Loading...
Dom i rodzina

Stelaż pod materac – jak wybierać, by wygodnie i zdrowo spać?

Kobieta lezy w dużym, wygodnym łóżku

Zmieniając łóżko w pokoju, zastanawiamy się nad jego rozmiarem, funkcjonalnością, dodatkami i kolorystyką. Bierzemy pod uwagę materac, a także pościel. W końcu zależy nam na zdrowym i dobrym jakościowo śnie. Jednak to nie wszystko. Często zapominamy o stelażu, a to właśnie od niego zależy, jak będzie układał się materac i czy zachowa swoje właściwości. To zaś wpływa ostatecznie na jakość naszego snu. Jaki stelaż pod materac wybrać i na co zwracać uwagę?

Stelaż pod materac – rodzaje

Do wyboru mamy kilka rodzajów stelaży pod materac. Najbardziej znany stelaż to klasyczny, typu ruszt. Mocowany do drewnianej obudowy, z listewkami w różnej odległości, tworzą coś na kształt sztywnego rusztu. Brak elastyczności wpływa na to, że nie są w stanie zaoferować takiej wygody, jakiej oczekujemy. Z tego względu, choć są najbardziej znane, to jednak coraz rzadziej spotykane. Tym bardziej, że nie nadają się do stosowania pod materace lateksowe, piankowe czy termoplastyczne. Na ich korzyść może przemówić jedynie niska cena, ale dziś już wiemy, że za jakość przyjdzie nam zapłacić. W przypadku stelaży do łóżek, to mimo wszystko kwestia zdrowia, a nie tylko zwykłej wygody.

Stelaż klasyczny, ale rolowany na taśmie, to także listewki, jednak umocowane właśnie na taśmie. Listwy nie uginają się pod ciężarem ciała. Taki stelaż jest bardzo podobny do tego typu ruszt, jednak różni się tym, że mocowanie na taśmie wpływa na możliwość zrolowania i łatwego transportu.

Najbardziej popularny, chętnie stosowany, bo i wpływający korzystnie na jakość snu stelaż do materaca, to ten określany jako elastyczny. Jest nie tylko wygodny, ale i odznacza się długą żywotnością, ponieważ amortyzuje nacisk wywierany na materac. Elastyczny stelaż pod materac składa się z ramy i listewek, które umocowane są do obudowy przy pomocy kieszonek, odpowiadających za wspomniany nacisk. Jeśli drewno zastosowane w stelażu jest klejone warstwowo, całość staje się wytrzymalsza. Ponadto w środkowej części może być umieszczona regulacja twardości. Taka funkcjonalność pozwala jeszcze lepiej odpowiedzieć na preferencje użytkowników.

Stelaże do materacy mogą być regulowane ręcznie, ale i elektrycznie. Te pierwsze stanowią udoskonaloną wersję typu elastycznego. Mogą dodatkowo pozwalać na regulację zagłówka i/lub podnóżka. Sterowanie elektryczne to najwygodniejsza metoda ustawiania konstrukcji w taki sposób, by sen przyniósł wyczekiwany odpoczynek. Przeważnie nadają się do zestawienia z dowolnym łóżkiem. Atutem jest spora liczba opcji wyboru położenia. Najbardziej zaawansowane pod względem technologii stelaże do materacy, to te, do których sterowania wystarczy pilot, nie trzeba nawet wychodzić z łóżka.

Ostatni typ to stelaże elastyczne, ale konstruowane z myślą o łóżkach wyposażonych w pojemnik na pościel. Praktyczne, wygodne, spełniające oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.

Jaki stelaż do łóżka wybrać, by się wyspać?

Aby dobrze wybrać stelaż, który nie wpłynie na pogorszenie jakości materaca lub skrócenie jego żywotności, trzeba zadecydować nie tylko o rodzaju konstrukcji. Zanim odpowiemy sobie na kilka pytań, sprawdźmy, z jakiego materiału może być wykonany stelaż w łóżku.

Obecnie najczęściej korzysta się ze stelaży wykonanych z drewna. Te ze sklejki czy z tworzywa nie sprzyjają wygodzie, poza tym ich trwałość pozostawia wiele do życzenia. Stelaże drewniane mogą być wykonane z drewna bukowego, sosnowego lub brzozowego.

Zobacz także: Jaki stelaż do łóżka wybrać?

Najbardziej ergonomiczny i wytrzymały stelaż, to ten z drewna bukowego. Odznacza się odpornością na nacisk i odkształcanie. Listwy z drewna bukowego, ze względu na sprężystość, reagują na pracę materaca. Taki stelaż jest idealny do materaców: z pianką termo-visco, memory, wysokoelastyczną lub lateksu. Najtańsza opcja to stelaż wykonany z drewna bukowego. Będąc już po podjęciu tej decyzji, można zacząć myśleć o konkretnym materacu. 

