem do bliży, jak i do dali. Nietrudno zaś zgadnąć, że korzystanie na zmianę z dwóch par okularów jest dla większości osób niewygodne i frustrujące. Dlatego właśnie powstały okulary i soczewki do oczu progresywne. Dzięki zaawansowanej konstrukcji pozwalają one na zniwelowanie objawów charakterystycznych dla prezbiopii. Dzieje się to z uwagi na to, że w jednej soczewce znajdują się szkła o różnych mocach. Użytkownik takich szkieł kontaktowych może zatem cieszyć się wyraźnym widzeniem zarówno podczas czytania gazety, jak i w trakcie patrzenia do dali.

Dlaczego progresywne szkła kontaktowe to dobry wybór dla osób z prezbiopią?

Soczewki multifokalne wydają się wręcz stworzone dla osób zmagających się z prezbiopią. Przede wszystkim niwelują one konieczność noszenia przy sobie dwóch różnych par okularów i stosowania ich na zmianę. Wystarczy założyć indywidualnie dobrane soczewki progresywne, aby móc cieszyć się komfortowym widzeniem, takim jak przed rozpoznaniem starczowzroczności. Dzięki temu znacząco podnosi się komfort codziennego funkcjonowania chorego, zarówno w warunkach domowych, jak i zawodowych.

Jak dobrać odpowiednie soczewki dla osoby ze starczowzrocznością?

Aby soczewki kontaktowe multifokalne miały szansę skutecznie pomóc, muszą zostać właściwie dobrane. W tym celu należy udać się do gabinetu okulistycznego bądź do doświadczonego optometrysty. Po szczegółowym badaniu dobrana zostanie odpowiednia moc szkieł. W trakcie takiej wizyty będzie można też porozmawiać ze specjalistą o ewentualnych wątpliwościach związanych z używaniem soczewek. Może okazać się, że oczy wymagają zastosowania różnej korekcji. Wówczas soczewki zostaną w odpowiedni sposób oznaczone, aby użytkownik się nie pomylił podczas ich zakładania. Najczęściej oznacza się je przy pomocy jakichś liter.

Jak przyzwyczaić się do noszenia progresywnych szkieł kontaktowych?

Proces przyzwyczajania się do noszenia soczewek progresywnych może nie należeć do najprostszych. Początkowo, użytkownikom mogą dokuczać takie objawy jak rozmazane widzenie, lekkie zawrotu głowy. Jeśli to pierwsze soczewki w życiu, prawdopodobne jest też uczucie przesuszenia oczu. Problem ten mogą na szczęście rozwiązać krople do oczu o działaniu nawilżającym. Muszą być one jednak stosowane kilka razy dziennie, przy czym najlepiej wybrać preparat bez konserwantów. Proces adaptacji do progresywnych soczewek kontaktowych nie powinien na szczęście zająć więcej jak kilka dni. Później będzie można cieszyć się już poprawą swojego samopoczucia związaną z tym, że wyraźnie będzie się obserwować zarówno przedmioty znajdujące się blisko, jak i daleko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.