Stelaż w łóżku – dlaczego jest tak ważny?

Nim wrócimy do pytań ułatwiających wybór stelaża, przyjrzyjmy się krótko, czym grozi niewłaściwie skompletowany zestaw do snu – stelaż, materac, łóżko. Elastyczny stelaż zapewnia właściwe podparcie materaca we wszystkich punktach ciała. Leżąc na plecach lub na boku, kręgosłup znajduje się w naturalnej pozycji. Podczas snu nie dochodzi do nacisków na stawy czy mięśnie, co może prowadzić do wybudzania się, powstawania dolegliwości bólowych i pogłębiania problemów z aparatem ruchu.

Zbyt twarde łóżko sprawia, że kręgosłup znajduje się w nienaturalnej pozycji. Powstają naciski na stawy i kręgosłup. Z kolei zbyt miękkie łóżko sprzyja niewłaściwemu wygięciu kręgosłupa, ponieważ ten się zapada. Mięśnie stają się ściśnięte lub napięte, podobnie jak narządy wewnętrzne, a to nie sprzyja ich regeneracji.

Mając tę wiedzę, można zacząć poszukiwań odpowiedzi na kilka kluczowych pytań. Przede wszystkim, do jakiego łóżka ma pasować stelaż, ponieważ niektóre modele mogą wymagać dodatkowego wsparcia, na przykład w środkowej części. W przypadku pojedynczego łóżka, kupuje się jeden stelaż. Co jednak zrobić, gdy łóżko jest podwójne? Możliwości są dwie – zakupić podwójny stelaż, o ile w grę nie wchodzą dodatkowe regulacje zagłówka czy podnóżka lub innych części. Jeśli takie funkcje dla użytkowników są równie ważne, najlepiej wybrać dwa oddzielne stelaże, by móc je regulować w sposób indywidualny.

Do tego dochodzi oczywiście kwestia rozmiaru stelaża. Należy mieć na uwadze to, że inne potrzeby wykazują osoby schorowane, zmagające się z opuchnięciami nóg lub lubiące czytać w łóżku, a także mające problemy z kręgosłupem.

Chora kobieta leży w łóżku

Stelaż w łóżku – jak o niego dbać?

By sen był zawsze regenerujący i zdrowy, należy zainwestować w odpowiedniej jakości i właściwie dobrany stelaż, ale i materac. Co dalej? O stelaż trzeba również dbać, by nie stracił na swoich właściwościach i zachował zadeklarowaną żywotność. Ta część łóżka powinna znajdować się w suchym środowisku. Zarówno pod łóżkiem, jak i stelażem, musi być zapewniony swobodny przepływ powietrza. Nietrudno wyobrazić sobie, jak zachowa się drewno narażone na wilgoć i brak dostępu do powietrza.

Elementy stelaża należy przynajmniej dwa razy w roku przecierać, korzystając z wilgotnej szmatki. Z kolei raz w roku zaleca się nacieranie olejem ruchomych elementów stelaża, jeśli został wybrany typ stelaża regulowanego. Taka dbałość pozwala zachować właściwości i funkcjonalność stelaża, a co za tym idzie, materaca, całego łóżka.

Pytania i odpowiedzi o stelaż do łóżka

Najważniejsze mamy za sobą. Z powyższymi poradami można bez problemu wybrać odpowiedni stelaż. Jakie jednak jeszcze, dodatkowe pytania warto sobie zadać, by zakup był w 100% satysfakcjonujący?

Zastanówmy się, czy i jak często puchną nam stopy, bo to może oznaczać konieczność wyboru stelaża regulowanego. W jakim jesteśmy wieku? Wraz z jego upływem, wybór powinien padać na produkt zapewniający lepsze podparcie w odcinku lędźwiowym. Dla osób zmagających się z dolegliwościami kręgosłupa, dobrym zakupem będzie stelaż wielostrefowy pozwalający na regulację twardości. Szczególną uwagę na taką inwestycję musi zwracać osoba, która jest chora i większość czasu spędza w łóżku.

Ostatni element, nie najważniejszy, ale jednak warty uwzględnienia, czyli możliwość składania. Jeśli stelaż ma być transportowany, przewożony w samochodzie, powinien być składany. Tylko tyle i aż tyle. Im więcej pytań sobie zadamy, tym lepiej uda się dopasować stelaż pod materac, który nie zawiedzie ani jednej nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.